Apač, mlíko, jezevčík: Záchranáři vysvětlují význam slangových výrazů

Každá profese má své slangové výrazy. Výjimkou nejsou ani zdravotničtí záchranáři. O slova, která mezi sebou používají v terénu, se rozhodli ti ústečtí podělit s veřejností. Ta se tak dozví, co znamená třeba mlíko, norák či jezevčík.
Ústečtí zdravotníci tak na sociální síti připravili pro veřejnost malou ochutnávku slangových výrazů. „Apač, to je slangový výraz pro Apaurin, který se používá například proti celotělovým křečím,“ uvedli.
Dalším slovem je Apaurin. „Sice originální název léčiva, které se však ve slangu používá u resky nebo křisby. Oba výrazy označují resuscitaci. A zajímavostí je, že s reskou se spíše setkáte například na Ústecku a s křisbou na Mostecku,“ vysvětlovali zdravotníci.
Pokračují slovy furák a norák. První se slangový výraz pro Furosemid. „Ten používáme v případě, že je pacient hodně "zavodněný". Norák je Noradrenalin. Ten vám pořádně dokáže zvednout tlak,“ popsali záchranáři.
Součástí jejich výbavy je i jezevčík, tedy taška s kyslíkovou lahví. Límec zas dostávají při nehodách na krk pacienti. A mlíko? „To je slangový výraz pro Propofol. Anestetikum, na kterém mimo jiné dozpíval Michael Jackson. Právě tímto lékem byl slavný zpěvák předávkován,“ dodali zdravotníci. Teď už jim budou ostatní lépe rozumět.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.