Kdo letí v raketoplánu Atlantis STS-135

Autor: bali - 
8. července 2011
21:55

Z floridského kosmodromu Mysu Canaveral v pátek odstartoval raketoplán Atlantis se čtyřčlennou posádkou na svou historickou misi, která po 30 letech uzavře éru těchto vesmírných plavidel. Do posledního okamžiku nebylo jasné, zda Atlantis skutečně vzlétne. Zaměstnance NASA trápilo špatné počasí, navíc 31 vteřin před odletem byl start z technických důvodů na několik minut přerušen. Poslední mise bude trvat dvanáct dnů.

Rex Walheim Joseph
kosmonauti

Narozený 10. října 1962

Důstojník leteckých sil, astronaut NASA

Na poslední misi raketoplánu Atlantis bude letovým specialistou a palubním inženýrem. Začal slibnou kariérou v armádě, odkud se dostal k letectvu. V roce 1986 byl převelen do Johnson Space Center v Houstonu. Zde pracoval jako vedoucí inženýr pro přistávání raketoplánů. V roce 1996 ho vybrali jako kandidáta na astronauta NASA. Absolvoval dvouletou přípravu a byl kvalifikován pro letový úkol jako specialista. Před misí raketoplánu Atlantis STS-135 absolvoval už dva lety.

Sandra Hall Magnus
kosmonauti

Narozená 30.října 1964

Inženýrka, konstruktérka, astronaut NASA

Získala titul v oblasti fyziky na Univerzitě v Missouri. Její disertační práce byla podpořena Lewis výzkumným centrem NASA. Magnus pracovala na konstrukcích letadel. NASA si jí jako astronautku vybrala v roce 1996. Zkušenosti nabrala už v předchozích dvou letech.

Douglas Gerald Hurley
kosmonauti

Narozený 21. října 1966

Pilot námořnictva Spojených států, astronaut NASA

Douglas se narodil v New Yorku a narukoval k "mariňákům". Absolvoval letecký výcvik a stal se námořním letcem. V roce 2000 ho NASA vybrala jako astronauta. V době před startem pracoval jako ředitelka provozu NASA na vzdělání kosmonautů. Zkušenosti s letem nabral na předchozích startech. Získal mnoho ocenění.

Christopher J. Ferguson
kosmonauti

Narozen 1.září 1961

Kapitán námořnictva Spojených států, astronaut NASA

Byl pilotem raketoplánu Atlantis v roce 2006 a velel na palubě raketoplánu Endeavour. Vystudoval Univerzitu v Pennsylvánii a odešel k námořnictvu. Sloužil na palubě lodi USS Forrestral. Na palubě raketoplánu Atlantis STS-135 bude mít na starost velení.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud