Ministr školství Bek překvapil: Kandidovat do Sněmovny nechce! Proč se rozhodl volby vzdát?
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách. Bývalý senátor to dnes na síti X zdůvodnil potřebou skloubit profesní a rodinný život. Bylo by to podle něj nemožné v režimu, který je v současnosti ve Sněmovně obvyklý. Úmysl neobhajovat mandát oznámilo v poslední době víc poslanců s odkazem na současný jednací řád Sněmovny, který umožňuje rozsáhlé obstrukce. Ty pak podle nich znemožňují sladit poslaneckou práci s normálním rodinným životem.
Bek nastoupil do vlády Petra Fialy (ODS) jako senátor, mandát v horní komoře Parlamentu v obvodu Brno-město mu vypršel loni v říjnu. V kabinetu původně působil jako ministr pro evropské záležitosti, školství převzal bývalý rektor Masarykovy univerzity v květnu 2023.
O rozhodnutí nekandidovat do Sněmovny dnes Bek informoval užší vedení hnutí Starostové a nezávislí (STAN). „Důvodem je snaha skloubit profesní a rodinný život způsobem, který je s případným působením v Poslanecké sněmovně neslučitelný. Vzhledem k nástupu dcery do školy mohu žít trvale buď v Brně, Praze, či někde jinde, nemohu však na několik dnů v týdnu odjíždět z domu na jednání Sněmovny v režimu, který je tam dnes obvyklý,“ uvedl.
Dnes jsem informoval předsednictvo hnutí @STANcz o svém rozhodnutí nekandidovat v letošních sněmovních volbách. Mé rozhodnutí zrálo v posledních měsících a jeho důvodem je snaha skloubit profesní a rodinný život způsobem, který je s případným působením v Poslanecké sněmovně…
— Mikuláš Bek (@MikulasBek) February 6, 2025
Ve zbytku mandátu vlády se chce soustředit na dotažení rozpracovaných úkolů, doplnil. V poslední době čelí Bek kritice například kvůli plánu na převod financování nepedagogů a části ostatních neinvestičních výdajů na zřizovatele škol. Týkala se také komunikace kolem nového rámcového vzdělávacího programu nebo nedostatečně připravené podpory zavádění změn ve výuce do škol.
Kvůli aktuálnímu fungování Sněmovny nebudou znovu kandidovat Martina Ochodnická (TOP 09), Marie Jílková (KDU-ČSL) či Klára Kocmanová (Piráti). Stejně se podle nich rozhodli i poslanec hnutí STAN Viktor Vojtko či lidovecký šéf sociálního výboru Vít Kaňkovský. Obhajovat mandát nebude ani bývalý šéf KDU-ČSL a nynější první místopředseda strany Pavel Bělobrádek, chce se zabývat krajskou a stranickou politikou a více času věnovat manželce a dětem. Skupina poslankyň kvůli fungování Sněmovny nedávno představila návrh změnou jednacího řádu stanovit maximální doby pro vystoupení.
A denní-noční 12-ky , So-Ne u pásů, strojů za minimální mzdu to se ti brouku také hnusí. Kdo by pekl, dělal, nemůžou všichni sedět na soudě, nebo ministerstvách a brečet. Už dejte 10 leté ZŠ s maturitou. Pak odborné školy.