Biják desetiletí 3.: Před dávnými časy v předaleké galaxii… Ani Čelisti nestačily na megahit!

Autor: Ivan D. Hladík - 
17. srpna 2024
06:00

Rozpadli se Beatles, zářila Abba, Elán začal dobývat československá rádia. Normalizační časy přinesly diskotéky i fronty na mandarinky, ale v kinech řádil jeden ikoničtější snímek vedle druhého. Nakonec neuspěla pecka z ringu ani z mořských hlubin nebo tanečního parketu. 70. léta byla dekádou trvalého kultu jménem Star Wars.

V dnešním dílu letního seriálu Blesku vás vezmeme do hlubin vesmíru. Ještě předtím si ale připomeneme tuzemské filmy, které rozbíjely sterilní šeď normalizace. Dodnes se vracíme k snímkům jako „Marečku, podejte mi pero!“ (1976), Na samotě u lesa (1976), Adéla ještě nevečeřela (1978), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), „Pane, vy jste vdova!“ (1970) i pohádkovým Dívka na koštěti (1971), Princ a Večernice (1978), Jak se budí princezny (1977) a mnoha dalším, jimž dnešní tvůrci mohou závidět nápady, hvězdy i rozpočty. V Americe ale v 70. letech vznikl trvalý kult, který vydělal závratných 775 millionů dolarů, tedy pro nás neuchopitelných více než 18 miliard korun! 25. května 1977 do kin vstoupily Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977, původně jen Star Wars).

Harrison Ford (zleva) jako Han Solo z hlavní trojice vypadl jako první, i proto není příliš fanouškem StarWars. Zůstali Carrie Fisherová a Mark Hamill. Harrison Ford (zleva) jako Han Solo z hlavní trojice vypadl jako první, i proto není příliš fanouškem StarWars. Zůstali Carrie Fisherová a Mark Hamill. | 20th Century Fox, Lucasfilm Ltd., Profimedia.cz

„To ta uniforma. Jsem Luke Skywalker, jdu vás zachránit,“ řekl Luke, syn padlého rytíře Jedi, princezně Leie Organě, když žasla: „Nejsi na vojáka trošičku malý?“ Jejich věty hltali i Čechoslováci – z prvních pokoutně přehrávaných videokazet s jednohlasým dabingem. Ze všech hlášek snímku je ale užívanější rozhodně: „Nechť tě provází síla!“, v originálu „May The Force Be With You“, s níž si i novodobí Jediové na pozdrav přejí štěstí i dobrou vůli. Podle Amerického filmového institutu je to osmá vůbec nejpamátnější filmová hláška. Pro zajímavost, na prvním místě jsou slova Clarka Gablea (†59) z klasiky Jih proti severu (1939): „Upřímně, miláčku, je mi to fuk.“

Film, v němž nejvěrnější služebník Impéria Darth Vader hledá plány Hvězdy smrti a skrytou základnu povstalců, zatímco jejich vůdkyně princezna Leia s nimi uniká v naději, že se podaří objevit slabinu této děsivé zbraně, předčil mnoho svých rivalů dekády. 70. léta do kin přinesla Kmotra (1972), Vymítače ďábla (1973), Pomádu (1978), ale i lahůdku s českým nádechem v podobě režiséra Miloše Formana (†86) – Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), dále filmy Čelisti (1975), Rocky (1976), Kramerová versus Kramer (1979) a další bondovky. Na favorita nestačil ani jeden z nich.

Hvězdami byli i roboti (zprava) R2-D2 a zlatý C-3PO, zevnitř jej ve všech filmech Star Wars vyjma jednoho hrál mim Anthony Daniels (74). Hvězdami byli i roboti (zprava) R2-D2 a zlatý C-3PO, zevnitř jej ve všech filmech Star Wars vyjma jednoho hrál mim Anthony Daniels (74). | 20th Century Fox, Lucasfilm Ltd., Profimedia.cz

Dokonce ani vesmírní rivalové Blízká setkání třetího druhu (1977), Superman (1978) a Vetřelec (1979). Star Wars, tedy Hvězdné války, vizionáře George Lucase (79), který letos v květnu obdrží čestnou Zlatou palmu na 77. ročníku festivalu v Cannes, byly na míle vzdálené všemu, co do té doby lidé v kině zažili. „Abych je mohl vytvořit, udělal jsem něco, co mi můj otec říkal, abych nikdy nedělal – půjčil si peníze,“ vzpomíná i po letech na nedůvěru, jíž se dočkal. Star Wars sotva dokončil, studio jim nevěřilo. Během jednání o smlouvě na snímek si Lucas dokonce dobrovolně nechal snížit režisérský honorář o půl milionu dolarů. Ovšem výměnou za práva na merchandise (zboží tematicky spojené s filmem, jakým může být oblečení či figurky) a pokračování. Vedení studia rádo souhlasilo... Aby si vzápětí jeho šéfové rvali vlasy! Šlo totiž o jednu z nejlukrativnějších dohod v historii filmu, z Lucase takřka udělala miliardáře.

Nikdo by v počátcích natáčení ani ve snu nečekal, že na Star Wars půjdou davy a už vůbec ne, že budou dosud fascinovat nové a nové generace. „Když jsem je natáčel, neomezovala mě žádná věda. Jednoduše jsem si řekl: Vytvořím svět, který bude zábavný a zajímavý, bude dávat smysl a bude se mi zdát správný,“ popsal své vize. Při jejich realizaci Lucas použil revoluční efekty a technologie.

Během natáčení Star Wars se mnohokrát zkoušely nové postupy, modely a scény, aby byl vizionář Lucas spokojený. Během natáčení Star Wars se mnohokrát zkoušely nové postupy, modely a scény, aby byl vizionář Lucas spokojený. | 20th Century Fox, Lucasfilm Ltd., Profimedia.cz

Hudbu skládal John Williams (92), podepsaný už pod soundtrackem Skleněného pekla (1974) a později snímků jako E.T. – Mimozemšťan (1982), Schindlerův seznam a Jurský park (oba 1993) nebo prvních tří dílů Harryho Pottera (2001 až 2004). Za hudbu k vesmírné pohádce také získal Oscara. Režisér vynesl na vrchol dalkší idoly, Marka Hamilla (72, Luke Skywalker), Harrisona Forda (81, Han Solo) či Carrie Fisherovou (†60, princezna Leia). Ta nakonec zůstala s rolí spjatá po celý život, byť na ni byla zvažována i Jodie Fosterová (61) z Mlčení jehňátek (1991). „Lucas mi zničil život. A to myslím v tom nejhezčím slova smyslu!“ říkávala herečka. „Jsem princezna Leia, ať se děje, co se děje. Kdybych chtěla třeba dostat dobrý stůl v restauraci, nebo proplatit šek bez dokladů, stačilo by říct: Pomoz mi, Obi-Wan Kenobi,“ dodávala bez hořkosti, hrdá na přelomové dílo.

Lucas dal ale světu i milované roboty C3PO a R2-D2 nebo Chewbaccu, Wookieeho z planety Kashyyyk. Myšlenku na tuhle postavu, jíž se v české verzi přezdívá Žvejkal, vnukl Lucasovi jeho psí parťák, aljašský malamut Indiana. Jak sedával na sedadle spolujezdce v jeho autě, napadlo ho dopřát chlupatého společníka i Hanu Solovi. Indiana byl pak také jmenovcem jiné slavné režisérovy postavy, Indiany Jonese.

Podívejte se na původní upoutávku filmu z roku 1977:

Video  Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje • trailer (1977)  - 20th Century Fox, TV Prima, idh
Video se připravuje ...

Snímek, pro nějž Lucase inspirovala neméně slavná sága Pán prstenů od J.R.R. Tolkiena (†81), byl plný překvapení. „Myslím, že v této době, kdy je internet takový, jaký je, je velmi těžké ve filmu nějaká udržet. Nemyslím, že bych to dnes dokázal,“ říká skromně režisér prvního sci-fi snímku za nejlepší film nominovaného na Oscara (z deseti nominací nakonec proměnil šest). „Chtěl jsem Hvězdnými válkami mladým lidem nabídnout nějaké vzdálené exotické prostředí, kde by se mohla rozvíjet jejich fantazie,“ uvedl. Zcela se mu to podařilo. A naplnil i další své přání: „Jediné, o co se snažím, je dělat dobré filmy... Filmy, na které se bude vzpomínat déle než dva týdny.“ A s tím uzavíráme hvězdná 70. léta. V následující dekádě ovšem vesmír sestoupil i k nám... To už je ale téma pro další díl, v němž vyrazímne do zamilovaných i akčních osmdesátek.

johnny stopper ( 17. srpna 2024 07:54 )

a je star trek ta slátanina, která způsobila sterilizaci americké populace do té míry, že musí být za pár desetiletí nahrazena?

Zobrazit celou diskusi