Vitamin D je velmi důležitý pro správné fungování našeho těla, protože přispívá k optimálnímu vstřebávání vápníku a fosforu. Zajímavostí je, že vitamin D si umí naše tělo samo vyrobit, ale potřebuje k tomu sluneční svit. Pokud ho nemá dostatek, je potřeba doplnit vitamin D správnou stravou. Obsahují ho především tučné ryby, jako je losos, makrela nebo tuňák, rybí tuk, vaječný žloutek nebo tresčí játra. Získat vitamin D jenom ze stravy je však velmi obtížné, a proto přichází v úvahu i doplňky stravy.

Velká část světové populace trpí nedostatkem vitaminu D. V našich zeměpisných šířkách ho nezískáváme dost v zimních měsících, kdy slunce málo svítí. Naše kůže dokáže vitamin D syntetizovat za pomoci UVB záření. To však neprojde přes sklo, mraky, oblečení nebo opalovací krém. Proto může vzniknout jeho nedostatek rovněž u osob, které se často pohybují na slunci – pokud se vždy chrání oděvem nebo opalovacím krémem, vitamin D se nevytvoří.

Nedostatek vitaminu D vede k řídnutí kostí, jež může způsobit až osteoporózu. Kromě přímého vlivu na vstřebávání vápníku v těle je vitamin D důležitý pro celkovou obranyschopnost organizmu, soustředění a paměť.