Chlamydie jsou bakterie, které žijí uvnitř jiných buněk, v nichž parazitují a díky kterým se mohou pohybovat a přenášet. Samy o sobě nejsou schopny pohybu a tím pádem ani reprodukce. K tomu potřebují energii hostitelské buňky, do níž proniknou, usídlí se v ní a získají tak energii potřebnou pro rozmnožení. Tím vzniká infekce chlamydiemi označovaná obecně jako chlamydióza. Nejčastěji se jedná o infekci urogenitálního traktu, dýchacích cest, očních buněk, kloubů a nervového systému.

Nejznámějším případem nákazy je chlamydiová infekce rozmnožovacího ústrojí mužů a žen, za kterým stojí Chlamydia trachomatis přenosná pohlavním stykem – vaginálním, orálním i análním. Mezi příznaky této infekce patří svědění pochvy doprovázené bílým výtokem, bolestivost při pohlavním styku, bolest varlat, pálení při močení. Často se ale žádné z těchto příznaků vůbec neobjeví, což usnadňuje další přenos infekce. 

Vedle infekce pohlavního ústrojí způsobují chlamydie i respirační onemocnění. Konkrétně se jedná o kmeny Chlamydia pneumoniae, která se přenáší kapénkami a napadají dýchací ústrojí, kde mohou přežívat delší dobu a zdravotní komplikace způsobit až v období oslabené imunity. Mezi příznaky patří teplota, kašel, bolest hlavy, zimnice a celková únava organismu.

Přímým kontaktem se ze špinavých rukou se snadno přenese chlamydie i do oka, kde způsobuje zánět spojivek, který se vyznačuje svěděním, zarudnutím, výtokem nebo světloplachostí.

Léčba všech infekcí, které mají na svědomí chlamydie, je postavena výhradně na antibiotikách. Délka užívání závisí na tom, zda se jedná o akutní, nebo chronické záněty.