Rak
Autor: CNC

Lidé narození 8. července jsou Raci.  


Svátek slaví Nora

  • Mužský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Norka, Norinka, Nori, Noruška
  • Původ: Jméno Nora pochází zřejmě ze severských zemí. Podle jedné teorie je zkráceninou jména Eleonora, které se vykládá jako „Bůh je mým světlem“. Druhá teorie hovoří o spojení s latinským slovem „honor“, jehož význam je „čest“.
  • Povaha: Nory jsou komunikativní a kreativní. Mají většinou umělecký talent. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Raka, Ryb, Vodnáře a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Poslední start raketoplánu

V pátek 8. července 2011 se uskutečnil, i přes nepřízeň počasí, poslední let raketoplánu Atlantis. Zároveň to byla i vůbec poslední mise v projektu Space Shuttle, celým názvem Space Transportation Systém.

Start proběhl z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě z mysu Canaveral v 11:26 hodin místního času.

Let raketoplánu Atlantis, který měl označení STS-135, byl vypraven za účelem dopravení velkého množství zásob, náhradních dílů, vědecké výbavy a hlavně dopravy modulu MPLM Raffaello, na mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Posádku tvořili čtyři zkušení astronauti, vedl jí kapitán CH. J. Ferguson, pilot D. G. Hurley a letový specialisté S. H. Magnusová, R. J. Walheim. Běžně byla v raketoplánech šestičlenná posádka. Důvodem menší posádky bylo to, že v případě problémů na raketoplánu, by musela být posádka postupně přepravena na Zem ruskými Sojuzy, které mají omezenou kapacitu.

Během 30 let provozu raketoplánů v projektu Space Schuttle bylo provedeno celkem 135 letů. V posádkách se vystřídalo celkem 355 astronautů, z toho 49 žen, mnozí létali opakovaně. Raketoplán Atlantis byl postavený v roce 1985, v průběhu používání byl modernizován. Raketoplán je vysoký cca 56 metrů a váží kolem 2 tisíc tun.

Po skončení programu Apollo, byl právě projekt Space Shuttle jediný, který NASA dokázala prosadit. Jednalo se o vícenásobně použitelné raketoplány. Ale i ten byl, z důvodu vysokých finančních nákladů, ukončen.

Vyrobeno bylo celkově šest raketoplánu: Enterprise, Columbia (28 misí), Challenger (9 misí), Discovery (39 misí), Atlantis (33 misí) a Endeavour (25 misí). Enterprise byl vyroben pouze pro testovací lety v zemské atmosféře, do vesmíru se tedy nikdy nevydal.

Psalo se 8. července před rokem: