Váhy
Autor: CNC

27. září <<< 28. září >>> 29. září

Lidé narození 28. září jsou Váhy.  


Václav

  • Ženský protějšek: Václava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Vašek, Vašík, Véna, Venca, Venouš, Venoušek 
  • Původ: Jméno Václav je slovanského původu. Vychází ze staročeské varianty Venceslav. Tvoří jej slova „vence“ (více) a „slav“ (slavný). Václav je tedy „víceslavný“, „slavnější“. 
  • Povaha: Václavové jsou inteligentní, učenliví a zodpovědní. Jsou také citliví a rádi se obětují pro druhé. Mají smysl pro rodinu.   
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Raka, Berana, Kozoroha, Panny, Štíra a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den české státnosti

Den české státnosti je státním svátkem. Připomíná smrt svatého Václava, jednoho z prvních Přemyslovců. Nejstarší syn knížete Vratislava a Drahomíry, se narodil na počátku 10. století. Nejčastěji se udává rok 907. Když v roce 921 zemřel kníže Vratislav, Václav se stal jeho nástupcem. Kvůli nízkému věku se však místo něj o vládu dělily matka Drahomíra s babičkou Ludmilou. Václav se do čela knížectví dostal přibližně mezi roky 922 a 925. Podle historiků byl vzorem křesťanského panovníka a silně přispěl k rozšíření víry v zemi. Zakládal kostely, podporoval duchovní a povolal do země kněží z cizích zemí. Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl Václav ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem Boleslavem. Tento den je státním svátkem od roku 2000.

Otevírací doba obchodů 28. září

28. září je jedním z osmi státních svátků, v rámci nichž musí obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstat zavřené.

Kdy jindy musí zůstat zavřené a jaké jsou výjimky, čtěte ZDE>>>.