Od nepaměti přenáší malíři na plátno reálné nebo abstraktní výjevy ze života nebo lidské mysli a tím nám představují svět jaký opravdu je nebo jaký bychom ho chtěli vidět. Malířská díla jsou hrou barev a technologických postupů. 

Na malbu na plátno se používají nejčastěji olejové barvy. Ředí se terpentýnem, mají tuhou konzistenci a celkový dojem je bez viditelných tahů štětcem. Do nanesené barvy se dá udělat plastická struktura např. kousky kůže, hadříky nebo jen prsty. Fantazii umělce se meze nekladou. Olej obsažený v barvách (nejčastěji lněný nebo ořechový) má vliv na jejich krycí schopnost a zaručuje krémovou strukturu.  Jednotlivé barvy se nanášejí a míchají na dřevěné paletě s otvorem na palec. Olejomalba je odolná po celá staletí.

Existují i olejové barvy, které se ředí vodou tzv. alkydové, ty jsou oproti klasickým rychleschnoucí a nezapáchají. Na plátno můžeme malovat také akrylovými barvami, které se hodí pro různé techniky, ale jejich trvanlivost na plátně je omezená.

Historicky olejomalba není nejstarší technikou, ta se datuje někdy do 15. století. Ještě předtím se používaly temperové barvy smíchané s vodou, vaječným žloutkem nebo extraktem z tvarohu.