Sklolaminátový odpad z německých větrných elektráren poprvé přivezly kamiony už v prosinci. Zhruba 70 tun složily čtyři kamiony v areálu přímo vedle ptačí rezervace. „Okamžitě jsem kontaktovala odbor životního prostředí a firmu, které areál patří,“ uvedla starostka Jiříkova Barbora Šišková. Na skládku tohoto materiálu neměli oprávnění a Odbor životního prostředí nařídil skládku odstranit.
Šok ale nastal tuto středu, když se kamiony objevily znovu. „K mému překvapení mi zavolal zase někdo jiný, že se tam objevily další dva kamiony,“ říká starostka. Na místě už stál jednatel společnosti, který couvnout nechtěl.
Podnikatel přivezl další
„Řekl, že akce už je rozjetá a že budou navážet další kamiony,“ doplňuje starostka. Měl pravdu, o den později se objevily další čtyři vozy. To už ale starostka stihla zalarmovat kromě policie a Odboru životního prostředí i celníky, kteří dovoz zastavili.
Blesk.cz telefonicky kontaktoval Stanislava Krause, který má společnosti Piroplastik i Calves Group zastupovat. „Nevím o čem mluvíte, na shledanou,“ vyjádřil se stroze a zavěsil.
„V rámci kontroly přepravy jsme odhalili u českého přepravce pět kamionů vezoucích 65,5 tun odpadu obsahujícího sklo, laminát, železo, plasty a dřevo. Po konzultaci nám Česká inspekce životního prostředí potvrdila, že se jedná o netříděnou směs plastů a kovů,“ uvedla mluvčí celníků Hana Prudičová.
Jiříkov u Rýmařova bojuje s nelegálním dovážením odpadu z Německa. X
Na místě tak v tuto chvíli stojí pět kamionů s botičkou a zčásti vyložený odpad, což celkově dělá kolem 160 až 200 tun zbytků.
Případem se začala zabývat i policie. „Bruntálští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného nakládání s odpady a činí další procesní úkony,“ potvrdila policistka Pavla Jiroušková.
Vrátí se do Německa?
Co bude s nelegální skládkou, je nyní na Ministerstvu životního prostředí. „Řeší možné navrácení odpadu zpět do Spolkové republiky Německo,“ informovala Hana Prudičová z celní správy.
Starostka má však obavy, aby jim nevyžádané tuny nezůstaly na krku delší dobu. „My jsme tak daleko odevšud, daleko od Ostravy a já mám prostě strach, že nás v tom nechají,“ dodává Šišková. Odpad se navíc nachází v neoploceném areálu na kopci, odkud ho vítr může rozfoukat do všech stran.
Odolné, nerecyklovatelné
Vysloužilé sklolaminátové lopatky vrtulí z větrných elektráren jsou prakticky nerecyklovatelné a nerozložitelné. Děje se tak kvůli jejich superodolnosti, jež má obstát i v tom nejextrémnějším počasí.
„Dlouhodobé ukládání těchto materiálů na skládkách způsobuje významné znečištění půdy a podzemních vod,“ uvedl na síti LinkedIn ekologický expert Jan Režáb. Avšak části skelné tkaniny lze mísit s dalším odpadem. Směs se poté drtí na milimetrové kousky, které cementárny používají jako náhradní surovinu, jelikož obsahuje mnoho písku.
Likvidace v Bohumíně
Kvůli hrozící ekologické katastrofě začal Moravskoslezský kraj na své náklady odvážet nelegální a nebezpečný odpad z Bohumína, kam ho navezl před šesti lety polský gang. Akci uspíšily zářijové povodně. Do haly, kde je uskladněný, se dostala voda. „Jedná se o 330 tun, čili 15 velkoobjemových hasičských cisteren,“ uvedl hejtman Josef Bělica.
Náklady hejtmanství činí přes 10 milionů korun. O likvidaci kyselin, žíravin a olejů z průmyslu se postará spalovna v Ostravě. Případ řešili policisté, kteří díky kamerám viníky odhalili. V Polsku zadrželi 15 lidí a k tomu muže (31) z Opavska, který jim pomáhal hledat místa k uložení odpadu.