Zloději ukradli záchodovou mísu za 144 milionů: Trvalo jim to 5 minut
Krádež zlaté toaletní mísy za 4,8 milionu liber (asi 144,5 milionu korun) z Blenheimského paláce v Británii trvala zlodějům jen pět minut, zaznělo při soudním slyšení k případu. Záchod byl zcizen v roce 2019 a prokuratura později z činu obvinila čtveřici Britů, z nichž jeden se přiznal. Toaleta se nikdy nenašla.
Píší o tom servery stanice BBC a deníku The Times. Podle státního zástupce Juliana Christophera skupina celkem pěti zlodějů ve dvou vozech prorazila zamčené brány paláce v ranních hodinách 14. září 2019. Do budovy se poté dostali s pomocí kladiv, které zanechali na místě. Asi 17 hodin před činem si podle zjištění vyšetřovatelů jeden ze zlodějů záchod vyfotil v rámci průzkumu před krádeží. Ta pak trvala pouhých pět minut. Před soudem v Oxfordu zaznělo, že toaleta byla s největší pravděpodobností rozbita na menší kousky a zatím nebyla nalezena.
Podle tehdejších zpráv v médiích zloději také demontáží funkční zlaté toalety způsobili „rozsáhlé poškození vodou“ ve dřevem vykládané místnosti, kde byl předmět nainstalován. Devětatřicetiletý Michael Jones z Oxfordu, 36letý Fred Doe (dříve známý jako Frederick Sines) z Windsoru a 41letý Bora Guccuk ze západního Londýna vinu odmítají. Čtyřicetiletý James Sheen z anglického hrabství Northhamptonshire se loni v dubnu k činu přiznal.
Plně funkční WC z 18karátového zlata s názvem America bylo součástí výstavy italského konceptuálního umělce Maurizia Cattelana. Vážilo 98 kilogramů a bylo pojištěno na šest milionů dolarů (přes 143 milionů korun). Jen zlato samotné mělo v roce 2019 cenu 2,8 milionu liber (dnes 84,3 milionu korun), uvedl před soudem prokurátor. Dodal, že v sérii zpráv a snímků z obrazovek mobilních telefonů patřících Sheenovi, Doevi a Guccukovi vyplývá, že zloději vyjednávali o ceně 25.632 liber (cca 771.500 Kč) za kilogram za zhruba 20 kilogramů zlata. Guccuk, který provozoval klenotnictví v Londýně, by na každém prodaném kilogramu vydělal asi 3000 liber. Zlatá toaletní místa byla dříve vystavena také v New Yorku, kde ji v Guggenheimově muzeu v roce 2016 mohli dokonce návštěvníci používat, zatímco přede dveřmi čekal hlídač.
Před krádeží se o záchodu psalo díky výměně názorů mezi tehdejším (a nynějším) americkým prezidentem Donaldem Trumpem a kurátorkou Guggenheimova muzea. Trump chtěl jako dekoraci do Bílého domu zapůjčit obraz Vincenta van Gogha, kurátorka Nancy Spectorová, která se o hlavě státu opakovaně vyjadřovala kriticky, místo něj nabídla Cattelanův toaletní výtvor s tím, že by mohl být pro Trumpa zajímavý. Bílý dům ponechal nabídku bez odpovědi.
Blenheimský palác v hrabství Oxfordshire na jihovýchodě Anglie je památkou světového dědictví UNESCO a rodným domem válečného premiéra Winstona Churchilla.
Přijde v roce 1968 syn za otcem a říká - tati je syn Rusa a hledá tu zlatý záchod. Táta odpoví tak to je ten, co mi v roce 1945 nadělal do heligónu.