Panna

Lidé narození 27. srpna jsou Panny.  


Svátek slaví Otakar 

  • Ženský protějšek: Otakara
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Otakárek, Ota, Otík, Otíček, Oto 
  • Původ: Jméno Otakar je německého původu. Vychází z německého jména Ottokar. Slovo „odo“ znamená „majetek“ nebo „blaho“ a „wakar“ lze přeložit jako „střežit“, „hlídat“. Otakar je tedy „strážce majetku“. 
  • Povaha: Otakarové jsou inteligentní. Rádi se pohybují ve společnosti, kde jsou pro svou přátelskost a zodpovědnost velmi oblíbení. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Blíženců, Střelce, Berana, Raka, Ryb a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


 

Atentát na Lorda Mountbattena

27. srpna 1979 došlo k jednomu z nejvýraznějších útoků Prozatímní irské republikánské armády (IRA)v době nepokojů v severním Irsku. Nastražená bomba zabila lorda Louise Mountbattena, bratrance královny Alžběty a strýce prince Philipa, když trávil svou letní dovolenou v Severním Irsku.

Lord Mountbatten byl významným členem britské královské rodiny. Sloužil jako poslední vicekrál Indie a byl zároveň příslušníkem královského námořnictva. Během druhé světové války nejprve velel flotile torpédoborců, V roce 1941 mu pak bylo krátce svěřeno velení na letadlové lodi HMS Illustrious.

V zápětí si ho ovšem Winston Churchiull vybral do čela velitelství kombinovaných operací, kde měl na starosti plánování útoků na Německo v kontinentální Evropě. Válku pak zakončil jako vrchní velitel spojeneckých sil v jihovýchodní Asii, kde převzal kapitulaci japonské armády v Singapuru.

Po válce byl především důležitým mentorem prince Charlese. Na jeho rady mladý Charles v roce 1974 začal plánovat zásnuby s Amandou Knatchbullovou, což byla zároveň vnučka lorda Mountbattena. Jeho tragická smrt ovšem přispěla k tomu, že ze zásnub nakonec sešlo.

Lorda Mountbattena zabila bomba nastražená na jeho lodi v jeho letním sídle v severním Irsku. Bombu nastražil člen IRA, který byl zatčen ten samý den. Ve stejný den zároveň došlo k přepadení britské armády u Warrenpointu, což byl nejkrvavější útok v celé historii severoirského konfliktu.


 

Psalo se 27. srpna před rokem: