Svatý Václav v Praze: Vydejte se po jeho stopách nejen v Den české státnosti
-
28. září 935, celý národ si pravidelně už po stovky let připomíná smrt knížete Václava, který byl zabit svým bratrem. Boleslav tak učinil z důvodu touhy po moci. Dnes je svatý Václav vnímán jako patron Čech a Moravy. Podívejte se, jaká místa v Praze se k němu vážou.
- Kostel na Smíchově ve Štefánikově ulici patří k těm „novějším“. K jeho výstavbě došlo v roce 1881, kdy v této městské části vyrůstaly továrny, což zapříčinilo i nárůst obyvatel. Kostel tehdy nahradil původní kostel svatého Filipa a Jakuba, který byl zbourán z kapacitních důvodů.1.
Kostel svatého Václava na Smíchově
Kde kostel najdete?
Adresa: Štefánikova
Kdy probíhají bohoslužby?
Bohoslužby zde bývají od pondělí do soboty v 7:30 a v 17:30 hodin, v neděli od 8 hodin, 9 hodin a 18 hodin.
- Kostel vznikl na počest svatého Václava. Právě v roce 1929, kdy se položil první stavební kámen, uběhlo tisíc let od jeho smrti. Zajímavostí toho kostela je konstrukce ze železobetonu, který se doposud k výstavbě kostelů nevyužíval.2.
Kostel svatého Václava ve Vršovicích
Kde kostel najdete?
Adresa: Náměstí Svatopluka ČechaKdy probíhají bohoslužby?
Aktuální plánované bohoslužby uvádí římskokatolická farnost ve svém online kalendáři.
- Hájkova kronika traduje, že kostel založil Boleslav II. v roce 970. Tomu se prý tehdy ve snu při návratu ze Staré Boleslavi do Prahy na tomto místě zjevil právě svatý Václav. Ovšem po průzkumech se ukázalo, že kostel mohl vzniknout až na přelomu století 11. a 12.3.
Kostel svatého Václava na Proseku
Kde kostel najdete?
Adresa: U Proseckého Kostela, Praha 9
Kdy probíhají bohoslužby?
Bohoslužby farnost pořádá v pondělí, ve středu a v pátek od 18 hodin, ve čtvrtek a v sobotu od 8:00 ráno a v neděli od 8:00, 10:00 a 18 hodin.
- Kostel v Suchdole vznikl v druhé polovině 18. století přestavbou z původní zvonice. Dlouhé roky poté místo chátralo. Až v roce 1807 se kostel dočkal zázraku. A to jen díky mlynáři Karlu Trojanovi, který jej koupil a zpřístupnil pro bohoslužby.4.
Kostel svatého Václava v Bohnicích
Kde kostel najdete?
Adresa: U Kapličky, Suchdol
Kdy probíhají bohoslužby?
Bohoslužby se zde nekonají. Ale vždy 28. září na státní svátek zde bývá tématický program.
5.Kaple svatého Václava
Svatováclavská kaple v katedrále svatého Víta patří k nejvýznamnějším architektonickým pokladům českého středověkého umění, které vděčí za vznik staviteli Petru Parléřovi. Část vznikala za vlády Karla IV., horní část za Václava II. Jagellonského.Kde kostel najdete?
Adresa: III. nádvoří 48/2, Praha 1Kdy je otevřený?
Katedrála svatého Víta je otevřena 9:00 do 17:00 hodin
I psychiatrická léčebna v Bohnicích má svůj kostel svatého Václava. Za druhé světové války byla kopule jistým orientačním bodem pro letecké útoky spojeneckých armád. Německé velitelství tedy tehdy uvažovalo o zbourání věže, k čemuž nedošlo. Mezi roky 1951 a 1956 se stal kostel stanovištěm protivzdušné obrany Prahy. Armáda tehdy kostel uvnitř poničila. Až do roku 1990 byl kostel využíván pouze jako sklad.6.Kostel svatého Václava na Praze 8
Kde kostel najdete?
Adresa: Ústavní 91, Praha 8
K tomuto místu se traduje legenda, podle níž měl v těchto místech zabloudit při své vyjížďce kníže Václav. Žíznící tehdy spatřil jelena, který před ním ve skále objevil pramen čisté a léčivé vody. Václav tuto studánku pojmenoval Pučka. Právě tam později vznikly oblíbené Svatováclavské lázně.7.Kostel svatého Václava na Zderaze
Kde kostel najdete?
Adresa: Resslova, Praha 2
Kdy probíhají bohoslužby?
Bohoslužby mívá kostel v úterý od 18 hodin a v neděli od 9:30 hodin, prohlídky pro veřejnost i s výkladem je možné zažít od úterý do čtvrtka mezi 13 a 17 hodinou.
Pasáž Lucerna se může již od roku 1999 pyšnit plastikou kontroverzního umělce Davida Černého, který je proslulý svými atypickými díly, které mají za cíl šokovat. Socha vyobrazuje chcíplého koně, na němž si sedí patron českého státu.8.Chcíplý kůň
Kde sochu najdete?
Adresa: Štěpánská 61, Praha 1
Pomník svatého Václava patří k symbolům české státnosti a mezi nejznámější sochařská díla v Česku. Sochař Josef Václav Myslbek pracoval na vytvoření sousoší více než třicet let a ani se nedožil jeho finální podoby.9.Symbol české státnosti
Autor patronovi vtiskl podobu bojovníka a později byla socha doplněna o čtyři sochy stojících světců. Můžete zde poznat jeho babičku svatou Ludmilu, dále svatého Vojtěcha, svatého Prokopa a svatou Anežku.
Myslbek se tehdy inspiroval svatováclavským pokladem, proto vyobrazil svatého Václava na koni v drátěné košili s přilbicí a mečem v ruce. Imperativně zdvižený prst svatého Václava ukazuje na nezbytnost uchovávání základních kulturních a duchovních hodnot národa.
Kde sochu najdete?
Adresa: Václavské náměstí, Pod ocasem