Biják desetiletí 4.: S mimozemšťanem E.T. nás baví svět… Hlas mu dala americká Bohdalka
Míříte ještě na dovolenou? Tak si to nenechte uletět jako on, cestovatel z planety Brodo Asogi (to jméno ve filmu nepadne ani jednou). Je malý, roztomilý, něco pamatuje a jeho profesí je biologie. E. T. – Mimozemšťan. Do roku 1997 nejvýdělečnější film zářil i na plátnech totalitního Československa.
Tento díl letního seriálu Blesku osloví asi hlavně dnešní čtyřicátníky a jejich rodiče, kteří je houfně brali v půlce 80. let do Československých kin na malý zázrak – film americké produkce. U nás jsme na zázraky věřili díky příběhům Arabela (1980), Tři veteráni (1983), nebo S čerty nejsou žerty (1984). Vedle nich se objevily ikony Slunce, seno, jahody (1983), ...a pár facek (1989), Vrchní, prchni! (1980), Sněženky a machři (1982), Discopříběh (1987), Bony a klid (1987) a mnoho dalších, včetně komedie století S tebou mě baví svět (1982). Leccos bylo volnější a tak přišla i chvíle pro uvedení příběhu, který další filmová superstar Steven Spielberg (77) začal spřádat už po rozvodu rodičů v roce 1960. Místo chybějícího sourozence zaplnil imaginárním mimozemským společníkem, jehož i ostatní spatřili o 22 let později.
Ve světových kinech se diváci bavili u první Policejní akademie (1984), učili se kroky Hříšného tance (1987) nebo Flashdance (1983), Dustin Hoffman (86) oblékl šaty Tootsie (1982), zatímco Tom Cruise (62) nastoupil do jednotky Top Gun (1986), aby pak k sobě oba herci hledali cestu ve snímku Rain Man (1988). Ani další Star Wars (1980 a 1983) ale nedostihly zrození Sopielbergova kámoše, z nějž se roku 1982 stal E.T. – Mimozemšťan. „Nemyslím si, že by něco ve filmu přišlo jako blesk z čistého nebe. Tvůrčí lidé jsou všichni dílem souhrnu dojmů svých nejranějších vzpomínek,“ potvrdil Spielberg inspiraci ve vlastním dětství.
Producenti kvůli ní sáhli do kapes pro 10,5 milionu dolarů. Pro výdělek filmu už vyráželi s krosnami, utržil 792,9 milionů dolarů! Na počátku nikdo ani nesnil, že se dílo dočká obnovené premiéry nejen v roce 1985, ale i na oslavu 20. výročí znovu v roce 2002. To už snímek představil doplněné upravené záběry, vylepšené vizuální efekty a nové scény. Tak byl naposledy v IMAX kinech i 12. srpna 2022, 40 let po premiéře. Kdo vlastně byl ten malý tvor z vesmíru, co do kolen dostal celý svět?
„Ctihodný kmet a veterán, jemuž bylo pár desítek, až stovek let. Vesmírný botanik z planety Brodo Asogi, vzdálený od domova tři miliony světelných let, zkoumající rostlinstvo na cestách mezi galaxiemi.“ Tak postavu E.T. přiblížil v knižní podobě filmu spisovatel William Kotzwinkle (81). Tři roky po premiéře napsal ještě ET: The Book of the Green Planet (Kniha o zelené planetě), v němž E.T. po návratu domů zjišťuje, jak mnoho se tam změnilo. Stále sleduje Elliotta a jeho dospívání, až se rozhodne za ním vrátit na Zemi, a poruší přitom všechny zákony své planety. Filmové pokračování zavrhl Spielberg i představitel Elliotta herec Henry Thomas (52). „Neudělalo by totiž nic, než vykradlo originál!“ říkal režisér. „Doufám, že pokračování nikdy nevznikne,“ sekundoval mu Thomas. Jenže – nikdy neříkej nikdy. Thomas i E.T. se opět sešli 28. listopadu 2019!
Nešlo sice o celovečerní film, ale několikaminutový příběh nazvaný Prázdninové setkání (Holiday Reunion). Jako reklamu na své služby jej vytvořila telekomunikační firma Xfinity a opět zabodovala u všech diváků. E.T. se v něm vrací na Zemi prožít s dospělým Elliottem a jeho rodinou zimní prázdniny a sváteční chvíle Vánoc. Uvidíme i mimozemšťanovu rodinu a také spoustu detailů odkazujících na původní film. Režisér Lance Acord (59) při výrobě použil loutku E.T., aby z herců dostal realističtější výkony, stejně jako Spielberg v roce 1982.
„Znáte rčení: nikdy nepracuj s dětmi a zvířaty? Pro mě to byla radost, dodávali příběhu autentický a procítěný rozměr,“ uvedl. „Je to vlastně film o osamělosti, důležitosti přátelství a nevinnosti dětství,“ popsal příběh, jenž se promíchaný s převratnými vizuálními efekty změnil v silné a trvalé filmové dílo s trvalým místem v popkulturních skvostech. Dětí v něm bylo dost. Staly se parťáky vesmírného badatele, který z průzkumu v lese u předměstí Los Angeles nestihne odlet své lodi, a poté pozná 10letého Elliotta, jeho staršího bráchu Michaela (Robert MacNaughton, 57) a mladší sestřičku Gertie (Drew Barrymoreová, 49).
Právě tahle tehdy sedmiletá celebrita si vypila do dna pohár hořkosti spojený s výstupem na vrchol, strmými pády, drogovými aférami a odvrácenou stranou Hollywoodu. Naštěstí pro ni i diváky ale Drew vše nakonec zvládla a vrátila se na výsluní. I díky tomu, že Spielberg neobvykle točil film tak, jak ubíhá reálný děj a ne napřeskáčku, věřila, že je E.T. skutečný. „Pamatuji si, že jsme čekali na place a byla docela zima. A já požádala kostymérku, jestli by mu nedala šálu, aby nenastydl,“ vzpomíná dodnes. „Byl i můj první imaginární přítel. Hluboké pouto mezi jím a mnou rezonovalo po celý můj život,“ uvedla Barrymoreová.
Milionům dnes dospělých lidí se vryly do paměti chvíle, kdy Gertie nasadí E. T. blond paruku a klobouček. Kdy se opilý potácí domem svých hostitelů, napojený myslí na Elliotta zachraňujícího žáby (a spolužačku). Kdy díky němu parta kluků na kolech vzlétne vysoko do oblak. Kdy toužebně vzhlíží k noční obloze a říká: „E.T. volat domů!“ Hláška je dokonce na 15. místě v žebříčku 100 nejlepších citátů z americké kinematografie.
Podívejte se na upoutávku filmu a návrat E.T. v roce 2019:
Pronesla ji herečka Pat Welshová (†79), někdo jako americká verze Jiřiny Bohdalové (93), též známá svým chraplavým nezaměnitelným hlasem, u ní způsobeným silným kouřením. Působila hlavně v rozhlasu, natočila pouhé tři filmy a jen v jediném byla vidět. Měla ale třeba úspěšný zahrádkářský pořad. Pak však řekla „E.T. phone home“ a stala se nesmrtelnou. U nás ve třech dabingových verzích větu postupně zopakovali Stanislav Fišer (†90, rok 1984), Bohuslav Kalva (84, rok 1993) a Gustav Bubník (62, rok 2002). Milovaný mimozemšťan teď možná kdesi sbírá lupení, my nevyrazíme za ním, ale do bouřlivých 90. let. Už příště.
Mne zase baví svět bez televize. Aspoň nemusím živit nenažraného brněnského komouše z ČT.