Stejně jako případ malého Martínka, trpícího vzácným syndromem, na jehož léčbu lidé poslali víc než 150 milionů korun, i příběh Madlenky ukázal, že osud potřebných není Čechům lhostejný. Sotva její tatínek zveřejnil prosbu o pomoc s hledáním dárce kostní dřeně, jejíž transplantaci dívka urgentně potřebuje, začaly se do registrů dárců, které v Česku fungují hned dva (Český národní registr dárců kostní dřeně a Český registr dárců krvetvorných buněk), hlásit stovky zájemců. Příběh Madlenky je totiž hluboce zasáhl.

Dvouletá Madlenka bojuje s aplastickou anémií. Čas na záchranu života se krátí. Zapojte se do registru dárců kostní dřeně.
Autor: Facebook/darujzivot.cz

Ten nárůst je v řádech stovek, možná tisíců procent. Každý den nám do předregistrace chodí kolem osmi set až devíti set přihlášek. Lidé zároveň také neustále volají, snažíme se odpovídat na dotazy na sociálních sítích. Chtěla bych apelovat, aby si lidé dívali na naše webové stránky, kde jsou úplně všechny informace,“ řekla serveru Novinky.cz vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Marie Kuříková. Takový nápor je pro zaměstnance registru administrativně náročný, trable s přemírou práce ale předčí radost z toho, že je v Česku tolik lidí, kteří chtějí rodině v zoufalé situaci pomoci. A nejen jí – na transplantaci kostní dřeně totiž čeká řada dalších zájemců, kteří ještě nenašli vhodného dárce.

Madlenka trpí onemocněním zvaným aplastická anémie, které má nenápadné příznaky. „Na onemocnění se přišlo úplnou náhodou. Dcera měla vyrážku, já jsem jí nepřikládal extra váhu, nicméně moje žena věděla, že takový podobný příznak má petechie, což je důsledek akutního nedostatku destiček. De facto vám krvácí kůže,“ řekl serveru Madlenčin táta Lukáš. Následovala řada vyšetření, z nichž nakonec vyplynulo, že Madlence selhává krvetvorba a potřebuje transplantaci kostní dřeně. „Nastal obrovský šok. Život se nám najednou otočil vzhůru nohama,“ dodal Přibyl.

Co je aplastická anémie?

Co vlastně onemocnění obnáší, vysvětlila serveru iDnes.cz primářka Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze Petra Keslová. Jde o selhání kostní dřeně, při němž se přestanou tvořit červené a bílé krvinky a také krevní destičky. „Ty všechny potřebujeme k životu. Když se netvoří, můžeme dát pacientovi krev a krevní destičky. Co dát neumíme, jsou bílé krvinky. Pokud jsou jejich hodnoty hodně nízké, ohrožuje pacienty i potenciální infekce. A pokud se to neřeší nebo nezlepší, pacienty to ohrožuje na životě,“ uvedla s tím, že někdy jde o genetickou vadu, ale také o reakci na virovou infekci.

„Najednou začne tělo vnímat kostní dřeň jako cizí a imunologickým mechanismem ji zlikviduje,“ dodala. Nemoc se objeví u jednotek pacientů ročně. Příznaky jsou nenápadné – nemoc se projevuje například tak, že se člověku tvoří modřiny, samovolně se jim spouští krev z nosu, lidé se také mohou zadýchávat a být unavení.

Hledání dárce a léčba

Hledání dárce nějakou dobu trvá – dárce je totiž třeba zaevidovat do systému, odebrat vzorky a zkontrolovat, že je vše v pořádku. Vyšetření vzorku trvá dny až týdny. „Celý ten proces může trvat třeba až měsíc, ale chtěla bych zdůraznit, že to samozřejmě je urgentní, ale zároveň to není tak urgentní, že by to muselo být ze dne na den. Dárce se ve všech případech vyhledává několik týdnů, ale než je pacient připraven k transplantaci, může to další týdny trvat. Celý ten proces standardně trvá tři měsíce,“ dodala Kuříková.

Dárce pro Madlenku se ani přes obrovský zájem veřejnosti zatím nenašel, v ideálním případě by k transplantaci mělo dojít do čtyř týdnů. Zatím jí lékaři nasadili imunosupresivní léčbu. 

Madlenčin tatínek Lukáš Přibyl.
Autor: Blesk.cz - Jakub Poláček, archiv rodiny

Ačkoliv se dobrovolníků přihlásilo mnoho, Madlenka na vhodného dárce stále čeká. A tlačí ji čas. K transplantaci by mělo dojít do čtyř týdnů. Lékaři proto zatím vsadili na imunosupresivní léčbu. „Dělá se to kombinací kapacích, tabletkových a sirupových léků. Léčba trvá několik měsíců, u části pacientů funguje dobře a může je vyléčit. U dalších ale nemusí být efektní. V tom mezidobí každému pacientovi hledáme nepříbuzného dárce pro případ, že léčba selže,“ uvedla Keslová.

Nábory pokračují

Na nábor, který pořádal IKEM, jenž Český registr dárců krvetvorných buněk zaštiťuje, v pátek a v sobotu, dorazilo 730 lidí, další stovky se registrovaly v dalších městech, například v Jihlavě či Bohumíně. Ve čtvrtek 27. března je možné se do registru přihlásit v Olomouci, a to od 8:30 do 16:30 na Právnické fakultě Univerzity Palackého, nebo přijít právě do pražského IKEM, a to od pondělí do pátku od 8 do 12 hodin. 

Fotogalerie
18 fotografií