Biják desetiletí 2.: Prozpívali se z Ameriky do Rakouska a... Diváci žasli Za zvuků hudby!
Bouřlivá i uvolněná 60. léta. Doba, kdy se filmu náramně dařilo. Nezapomenutelná díla vznikala u nás i ve světě. Ta naše se dokázala prosadit i za hranicemi. Který kousek byl ale celosvětově nejúspěšnější? Pětioscarový muzikál Za zvuků hudby. V dnešním dílu letního seriálu Blesku prozradíme proč.
U nás 60. léta dala vzniknout filmům jako Spalovač mrtvol (1968), Světáci (1969), Ecce homo Homolka (1969), Starci na chmelu (1964) a mnoha dalším, včetně snímku Obchod na korze (1965), oceněného historicky prvním Oscarem pro tuzemské filmaře. Celý svět ale v té době bavily nově pojaté velkolepé filmy, jímavé i dobrodružné, veselé a fascinující. Mezi ty patřily 2001: Vesmírná odysea nebo Planeta opic (oba 1968). Mezi akčními vládly bondovky Goldfinger i Srdečné pozdravy z Ruska (oba 1964). Oslnila Kleopatra (1963) Elizabeth Taylorová (†79). Naprosto evidentní ale je, že v šedesátkách chtěli lidé tančit a zpívat – dařilo se filmovým muzikálům.
V závěru desetiletí vznikl legendární snímek Hello, Dolly! (1969, oceněna třemi Oscary) s Barbrou Streisandovou (81). Před ní z pláten k divákům zamířila třeba My Fair Lady (1964, získala osm Oscarů) s Audrey Hepburnovou (†63) či Mary Poppins (1964, pět Oscarů na kontě). Tou se stala Julie Andrewsová (88) a odnesla si za roli zlatou sošku. Že to nebyla náhoda, a herečka, jíž jsme u nás viděli třeba ve filmech Deník princezny (2001) nebo Aquaman (2018), muzikály umí, dokázala právě hitem dekády! „Víte, že sestra Bertha mě nutí políbit zemi, když nesouhlasím? Teď líbám zemi, už když ji vidím, abych ušetřila čas,“ zní jedna z jejích hlášek v roli Marie v rozpustilém kousku Za zvuků hudby (1965).
„Je úžasná! Ovlivnila mě osobně i profesně,“ vzdala Andrewsové, přezdívané první dáma filmového muzikálu, Anne Hathawayová (41) ještě 20 let po premiéře společného Deníku princezny (2001). „Setkání s ní bylo klíčovým momentem v mé herecké kariéře,“ řekla. Julie dokázala svým zjevem i zpěvem okouzlit už jako mladá dívka, když ve svých 13 letech zpívala anglickému králi Jiřímu VI. (†56), otci Alžběty II. (†96), anglickou hymnu God Save the King. „Buďte laskaví, kdykoli je to možné. Vždycky je to možné,“ razí herečka mnoho let. „Jsem velmi šťastná žena. Měla jsem krásný život,“ říká, když se ohlíží zpět. I za snímkem, jenž ji vynesl mezi hvězdy.
Podívaná od režiséra Roberta Wise (†91), který nám dopřál i filmový Star Trek (1979), je založena na stejnojmenném broadwayském muzikálu. Příběh dívky, mladé novicky, která opustí klášter a stává se vychovatelkou dětí ovdovělého námořního kapitána, si odnesl pět sošek z deseti nominací na Oscara. Vedle Julie Andrewsové se jako kapitán von Trapp objevil Christopher Plummer (†91), jehož jsme naposledy mohli vidět třeba v krimi komedii Na nože (2019) s Danielem Craigem (56), v jejímž pokračování hrálo důležitou roli i dílo českých sklářů. „Slečno, dělala jste tolik potíží i v klášteře?“ ptá se coby kapitán nezvedené guvernantky Marie. „Mnohem víc, pane,“ odpovídá ona.
Výroba filmu, v němž byl prostor na humor i na lásku, trvala sedm měsíců do září 1964 v Los Angeles a rakouském Salcburku. Premiéru měl jen v několika málo kinech v Americe 2. března 1965, kinaři mu moc nevěřili, producenti byli ostražití. Už za čtyři týdny se stal nejvýdělečnějším filmem roku a v listopadu 1966 dostal nálepku „nejvýdělečnější film všech dob“, když překonal rekord snímku Jih proti Severu (1939). Během prvních čtyř a půl roku putování snímku po světových kinech jej navštívilo 283 milionů diváků, vydělal 286 milionů dolarů.
Pusťte si dobou upoutávku filmu Za zvuků hudby:
Ještě roku 2013, kdy aukční síň Profiles in History v Kalifornii nabídla kostýmy, které měli na sobě při zpěvu skladby Do-Re-Mi Andrewsová a děti, utržila za ně 1 300 000 dolarů, tedy takřka 21 milůionů korun! „Je velmi smutné, když člověk utkví divákům v paměti něčím takovým,“ i přes všechna prvenství říkával Plummer. Snímek se ale stal kultem. Odkazy na něj se objevily i v populárních seriálech jako Simpsonovi (1989–2024), Přátelé (1994–2004), Dr. House (2004–2012) nebo Teorie velkého třesku (2007–2019).
„Hory ožívají zvukem hudby, písněmi, které zní už tisíce let,“ zpívá Maria v úvodu svého příběhu, který je ikonou téměř 60 let. „Pro mě to byl jeden krásný okamžik, ráda si ho připomínám. Jak je to dlouho, kdy jsme to točili? Včera? Někde cestou od něj jsem pár let poztrácela, do cesty se mi připletla taková maličkost, život,“ usmívá se nad připomínkami snímku Julia Andrewsová. A my se po všech těch šedesátkách můžete těšit na 70. léta. Jejich hit hitů otevřeme za týden.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.