Rak
Autor: CNC

21. červen <<< 22. červen >>> 23. červen

Lidé narození 22. června jsou Raci.  


Svátek slaví Pavla

  • Mužský protějšek: Pavel 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Pavlínka, Pavluška, Pavlička, Pája, Pavka
  • Původ: Jméno Pavla je latinského původu. Pochází ze slova „paulus“, které znamená „malá“, „drobná“, „skromná“. 
  • Povaha: Pavly mají problém se sebedůvěrou. Potkává je mnoho životních zvratů, které je neustále sráží na kolena.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znameníLva a Kozoroha

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Napadení Sovětského svazu nacistickým Německem

22. června 1941 napadlo nacistické Německo Sovětský svaz. SSSR byl touto vojenskou akcí, která nesla název Operace Barbarossa, definitivně zatažen do druhé světové války. Útok vedený třemi hlavními směry otevřel východní frontu největšího válečného konfliktu v dějinách.

Mezi Německem a SSSR byl v roce 1939 podepsán pakt o neútočení známý jako Molotov-Ribbentrop. Možná i proto Stalin do poslední chvíle nevěřil tomu, že k útoku dojde, přestože informační služby mu tuto informaci sdělovaly. Němci tedy zaskočili Sovětský svaz nepříliš připravený. 

Německo postupovalo dále a dobývalo další města, nicméně SSSR se postupem času dokázal lépe zformovat a navíc mu přišla pomoc zhůry. V prosinci 1941, když byli Němci jen několik kilometrů od Moskvy přišly tuhé mrazy, na které nebyli němečtí vojáci připraveni a hlavně vybaveni. I díky tomu se Rudé armádě podařilo nacistický útok před Moskvou zastavit a zahájit protiofenzivu.

Přestože druhá světová válka měla ještě daleko ke svému konci, neúspěšný pokus o dobytí Sovětského svazu byl první velkou porážkou pro nacistické Německo. Jedná se o jeden z nejdůležitějších momentů, který určil další vývoj tohoto celosvětového konfliktu. 

Kdo se narodil 22. června