Kozoroh
Autor: CNC

3. leden <<< 4. leden >>> 5. leden

Lidé narození 4. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Diana

  • Mužský protějšek: Dian
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Dianka, Di, Dia, Dája, Dajka
  • Původ: Jméno Diana je latinského původu. Vychází ze slova "diviana", které znamená "božská, nebeská". Jedná se o jméno starořímské bohyně lovu, která byla nejčastěji vyobrazována s lukem a v doprovodu psů nebo lesních zvířat. 
  • Povaha: Diany jsou velmi citlivé. Charakteristický je pro ně soucit s ostatními. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Berana, Lva, ŠtíraStřelce a Vodnáře.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den Braillova písma 

4. ledna se slaví světový den Braillova písma. Právě v tento den se roku 1809 narodil jeho tvůrce Louis Braille. Světový den byl ustanoven od roku 2000.

Louis Braille pochází z městečka Coupvray blízko Paříže ve Francii a když mu byly tři roky, poranil si levé oko šídlem z dílny otce sedláře. Infekce z oka se přenesla i na oko pravé a postupně oslepl. V deseti letech nastoupil díky stipendiu na Institut des Jeunes Aveugles (Královský institut pro slepou mládež) v Paříži. 

V té době mohly sice už děti číst rozeznáváním vystouplých písmem hmatem, ale nemohly psát, jelikož se tisklo za pomoci vlisování drátěných písmen do papíru. Když dovršil Braille patnácti let, navštívil jeho školu kapitán Charles Barbier de la Serre, který přinesl ukázat zastaralý systém nočního psaní vytvořen původně pro vojáky, aby mohli dostávat rozkazy i za tmy. Tento přístroj Brailla inspiroval a upravil ho pro další využití nevidomých. Vojenský přístroj byl založen na 12 bodech a Braille počet bodů omezil jen na šest. 

A jak Braillovo písmo funguje? Čtenář pomocí hmatu vnímá na materiálu vyražené plastické body. Každé písmeno, číslice nebo symbol jsou zapsány do mřížky o obdélníku 2x3 bodu. Jeden braillský znak měří zhruba 0,5 cm.

Louis vydal svoji první knihu pro nevidomé v roce 1829, ale samotné Braillovo písmo se začalo používat ve Francii až dva roky po jeho smrti (Louis Braille zemřel v roce 1852) a mezinárodně uznávanou metodou na školách bylo považováno až od roku 1878. Dnes písmo tisknou stroje, původně se ale ručně tvořilo s pomocí dvou kovových desek spojených dohromady, mezi ně se dal papír a vhodným nástrojem se do papíru vytlačily výstupky.

Kdo se narodil 4. ledna

Svět

  • 1643 – Isaac Newton, britský matematik, fyzik a astronom († 31. března 1727)
  • 1978 – Dominik Hrbatý, slovenský tenista