Na humanitární misi česko-slovenské organizace International Humanity vyrazil s Lubomírem Martínkem i její předseda, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

S Martínkem, který v ostravské fakultce vede chirurgickou kliniku, chtěli podpořit vzdělání a úroveň zdejších lékařů.

Příbuzní pod postelí

Špičkový chirurg Martínek se však v Malawi setkal s podmínkami, jaké předtím nezažil.

„Zdravotnictví je tu sice bezplatné, ale dostupnost je pro místní obyvatele minimální. Síť zdravotnických zařízení je velice řídká a velmi, ale opravdu velmi špatné, je i jejich vybavení,“ podotkl.

Viděl, jak pacienty do nemocnic doprovázejí příbuzní, kteří jim kvůli nefungujícím kuchyním i vaří, pečují o ně a spí u nich pod postelemi.

Akutní případy čekají

Lubomír Martínek působil ve městě Mchinji, v nemocnici na úrovni okresního města v Česku. Měla 250 lůžek. „Na to množství měli jeden jediný operační sál a anesteziologický přístroj. Když se operovalo a přivezli nějaký další akutní případ, nedostalo se na něj,“ přiblížil.

Chirurgii obstarávali jen dva lékaři. „Jeden trochu vycvičený, druhý s oborem moc seznámený nebyl. Neměli jsme možnosti laboratorního vyšetření. Byl tam sice rentgen, ten ale nefungoval. Jediné zařízení, které aspoň trochu mohlo něco zobrazit, byl historický ultrazvuk,“ pokračoval chirurg.

Vnitřnosti mimo břicho

Kvůli mizerné dostupnosti péče se mnoho pacientů dostalo k lékařům dost pozdě. Jeden takový případ operoval i Lubomír Martínek.

„Byla to pacientka, která v jizvě po císařském řezu měla přemístěnou velkou část orgánů dutiny břišní. Byl problém dostat je zpátky do břicha a najít dostatečně kvalitní tkáně, aby se podařilo defekt uzavřít,“ popsal lékař.

Co staré „evropské“ přístroje?

Velmi špatné bylo podle něj i nástrojové vybavení operačních sálů.

„Řada nemocnic v Evropě má vybavení, které je z pohledu evropských lékařů nevyhovující nebo zastaralé. V Malawi by ale mohlo ještě dlouhou dobu fungovat. Jde ale i o to, aby tyto přístroje personál uměl správně používat,“ míní Martínek a navrhl řešení.

„Tamní chirurgové by proto měli být trénováni v Evropě, případně evropští lékaři by je měli trénovat v Africe,“ uzavřel docent.

VIDEO: David Livingstone: Legendární cestovatel a misionář, jehož láska k místním lidem změnila pohled Evropanů na Afriku.

Video
Video se připravuje ...

David Livingstone: Legendární cestovatel a misionář, jehož láska k místním lidem změnila pohled Evropanů na Afriku Videohub

Fotogalerie
7 fotografií