Kozoroh
Autor: CNC

4. leden <<< 5. leden >>> 6. leden

Lidé narození 5. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Dalimil

  • Ženský protějšek: Dalimila
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Dalimilek, Dála, Dali, Daleček, Dalek, Míla
  • Původ: Jméno Dalimil je staroslovanského původu. Skládá se ze slov "dalje" (dále) a "mil" (milý). Význam jména je tedy "stále milý". 
  • Povaha: Dalimilové jsou velkorysí. Myslí víc na ostatní než na sebe. Celkově jsou velmi hodní a mírní. O svou rodinu velmi pečují. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Blíženců, Vodnáře, Panny a Střelce

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >


První lyžování v Česku 

5. ledna roku 1887 dorazil do Čech první pár lyží. Do té doby si jen těžko mohl někdo představit, že lze jezdit po sněhu na dvou prknech. Adresátem byl pražský obchodník Josef Rössler-Ořovský, který je hned s bratrem Karlem vyzkoušel na nejbližším kopci, což byl Koňský trh, dnešní Václavské náměstí, který sjeli od rozestavěného muzea k Můstku. Od té doby jsou známi jako první čeští lyžaři.

Lyže se přitom k Rösslerovi dostaly tak trochu omylem. „A tak jsem si dopsal v zimě 1886-87 různým firmám do Kristianie (nyní Oslo) a Stockholmu o nabídky sportovních výstrojí. K mému překvapení skandinávská firma Heyde poslala mi vedle cen a vyobrazení bruslí závodních též ceny a vyobrazení lyží. A tak byly objednány nejen závodní brusle, ale prvé dva páry lyží,“ popsal v Ročence Českého Ski Klubu Praha z roku 1927 Rössler, jak se vlastně k nápadu koupit lyže vůbec dostal.

Zásilka obsahující lyže byla překvapením i pro celníky, kteří si s ní nevěděli rady. Nakonec je proclili jako „Holzwaare gemeine, nicht lackierte“ (dřevo prosté, nelakované). Vázání už raději nekomentovali. 

V kronikách se ale dočteme, že lyže si na dnešním území České republiky na sebe nazuli někteří ještě před rokem 1887. Příkladem jsou synové rady Krauseho z města Görlitz, kteří v roce v roce 1880 vystoupali k Petrově boudě. O pět let později zaznamenali kronikáři na lyžařských výpravách Ottu Vorwerga. První oficiální lyžařský závod se pak uskutečnil v roce 1893 v Kozinci u Jilemnice.

Kdo se narodil 5. ledna

Svět