Biják desetiletí 1.: Miliony dolarů, jedenáct Oscarů! Ben Hur představil sekáče Hestona (†84)
Smějeme se u nich, bojíme, žasneme, napínají nás, někdy i štvou. Filmy, na které jsme v průběhu času chodili do kin. Ukázaly nám nové hvězdy i technologické zázraky. Které z nich se staly největšími světovými hity uplynulých desetiletí? Prozradíme v letním seriálu Blesk.cz.
Jejich kouzlo se za celá desetiletí nezměnilo. Jakmile se zhasne v sále a projektor je začne promítat na stříbrné plátno, rádi propadáme kouzlu filmových zážitků jako generace diváků před námi. Nové jsou hvězdy, které nás na ně lákají. I technologie, jaké dnes dokážou vyčarovat jakkoli odvážné vize svých tvůrců. Pojďte se s námi vydat proti proudu času do půlky minulého století, ve které začneme odhalovat největší kinohity, jež provázely fronty a davy nadšených diváků. Nejinak tomu bylo i u filmu, který se probojoval z daleké Ameriky i na tuzemská plátna. Ben Hur (1959) získal 11 Oscarů a řadu dalších cen. To se ve filmové historii povedlo už jen dvakrát, když stejný počet zlatých sošek získal v roce 1997 Titanic a poté v roce 2003 Pán prstenů: Návrat krále. Hollywoodu ale hlavně ukázal, jak výdělečné mohou filmy být.
Znamenal velké změny ve světě kamer, celuloidu, makeupu, hvězd a efektů. Na rozdíl od Dolů krále Šalamouna (1950), které vydělaly jako nejlepší film roku na začátku dekády necelých 10 milionů dolarů, Ben Hur už dosáhl celosvětově na 164 milionů dolarů! Za sebou tak nechal svého rivala, druhou adaptaci příběhu Zrodila se hvězda (1954) s Judy Garlandovou (†47) a Jamesem Masonem (†75). Před nimi hit o vztahu začínající zpěvačky a muže, jehož kariéra končí, filmaři zpracovali v roce 1937. Naposledy jsme ho viděli v podání Lady Gaga (38) a Bradleyho Coopera (49) v roce 2018. Ale zpět k dobrodružství bojovníka za svobodu a vůdce národa proti Římanům Bena Hura.
Dodnes je považován za jeden z nejlepších filmů historie. Vznikl na základě románu Ben Hur: Příběh Kristův od amerického spisovatele Lewise Wallace (1827–1905). Nejprodávanější kniha 19. století spatřila světlo světa 12. listopadu 1880. Režisér William Wyler (†79), z jehož práce u nás nejvíce známe asi Prázdniny v Římě (1953) s Gregorym Peckem (†87) a Audrey Hepburnovou (†63), do hlavní role obsadil Charltona Hestona (†84). Pro nás nezapomenutelného plukovníka Taylora v Planetě opic (1968). „Největší výzvou pro mě byla scéna závodu vozů. I když by nakonec nevznikla nebýt kaskadéra Yakimy Canutta (†89, nejuznávanější hvězda oboru všech dob, jeho syn ve scéně Hestona nahradil), stejně mě pět týdnů učil, jak jezdit a nezabít se,“ vzpomínal Heston. Natáčení zřejmě nejnáročnější scény snímku se připravovalo dva roky, přes 80 koní a 15 000 komparzistů ji pak točilo tři měsíce! Těch se celkem na filmu podílelo víc než 50 tisíc.
Možná nevíte, že Heston se narodil jako John Charles Carter. Jako kluk měl nejradši výpravy po lesích a k jezerům poblíž americké obce Svatá Helena v Michiganu, přírodu miloval. Pak ale prožil život mezi filmovými kulisami. „Jako herec jsem vděčný, že jsem nežil jeden, ale mnoho životů,“ říkával. Mezi dekorace přivedl i svého syna Frasera C. Hestona (69). Ten je také hercem, navíc režisérem, filmovým producentem a scenáristou. Jak vzpomíná na dobu, kdy jeho táta točil Ben Hura? „Byly mi jen čtyři roky, ale co si pamatuji, jsou jízdy na voze. Mámu jimi doháněl k šílenství! On po nich pak sedával před pronajatou vilou v plavkách, pil chlazené drinky, úplně zničený poté, co celý týden jezdil,“ prozradil. „A já jsem věřil, že je profesionální vozataj,“ směje se dodnes.
Podívejte se na upoutávku filmu Ben Hur:
Obří náklady, náročné natáčení, davy herců v malých i větších rolích, to všechno stálo producenty studia MGM, tedy Metro Goldwyn Mayer, mnoho probdělých nocí. Po premiéře 18. listopadu 1959 se mohli zase nadechnout a užít si klidné sny i dlouho nepřekonané výsluní – natočili zkrátka trhák desetiletí! To se chýlilo ke konci, aby jej vystřídala bouřlivá 60. léta. Kdo se v nich zapsal do dějin jako ten NEJ se dozvíte za týden.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.