Lev
Autor: CNC

3. srpen <<< 4. srpen >>> 5. srpen

Lidé narození 4. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Dominik

  • Ženský protějšek: Dominika
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Dominiček, Domča, Domi, Domík, Nik, Niky 
  • Původ: Jméno Dominik je latinského původu. Pochází ze slova „dominus“, jehož význam je „pán“ nebo „pánův“. 
  • Povaha: Dominikové jsou ambiciózní bojovníci. Mají vrozenou inteligenci a smysl pro humor. Jsou citliví a dokážou se obětovat pro druhé. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Kozoroha, Berana, Lva, Vah a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Odhalení úkrytu rodiny Anny Frankové

4. srpna v roce 1944 byla v Amsterdamu odhalena skrýš rodiny Anny Frankové. Tehdy patnáctiletá židovská dívka toužila být po válce spisovatelkou nebo novinářkou. Její sen se jí splnil, sama se toho ovšem bohužel nedožila.

Proslavil ji její deník. Ten si začala vést poté, co ke třináctým narozeninám, jen několik týdnů před odchodem její rodiny do úkrytu, dostala zápisník. Na jeho stránkách následně popsala jejich život v okupovaném Nizozemsku a následný pobyt v zadním traktu podniku, který patřil jejímu otci.

V zápisníku popisovala její vztahy s ostatními členy rodiny a mezi nimi navzájem. Nechyběly ani úvahy o sexualitě, nebo sprosté vtipy. Anna trávila zapisováním a upravováním deníku velkou část svého pobytu v tajné skrýši. Poslední zápis nesl datum 1. srpna 1944, pouhé tři dny před odhalením rodiny.

4. srpna do zadního traktu vtrhlo gestapo, které všechny členy domácnosti zatklo. O tom, jak došlo k odhalení, se vedou spekulace dodnes. Mezi možnými jmény byli členové Nizozemské nacistické strany, zaměstnanci bývalého podniku Otty Franka, sestra Bepa Voskuijlse, který byl jedním z pomocníků ukryté rodiny, nebo kolaborantka Ans van Dijková.

Zápisník Anny Frankové zachránila další pomocnice rodiny Miep Giesová. Ta byla sice původně zadržena společně s rodinou, ale nebyla zadržena. Společně s Voskuijlsem se proto druhý den vrátila do zadního traktu, kde nalezla Anniny zápisky, které posbírala a společně s rodinnými fotografiemi uschovala, aby je Anně vrátila po válce.

Rodina byla po zadržení převezena nejdříve do transitního tábora Westerbork. Odtud byla skupina 3. září 1944 deportována do Osvětimi. Odtud byla Anna Franková i se svou sestrou na konci října odeslána do tábora Bergen-Belsen, kde na začátku roku 1945 podlehla tyfu. Přesné datum jejich smrti není známé. Nejčastěji se hovoří o březnu, jen několik týdnů před osvobozením tábora britskou armádou, někteří přeživší, kteří se s Annou Frankovou a její sestrou v táboře setkali, ovšem mluvili o tom, že příznaky tyfu se u nich objevily už začátkem února.

Kdo se narodil 4. srpna

Svět