Lev
Autor: CNC

Lidé narození 5. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Kristián 

  • Ženský protějšek: Kristýna
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Kristiánek, Kristík, Kris, Kristek 
  • Původ: Jméno Kristián je řeckého původu. Pochází ze slova „christianos“, které znamená „křesťan“, „zasvěcený Kristu“. 
  • Povaha: Kristiánové jsou inteligentní a citliví. Jsou rozenými gentlemany, proto se těší oblibě žen. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Panny, Lva, Vodnáře,  Ryb, Vah a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


První britský výstřel 1. světové války

5. srpna 1914 vyhlásila Velká Británie válku Německu, když německá armáda začala s invazí do Belgie. Ten samý den padl i první válečný výstřel britského impéria. Nedošlo k němu ovšem v Belgii, Francii ani v mořích mezi Německem a Británií. První ostrý výstřel měla na svědomí posádka pevnosti Nepean, která strážila ústí přístavu v Melbourne.

Z toho 5. německá nákladní loď SS Pfalz. Ta proplouvala kolem pevnosti ve chvíli, kdy posádka obdržela zprávu o vyhlášení války. Vojáci se napřed pokusili loď zastavit pomocí signálů, na které ovšem loď nereagovala. Posádka se proto rozhodla vypálit z jednoho šestipalcového kanónu vypálit varovný výstřel, po kterém navigátor, který měl za úkol vyvést loď bezpečně z přístavu, přesvědčil kapitána, aby loď zastavil.

Loď se následně vrátila do přístavu, kde byla zadržena. Později ji do své služby vzalo australské námořnictvo pod jménem HMT Boorara. Hlaveň kanónu později podle melbournských novin The Age zachránil major James Welch ze šrotu. Společně s ní zachránil i další kanón z pevnosti Nepean. Ten upozornil i na další zajímavost místa, kde prožil část své důstojnické kariéry. O 25 let později stejné palebné postavení rozezněl první válečný výstřel na začátku druhé světové války.

Psalo se 5. srpna před rokem: