Típněte to s Bleskem v přímém přenosu: 7 z 8 už nekouří! Tipy účastníků, jak se porvat s abstinenčními příznaky

  • Už tři týdny bojuje osm statečných se závislostí na tabáku.
    Autor: Iva Dvořáková - 
    7. 3. 2025
    05:00

    Už tři týdny bojuje osm statečných se závislostí na tabáku. Někteří udělali za cigaretami tlustou čáru, tu poslední típli a už si nezapálili. Jeden z nich zase začal počet vykouřených cigaret ubírat a pomalu spěje k nule.

    Co však přiznávají téměř všichni, jsou nepříjemné abstinenční příznaky. S některými totiž pořádně mávají. Aby tyto nepříjemné stavy lépe přežili, pomáhají léky, nikotinové náplasti a spreje. A také nahrazování »cigaretových« rituálů jinými aktivitami a triky. Jak prožili naši hrdinové další týden?

  • 1.Jakub: Chuť přichází ve vlnách

    Po třech týdnech bez cigarety pociťuje Jakub největší změny. „Chuť na cigaretu přichází ve vlnách a musím se tím pádem víc ovládat. Občas sdílím svůj nekuřácký příběh na sociálních sítích a i tam cítím velkou podporu,“ říká Jakub s tím, že je překvapený, jaké vypjaté emoce to přináší.

    „Přiznám se, i jako chlap si v posledních dnech popláču a vykolejí mě i třeba nekorektní vtípek od kolegyně, který myslela v dobrém. Na druhou stranu ale v sobě cítím jakýsi náboj, veselost, činorodost. Začínám věřit, že cigarety opravdu tělo vyčerpávaly. Dneska jsi měl skvělou energii," napsala mi třeba kamarádka po našem setkání.

    Možná to je i tím, že v posledních dnech dobře spím. Víc sportuju a tím zaměstnám mozek natolik, že jsem si při nedělním lyžování na cigaretu vůbec nevzpomenul a to i přesto, že jsem si zapomněl vzít podpůrné léky,“ pochvaluje si Jakub.

    Jakub se zdraví s magistrou Bartošovou. Ta potvrdila, že díky projektu Blesku se Centra pro závislé na tabáku dostávají do povědomí veřejnosti.  Jakub se zdraví s magistrou Bartošovou. Ta potvrdila, že díky projektu Blesku se Centra pro závislé na tabáku dostávají do povědomí veřejnosti. | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

  • 2.Pavel: Cenné rady z centra

    Pavel stále kouří a má to posvěcené od své specialistky na odvykání, paní magistry Ilony Bartošové. Jsou domluveni, že počet cigaret bude postupně snižovat. Na poslední schůzce mu radila, jak překonat touhu kouřit. „Nejvíc riziková je nuda, to vede k selhání. Proto je potřeba zaměstnat ruce i hlavu,“ tvrdí Bartošová.

    Její svěřenec s tím naprosto souhlasí. „Přesně to mám v plánu. Vytáhnu elektrokolo a šlápnu do pedálů. Také mě už díky pěknému počasí zaměstná práce na zahradě a na domečku,“ těší se Pavel.

    Pavel postupně stahuje počet vykouřených cigaret a hodnoty CO v dechu má nižší. Pavel postupně stahuje počet vykouřených cigaret a hodnoty CO v dechu má nižší. | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

  • 3.Kateřina: Obdiv mě nabíjí

    Je to už tři týdny, co si Katka užívá dny bez cigaret. „Musím říct, že už ani pořádně nevím, jak kouření chutná. Moc mě překvapila podpora lidí nejen z mého blízkého okolí. Mnohokrát se mi stalo, že mě někdo známý zastavil a zmínil se, že si všiml mého působení v tomto projektu. Ten obdiv mě doslova nabíjí energií. A pomáhají paradoxně i víkendové služby v práci, kdy zaměstnám hlavu a nezbývá mnoho času ani na beznikotinové varianty,“ svěřuje se mladá žena.

    Katčinu hlavu a myšlenky na kouření zahání i víkendová služba v práci. Katčinu hlavu a myšlenky na kouření zahání i víkendová služba v práci. | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

  • 4.Zdeněk: Pod dozorem manželky

    Obával se silných abstinenčních příznaků, tak začal užívat léky. Jenže ho po nich bolel žaludek. „Tak jsem je vysadil a musím přiznat, že jsem nervózní, trochu splašený ale nejdůležitější je, že 14 dní nekouřím! A ani nemůžu, žena na mě přísně dohlíží. Ovšem když jsem nevrlý, bývá to u nás doma trochu divočejší,“ jemně žertuje pan Zdeněk a pokračuje:

    „Abych zaměstnal mozek a ruce, pořídil jsem si mentolovou tyčinku, takové šidítko. Jedinou obavu, kterou teď mám, abych neztloustl,“ sdělil své zážitky na procházce s jorkšírkou Barčou (14). „Je to náš miláček, zasloužilá důchodkyně. Venčení ráno, v poledne a večer je na mně,“ konstatoval.

    Zdeněk třikrát denně chodí s fenkou Barčou ven. Takže pohybu má dostatek. Navíc je i velký sportovec.  Zdeněk třikrát denně chodí s fenkou Barčou ven. Takže pohybu má dostatek. Navíc je i velký sportovec. | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

  • 5.Alexandr: Trpím jako zvíře a přibral jsem

    Špatně spí, budí se mnohokrát za noc, má úzkostné stavy a je protivný sám sobě. „Ale nekouřím,“ říká rozhodně Alexandr s tím, že ani moc nevyhledává společnost lidí a pokud to jde, je zalezlý doma. Výjimku udělal, když vyrazil na výlet s bratrem.

    „Omezuji se jen na nutné kontakty a práci. Také jsem si potvrdil, že kouření potlačuje chutě i hlad. Já cigaretu nahrazují zmrzlinou a čokoládou a už jsem přibral tři a půl kila. A navíc, zrovna dnes mám velkou krizi a silné pokušení si koupit cigarety. Ale ne, koupím si čokoládu,“ říká rozhodně Alexandr.

    Lidí se nyní Alexandr spíš straní, ale na výlet ho bratr vylákal. Lidí se nyní Alexandr spíš straní, ale na výlet ho bratr vylákal. | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

  • 6.Hana: Pomáhá mi jóga

    Když Hana přestala kouřit, v prvních dnech se hodně potila a měla kovovou pachuť v ústech. Dokonce měla pocit, že jí na hrudi leží pytel hlíny a vysvětlila si to tak, že se jí čistí plíce.

    „A pak to přišlo. Přesně po týdnu nekouření mě přepadla touha dát si aspoň dva šluky od někoho z kouřících venku. Šla jsem pro svetr do skříně, začala jsem ji přerovnávat, zamyslela jsem se nad něčím jiným a bažení po cigaretě přešlo,“ vypráví Hanka a s tím, že s abstinenčními příznaky jí velmi pomáhají léky a jóga.

    Hance s odvykáním pomáhá fyzická aktivita, mysl zklidní i jóga. Hance s odvykáním pomáhá fyzická aktivita, mysl zklidní i jóga. | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

  • 7.Hugo a Jan: Emoční kolotoč

    Je to třetí týden, co pánové nekouří a dost je překvapilo, jaký je to emoční kolotoč. Jsou dny, kdy je všechno zalité sluncem a všechno je v pořádku, a jsou dny, kdy mají pocit, že se všechno proti nim spiklo.

    „Přestože jsem nebyl silný kuřák a v průměru jsem kouřil 2-3 cigarety denně, mám pocit, že si odvykám od silných drog. Období abstinenčních příznaků trvá tři týdny a nevím, kde je konec. Kdyby si chtěl někdo vyzkoušet, jaké to je mít abstinenční příznaky, zkuste přestat kouřit s námi, pokud jste kuřák,“ vyzívá čtenáře Blesku Jan a dodává:

    „Mám pocit, že Hugo to zvládá lépe, než já. Vidím, že i pro něj to není jednoduché v některých situacích nesáhnout po cigaretě, ale svým pevným rozhodnutím mi je oporou a inspirací. Snažíme se nyní hlavně čerpat energii ze slunce a trávit co nejvíce času venku. Tehdy je to všechno mnohem snesitelnější.“

    Hugo a Jan zahánějí kuřácké chutě v přírodě s malým synem. Hugo a Jan zahánějí kuřácké chutě v přírodě s malým synem. | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

  • 8.Jak fungují léky

    5 otázek pro doc. MUDr. Jiřího Slívu

    Jak pomáhají léky skoncovat se závislostí?

    Obecně můžeme rozlišit 2 druhy léčiv, které pomáhají pacientům skoncovat se závislosti na kouření. První způsob je nahrazení příjmu nikotinu v cigaretách jinou formou (nikotinové spreje, žvýkačky, náplasti, nahřívaný tabák, el. cigarety, sáčky atd). Druhou cestou je volně prodejný lék s obsahem cytisinu, který umí zastoupit nikotin v mozku, a tím zabraňuje nepříjemným pocitům způsobeným abstinencí.

    Jaké abstinenční příznaky zmírňují?

    „Mnoho odvykajících kuřáků se může potýkat s dočasnými nepříjemnými fyzickými a psychickými projevy abstinence, jako jsou chuť na cigaretu nebo nutkání zakouřit si, deprese, podrážděnost, nervozita, zvýšená chuť k jídlu, špatné soustředění, závratě a poruchy spánku. Tyto příznaky jsou ale krátkodobé a obvykle velmi rychle odezní.

    MUDr. Jiří Slíva MUDr. Jiří Slíva | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

    Jsou jako podpůrný prostředek při odvykání pod dohledem odborníků nebo se dá přestat jen s těmito léky?

    Volně prodejné léky samozřejmě mohou užívat pacienti sami v souladu s pokyny v příbalovém letáku.

    Je potřeba společně s prvním lékem okamžitě přestat kouřit?

    Okamžitě to nutné není, ale samozřejmě cílem terapie odvykání kouření je skoncovat s cigaretami úplně.

    Kolik léčba stojí?

    Je rozdíl mezi léčbou léky s cytisinem, kde je léčba jednorázově na 25 dní a stojí přibližně 1000 Kč, a léčbou nikotinovými náhradami, kde je cena závislá na formě a délce užívání.

  • 9.Alternativy nejsou zdravé, jen méně škodlivé!

     Ivana Bobovská, vedoucí zlínského Centra pro závislé na tabáku, má na starosti jednoho z účastníků projektu, pana Zdeňka. A také si myslí, že jen málo kuřáků o existenci center ví a zamýšlí se, jak je zviditelnit.  Blesku poskytla rozhovor.

    Myslíte si, že lidé o vašich centrech vědí?

    Bohužel jen minimum kuřáků. Měli by je informovat ošetřující nebo praktičtí lékaři. Naše centrum lékařům posílalo průvodní dopis, že v naší nemocnici toto centru funguje a také prezentaci a letáčky pro pacienty. Přemýšlíme, jak informace mezi veřejnost dostat. Děláme to na různých veřejných akcích a jedna z cest jsou média.

    Ivana Bobovská ukazuje, jaké letáčky dodali do ordinací lékařů. Ivana Bobovská ukazuje, jaké letáčky dodali do ordinací lékařů. | Karel Kopáč, Slávka Červená, účastníci

    Co říkáte na alternativy – elektronické cigarety, zahřívaný tabák, sáčky, apod.?

    Kvůli nikotinu vzniká závislost a léčba je stejná jako u klasického kuřáka. Elektronickou cigaretu můžeme zahrnout do léčby, ale regulovaně. Někteří kuřáci kouří tabák zahřívaný. Od klasických cigaret se liší tím, že nedochází ke spalování, ale k tlení. Vzniká přitom aerosol, který kuřák vdechuje a ten obsahuje mimo jiné nikotin a opět může dojít k závislosti.

    Přibylo vám nyní pacientů na základě našeho projektu?

    Lidé se začínají zajímat, získávají informace. Vzrůstá zdravotní gramotnost. Čím více se o tom bude mluvit, tím líp. Každý rok se zvyšuje počet zájemců o léčbu. Letos máme každý týden jednoho až dva nové pacienty. Výborná je medializace u vás v Blesku. Objednací doba je nyní u nás asi měsíc.

  • 10.První pomoc při stresu

    Co dělat, abyste si ve stresové situaci nezapálili? Zde je několik konkrétních rad:

    • Provádějte dechová cvičení – nádech, zadržení dechu, pomalý výdech
    • Protáhněte či napínejte svaly – vstaňte, udělejte pár jednoduchých cviků (předklon, dřep, kroky na místě…) nebo jen beze změny polohy zapínejte jednotlivé svaly.
    • Smějte se, klidně jen tak nebo si čtěte vtipy nebo zábavnou knihu, pusťte si komedii…
    •  Mějte radost, dělejte to, co vás těší.

    Video  Lékařka v Blesku o závislosti na kouření: Je to nemoc mozku. Jak s ní bojovat?  - Pavlína Horáková
    Video se připravuje ...

    Dechové cvičení krok za krokem

    1.    Se zavřenými ústy a s uvolněnými rameny se nadechujte pomalu a zhluboka ideálně nosem. V duchu počítejte do šesti. Nadechujte se do břicha, ať se vám při vdechu zvedá.

    2.    Vydechujte pomalu ústy a počítejte do šesti. Představujte si, jak vydechujete napětí ven z těla.

    3.    Hluboký nádech a výdech opakujte minimálně třikrát. 

    Výzva Blesku

    Típnete to s našimi účastníky i vy? Napište nám o tom.

    Přestali jste kouřit? Řekněte nám jak.

    Fotky a příběhy posílejte na tip@blesk.cz

    Video  Vedoucí Centra pro závislé na tabáku Ivana Bobovská se Zdeňkem vyplňuje zdravotnický dotazník.  - Slávka Červená
    Video se připravuje ...

Jan HunacekHunacek ( 7. března 2025 19:00 )

Kouřil jsem dvě až tři krabičky denně,přestal jsem ze dne na den.Nemel jsem žádné zdravotní problémy,prostě jsem řekl ženě že od zítřka nekouřím a už je to dvacet let co nekouřím,Nebylo nijak těžké.

Alexandra Zbranková ( 7. března 2025 14:42 )

Je mi 58 let.První cigaretu jsem si zapálila v 15 na internátě a kouřila příležitostně.Od 18 víceméně denně ale žádná silná kuřačka.S výjimkou třech těhotenství a dvouletého pokusu o nekouření jsem kouřila až do 51let.Pak jsem si zlomila ruku a musela na operaci.V nemocnici jsem si řekla, že když jsem tělu ublížila úrazem a něco mu vzala,tak musím něco dát.Od operace jsem si ještě asi třikrát do půl roku cigaretu zapálila a od tý doby nekouřím.Mám i výhodu, že když je i nějaká hladina alkoholu ,pach z cigaret mi smrdí ještě víc než za střízliva.Alkohol bývá jak známo spouštěč k návratu ke kouření🤷. Asi to chce to konečné rozhodnutí a nastavení v hlavě.Dnes už mi příjde skoro scifi, že bych měla kouřit.Ale ještě mi nějaký jiný neřesti zůstaly 🤣😂. Všem kdo se o to aspoň snaží,přeji hodně štěstí a konečné vítězství 👍👍👍🍀🍀🍀

e 36 ( 7. března 2025 10:59 )

v 69 je idealne prestat hulit. Tam uz funguje Demencia ,hlava vic zapomina

Kreveta ( 7. března 2025 09:28 )

Já nevím, co furt všichni mají s abstinenčními příznaky. Já kouřila od 17 do 69. 20 cigaret denně. Někdy i víc. V 69 jsem přestala. Už nekouřím 6 let. ŽÁDNÉ abstinenční příznaky jsem neměla !

Zobrazit celou diskusi