Dva muže a jednu ženu, která jim pomáhala, zadrželi kiminalisté z 5. oddělení Prahy I v minulých dnech. Na stopu skupinky přišli, když rozkrývali jiný případ – hlavní podezřelý byl totiž dealerem metamfetaminu. Jak celá mašinerie fungovala? To Blesku popsal vedoucí kriminalista protidrogového oddělení Milan Sojka. „Všechno to fungovalo tak, že muž si objednával z Holandska syntetické kanabinoidy, doma z nich v jakémsi pekáči připravil roztok, v tom namočil papíry formátu A4, které po vysušení zasílal do věznic,“ uvedl.
Policisté dopadli dva muže a ženu, kteří do věznic distribuovali dopisy napuštěné drogami. Policie ČR
Muž na to nebyl sám – pomáhala mu kamarádka. „Aby to nebylo nápadné, napsala na papíry nějaký dopis, většinou milostný, nadepsala obálky a z různých pošt tyto zásilky posílala,“ řekl Sojka s tím, že milostné dopisy leckdy neměly žádnou logiku – žena jich totiž často musela napsat i několik denně a byly přes celou stranu.
Na zásilkách se muž domlouval s vězni, kteří měli v cele propašované nelegální telefony. „Jejich prostřednictvím se domlouvali na ceně i na množství,“ popsal kriminalista. Za jeden papír A4 inkasoval muž 20 tisíc, které mu většinou zaplatili příbuzní vězněných. Vězni pak drogy ve věznicích distribuovali dál. „Z jednoho papíru byli schopni nastříhat i několik set dávek, které rozprodávali v rámci věznic dál,“ uvedl Sojka s tím, že si tímto způsobem vězni často přišli na mnohem větší peníze, než které si vydělali trestnou činností, za niž si odpykávali trest. Drogy prý navíc měly pořádnou sílu – vězni popsali, že z nich byli zfetovaní i dva dny.
„Později se ukázalo, že byla poptávka tak velká, že obviněný začal namáčet i samotné obálky a tím se celé množství dodaných drog znásobilo. Kriminalisté po tomto zjištění navázali spolupráci s vězeňskou službou a většinu zásilek se jim podařilo zadržet. Po následném odborném zkoumání se ukázalo, že jde o úplně nové syntetické drogy a některé z nich jsou čerstvě zařazeny na seznam zakázaných látek,“ uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina.
Pěstírna řízená AI
Navíc to nebyla jediná drogová činnost, kterou teď už obviněný muž vykonával – se svým společníkem pěstovali marihuanu, a to ve velmi sofistikované pěstírně. „Byla řízena pomocí umělé inteligence, která sama vyhodnocovala, co která rostlina potřebuje, a podle toho jim sama namíchala hnojivo, zalévala je nebo měnila intenzitu osvětlení. V jejím spuštění do ostrého provozu zabránili kriminalisté, kteří ji těsně před dokončením celou rozebrali a zajistili,“ uvedl Hrdina.
Při domovních prohlídkách bylo u obviněných zajištěno několik sáčků s tekutými drogami, víc než kilo marihuany i další drogy, třeba amfetamin, hašiš či extáze. Hlavní strůjce celé mašinerie, který si dříve odpykával trest v Německu a právě odtud si přivezl toto drogové know-how, skončil ve vazbě. Spolu s dalším mužem a ženou jsou obviněni ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což můžou v případě odsouzení strávit až deset let za mřížemi.