„Řeka si po zářijových povodních jednoduše sama řekla, kudy chce téct, vrátila se ke své přirozené dynamice. Díky tomu se chráněným druhům ryb zprůchodnily migrační bariéry, obnovily se štěrkopískové nánosy, klíčové pro ekosystém a navíc bez ohrožení okolního majetku,“ vysvětlil mluvčí organizace Arnika Luboš Pavlovič.
Tento fenomén však netrval dlouho. Do koryta Olše nastoupilo Povodí Odry a všechno vrátilo zpátky. „Bagrovalo, hloubilo, svezlo kameny roznesené proudem zpět a udusalo je, což povede k postupné totální devastaci toku a riziku záplav,“ doplnil Pavlovič.
Řeka se zrychlí, bude ničivější
Odstraněním přirozených „retardérů“, jako jsou právě štěrkové lavice, dojde podle něj ke zvýšení rychlosti a ničivosti toku. Arnika není jediná, kdo podal k prošetření těchto necitlivých zásahů podnět České inspekci životního prostředí. Připojila se k ní řada odborných organizací i akademici.
Pohled z Vrtulníku: Takhle řádila velká voda na Bruntálsku (15.9.2024) Hasičský záchranný sbor ČR
Podle Povodí Odry byly práce na řece Olši v pořádku a několik let se připravovaly. „Provedli jsme údržbu štěrkových lavic přírodě blízkým způsobem. Vše jsme měli povoleno příslušným orgánem státní správy,“ sdělila jeho mluvčí Šárka Vlčková.
Popřeli zdravý rozum
Geoekolog a odborník na říční krajinu Jan Hradecký z Ostravské univerzity odsoudil zásah vodohospodářů za silně necitlivý s vážným negativním dopadem na řeku.
„Drastická prohrábka urychlí odtok vody z krajiny, která níže po proudu může způsobit fatální povodně,“ popsal Hradecký s tím, že zde se popřelo snad vše, co moderní věda o řekách ví i zdravý rozum. „Inspekce by měla okamžitě nechat situaci napravit,“ sdělil.