Pavel (39) vyrval rodiče ze spárů smrti: Odvezl je a dům za dvě hodiny spadl
Doslova ze spárů smrti vyrval rodiče jesenický rodák Pavel (39). Jejich dům na kraji města spadl ani ne dvě hodiny poté, co je z něho odvezl. To Iva (33) sledovala přes rozvodněnou řeku dům sestry a doufala, že jej proud nestrhne. Její přání bylo vyslyšeno. Dům, ač zaplavený, odolal. Při odklízení následků ničivé povodně pomáhá, kdo může, i studenti.
„V sobotu večer tu ještě rodiče se sestrou byli. V neděli v pět ráno jsem pro ně jel. Bylo tu po kolena vody. A pak někdy mezi šestou a sedmou, co vím od lidí, to spadlo,“ popsal Pavel Blesku.
Zkázu rodného domu se snaží brát s klidem. „U vody to tak prostě je. Zažili jsme tu velkou vodu už v roce 1997. Řeka Bělá vlastně původně kdysi dávno tekla tudy, kde jsou teď ruiny, a voda je živel, který si vždy tu svoji původní cestu najde,“ konstatoval.
S obnovou domu nepočítají. „Táta to vlastně dostavěl a já jsem se tu narodil. Ale vracet se sem už rodiče nebudou. U vody už být nechtějí. Je to sice 40 let vzpomínek, ale žít každý rok ve stresu, zvlášť při současném počasí, to už prostě ne,“ řekl.
Až opadne voda, nechá trosky odvézt. „Pojišťovna snad vyplatí pojistku, no a rodiče budou u nás, u svých dětí. Je nás dost, abychom si všichni pomohli,“ dodal Pavel.
Dům sestry vydržel
To Iva z Jeseníku celou neděli stála na břehu a přes řeku pozorovala dům sestry. „Říkala jsem si, doufám, že vydrží, že to proud nestrhne,“ prozradila Iva (33) a dodala: „No a hlavně jsem říkala, doufám, že ta ségra stačila někam zdrhnout.“
Jak Blesk zjistil, vše dopadlo relativně dobře a Ivina sestra stačila odejít s rodinou k přátelům. A její dům vodě, i když ho zaplavila, odolal. „Nejhorší na tom všem je, že jsme odříznutí. Že nefunguje internet, není telefonické spojení,“ konstatovala Iva a dodala: „Na druhé straně je ale úžasné, jaká je to mezi lidmi solidarita, jak si pomáhají. To je něco fantastického."
Voda zmařila rekonstrukci i oslavu
Evě (37) z Jeseníka voda zmařila rekonstrukci jejich domu a připravovanou oslavu narozenin. „Utekli jsme přes zahradu ke kamarádům. Děti jsme odvezli k rodičům. V úterý jsme začali vyklízet. Nemáme vodu, elektřinu, plyn, odpady. Nic není. Proud prý nepůjde tak dva týdny, plyn do Vánoc,“ konstatovala mladá žena.
„Je to v p*deli. Máme dvě malé děti. Zažili jsme 97, to mně bylo deset, ale to byl proti letošku slabý odvar. Tohle nikdo nečekal. A neznám jediného člověka, který není zasažený,“ dodala. Její rodina je ráda, že jsou všichni v pořádku, i když součet škod bude značný.
„Vezmětě si, třeba jen plný mrazák, kde jsme měli věci na oslavu narozenin. Hovězí, vepřové, hamburgery, ryby. A teď je to vše zničené, ale jsme živí a zdraví,“ konstatovala Jeseničanka Eva a dodala: „Ale opravdu tu funguje obrovská solidarita. Mně třeba zaměstnavatel dal do konce září placené volno.“
Pomáhají i studenti
Do odstraňování následků záplav se v těchto dnech zapojuje každý, kdo může. Výjimkou nejsou ani studenti místního gymnázia. „Všichni jsme čekali, že to bude blbý, ale nikdo nečekal, že až tak moc,“ konstatoval student Josef, který se v těchto dnech stal dobrovolníkem a s kamarády pomáhá odstraňovat následky ničivé povodně.
„Celé město bylo vlastně pod vodou. Dokonce i v místech, která jsou daleko od vody a kde by to nikdo nikdy nečekal,“ doplnil Josefa spolužák Adam. Ředitelka gymnázia Šárka Hynková je na své svěřence náležitě hrdá. „Potěšilo nás, že kromě současných studentů, jako je třeba Josef s Adamem, přišli pomáhat i rodiče studentů i bývalí žáci,“ řekla Blesku.
nekteri to podle me ani nevi treba btakovy clovek z mesta, nemistni, zdedi pozemek po babicce jde se zeptat jestli muze treba tam na dedine stavet a obecni urednik , protoze se obec tim padem rozviji rekne ano, zbytek poradne neoveri, nebo mlci, a Tak se zacne stavet , kde nema, nebo nekdo koupi pozemek, a bohuzel take nevi , ze neni na dobrem miste, tech moznosti je vic