14. červenec 2020
Svátek slaví Karolína, zítra Jindřich

Svatý Václav v Praze: Vydejte se po jeho stopách nejen v Den české státnosti

/
 • Na Den české státnosti se otevírá spousta míst, která připomenou úmrtí svatého Václava.
  28. září 2016 ● 06:00

  28. září 935, celý národ si pravidelně už po stovky let připomíná smrt knížete Václava, který byl zabit svým bratrem. Boleslav tak učinil z důvodu touhy po moci. Dnes je svatý Václav vnímán jako patron Čech a Moravy. Podívejte se, jaká místa v Praze se k němu vážou.

 • 1.

  Kostel svatého Václava na Smíchově

  Kostel na Smíchově ve Štefánikově ulici patří k těm „novějším“. K jeho výstavbě došlo v roce 1881, kdy v této městské části vyrůstaly továrny, což zapříčinilo i nárůst obyvatel. Kostel tehdy nahradil původní kostel svatého Filipa a Jakuba, který byl zbourán z kapacitních důvodů.

  Kde kostel najdete?

  Adresa: Štefánikova

  Kdy probíhají bohoslužby?

  Bohoslužby zde bývají od pondělí do soboty v 7:30 a v 17:30 hodin, v neděli od 8 hodin, 9 hodin a 18 hodin.

  Svatý Václav po celé Praze

 • 2.

  Kostel svatého Václava ve Vršovicích

  Kostel vznikl na počest svatého Václava. Právě v roce 1929, kdy se položil první stavební kámen, uběhlo tisíc let od jeho smrti. Zajímavostí toho kostela je konstrukce ze železobetonu, který se doposud k výstavbě kostelů nevyužíval.

  Kde kostel najdete?

  Adresa: Náměstí Svatopluka Čecha

  Kdy probíhají bohoslužby?

  Aktuální plánované bohoslužby uvádí římskokatolická farnost ve svém online kalendáři.

  Vršovice

 • 3.

  Kostel svatého Václava na Proseku

  Hájkova kronika traduje, že kostel založil Boleslav II. v roce 970. Tomu se prý tehdy ve snu při návratu ze Staré Boleslavi do Prahy na tomto místě zjevil právě svatý Václav. Ovšem po průzkumech se ukázalo, že kostel mohl vzniknout až na přelomu století 11. a 12.

  Kde kostel najdete?

  Adresa: U Proseckého Kostela, Praha 9

  Kdy probíhají bohoslužby?

  Bohoslužby farnost pořádá v pondělí, ve středu a v pátek od 18 hodin, ve čtvrtek a v sobotu od 8:00 ráno a v neděli od 8:00, 10:00 a 18 hodin.

  Kaple

 • 4.

  Kostel svatého Václava v Bohnicích

  Kostel v Suchdole vznikl v druhé polovině 18. století přestavbou z původní zvonice. Dlouhé roky poté místo chátralo. Až v roce 1807 se kostel dočkal zázraku. A to jen díky mlynáři Karlu Trojanovi, který jej koupil a zpřístupnil pro bohoslužby.

  Kde kostel najdete?

  Adresa: U Kapličky, Suchdol

  Kdy probíhají bohoslužby?

  Bohoslužby se zde nekonají. Ale vždy 28. září na státní svátek zde bývá tématický program.

  Kostel na samotě

 • 5.

  Kaple svatého Václava


  Svatováclavská kaple v katedrále svatého Víta patří k nejvýznamnějším architektonickým pokladům českého středověkého umění, které vděčí za vznik staviteli Petru Parléřovi. Část vznikala za vlády Karla IV., horní část za Václava II. Jagellonského.

  Kde kostel najdete?

  Adresa: III. nádvoří 48/2, Praha 1

  Kdy je otevřený?

  Katedrála svatého Víta je otevřena 9:00 do 17:00 hodin

  Svatý Václav po celé Praze
 • 6.

  Kostel svatého Václava na Praze 8

  I psychiatrická léčebna v Bohnicích má svůj kostel svatého Václava. Za druhé světové války byla kopule jistým orientačním bodem pro letecké útoky spojeneckých armád. Německé velitelství tedy tehdy uvažovalo o zbourání věže, k čemuž nedošlo. Mezi roky 1951 a 1956 se stal kostel stanovištěm protivzdušné obrany Prahy. Armáda tehdy kostel uvnitř poničila. Až do roku 1990 byl kostel využíván pouze jako sklad.

  Kde kostel najdete?

  Adresa: Ústavní 91, Praha 8

  Bohnice
 • 7.

  Kostel svatého Václava na Zderaze

  K tomuto místu se traduje legenda, podle níž měl v těchto místech zabloudit při své vyjížďce kníže Václav. Žíznící tehdy spatřil jelena, který před ním ve skále objevil pramen čisté a léčivé vody. Václav tuto studánku pojmenoval Pučka. Právě tam později vznikly oblíbené Svatováclavské lázně.

  Kde kostel najdete?

  Adresa: Resslova, Praha 2

  Kdy probíhají bohoslužby?

  Bohoslužby mívá kostel v úterý od 18 hodin a v neděli od 9:30 hodin, prohlídky pro veřejnost i s výkladem je možné zažít od úterý do čtvrtka mezi 13 a 17 hodinou.

  Kostel sv. Václava kousek od Karláku
 • 8.

  Chcíplý kůň

  Pasáž Lucerna se může již od roku 1999 pyšnit plastikou kontroverzního umělce Davida Černého, který je proslulý svými atypickými díly, které mají za cíl šokovat. Socha vyobrazuje chcíplého koně, na němž si sedí patron českého státu.

  Kde sochu najdete?

  Adresa: Štěpánská 61, Praha 1

  Svatý Václav po celé Praze
 • 9.

  Symbol české státnosti

  Pomník svatého Václava patří k symbolům české státnosti a mezi nejznámější sochařská díla v Česku. Sochař Josef Václav Myslbek pracoval na vytvoření sousoší více než třicet let a ani se nedožil jeho finální podoby.

  Autor patronovi vtiskl podobu bojovníka a později byla socha doplněna o čtyři sochy stojících světců. Můžete zde poznat jeho babičku svatou Ludmilu, dále svatého Vojtěcha, svatého Prokopa a svatou Anežku.

  Myslbek se tehdy inspiroval svatováclavským pokladem, proto vyobrazil svatého Václava na koni v drátěné košili s přilbicí a mečem v ruce. Imperativně zdvižený prst svatého Václava ukazuje na nezbytnost uchovávání základních kulturních a duchovních hodnot národa.

  Kde sochu najdete?

  Adresa: Václavské náměstí, Pod ocasem

  Svatý Václav po celé Praze

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

ivoadler: Nespoléhejme na žádné svaté, natož na boží mlýny. Nic takového neexistuje. Musíme si pomoci sami. Úplným výsměchem jsou kecy o solidaritě mezi evropskými státy: my uděláme blbost (Merkelová) a vy její následky solidárně ponesete s námi. Tak na blbost se solidarita nevztahuje.

(28. 09. 2016 15:26)

MarkusHermann: Kdyby věděl,ja spustošili tuto krásnou zemi jeho jmenovci po roce 1989,tak by ožil a dal to hned do pořádku.

(28. 09. 2016 08:26)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy