Putin má strach z puče? Moskva se na Den vítězství změní v pevnost

  • Putin má strach z puče? Moskva se na Den vítězství změní v pevnost.
    Autor: Anna Stejskalová - 
    Dnes
    05:00

    V Moskvě se chystají na přehlídku na Den vítězství. Šíří se zvěsti, že ruský prezident Vladimir Putin má obavu nejen z útoku v den oslav, ale i z případného puče, ochranka měla výrazně v poslední době zpřísnit jeho ostrahu. „Ve skutečnosti se Putin obává jen o svůj život, o svůj osud. Ne o to, co se bude dít přímo na přehlídkách,“ řekl podle Unianu místopředseda ukrajinské vlády Bezsmertnyj.

  • 1.Letos bez těžké techniky

    V Moskvě vrcholí přípravy na tradiční přehlídku ke Dni vítězství SSSR ve druhé světové válce. Výroční 81. událost konající se 9. května má být jednou z nejdůležitějších dní ruského politického kalendáře. Obejít se však bude muset bez těžké techniky.

    Na přehlídce budou defilovat vojáci z jednotlivých součástí ruských ozbrojených sil, uvedl resort obrany. Kreml podle agentury Interfax rozhodnutí odůvodnil nekulatým výročím a „hrozbou“ z Ukrajiny. Podle BBC vojenská technika nevyjede na tradiční přehlídku poprvé od roku 2007. Kreml obvykle využívá přehlídku jako ukázku ruské vojenské síly a zdroj vlastenecké hrdosti.

    Ruští bojovníci na přehlídce v Moskvě (9. 5. 2024) Ruští bojovníci na přehlídce v Moskvě (9. 5. 2024) | ČTK / AP / Alexander Zemlianichenko

  • 2.Posílená bezpečnostní opatření

    Letos tuto neodmyslitelnou událost však doprovází nezvykle napjatá atmosféra. Podle britského deníku The Guardian ruské úřady výrazně posilují bezpečnostní opatření a samotný prezident Vladimir Putin měl v poslední době okolo sebe nevídaný počet příslušníků osobní ochranky.

    Důvodem nejsou jen obavy z možných útoků během samotných oslav. V posledních týdnech se objevují zprávy o ukrajinských dronových úderech, které zasahují stále hlouběji na ruském území, včetně oblasti konání průvodu - Moskvy. To vyvolává otázky, zda je ruská metropole dostatečně chráněna i při tak prominentní událostí, jakou je právě již zmíněná vojenská přehlídka na Rudém náměstí. Ukrajinský dron, který v noci na pondělí zasáhl mrakodrap Mosfilmu nedaleko Kremlu, byl pro Vladimira Putina více než jasným varováním. Informuje o tom Forbes.

    Protiletadlový systém S-400 Protiletadlový systém S-400 | Reuters
  • 3.Bojí se o život

    Podle někdejšího poslance a ukrajinského místopředsedy vlády Romana Bezsmertného však Putinovy obavy sahají ještě dál. „Ve skutečnosti se Putin obává jen o svůj život, o svůj osud. Ne o to, co se bude dít přímo na přehlídkách,“ uvedl podle agentury Unian. Tento výrok posiluje spekulace, že ruský prezident nevnímá hrozbu pouze zvenčí, ale i uvnitř vlastního režimu.

    Spekulace o možném podkopání moci uvnitř Ruska, včetně obav z puče, se vynořují opakovaně již od začátku války na Ukrajině. Přestože Kreml tyto úvahy dlouhodobě odmítá jako nepodložené, zvýšená ochrana prezidenta a mimořádná bezpečnostní opatření v hlavním městě naznačují, že situace nemusí být tak stabilní, jak se oficiálně prezentuje.

    Putin a Šojgu na přehlídce na Rudém náměstí (9. 5. 2019) Putin a Šojgu na přehlídce na Rudém náměstí (9. 5. 2019) | Kreml
  • 4.Omezují mobilní signál

    Úřady omezují mobilní signál, zpřísňují kontrolu dopravy a podle médií dochází i k uzavírání letišť v okolí hlavního města. „Centrum Moskvy. Mobilní internet nefunguje,“ uvedl v úterý ráno podle BBC politolog Michail Vinogradov. Dostupné podle něj nebyly přes mobilní telefon ani služby, které jsou na takzvané „bílé listině“ a měly by fungovat 24 hodin denně, a to i v době omezení internetu. Patří mezi ně například oficiální vládní on-line portál Gosuslugi nebo bankovnictví.

    Na střechách budov se objevují ozbrojené hlídky a protivzdušná obrana byla posílena přímo v okolí metropole. Problémy hlásí například i platební systémy či navigace. Opatření mají oficiálně zabránit možným útokům, zároveň však ukazují na rostoucí nervozitu ruské vlády.

    Letošní přehlídka se kvůli tomu výrazně změní. Podle dostupných informací bude poprvé po mnoha letech ochuzena o těžkou vojenskou techniku, která tradičně patří k jejím hlavním symbolům. Důvod je zřejmý - snaha minimalizovat riziko, že by se stala cílem útoku.

    Přípravy na přehlídku ke Dni vítězství v Moskvě (9.5.2023) Přípravy na přehlídku ke Dni vítězství v Moskvě (9.5.2023) | Reuters
  • 5.Oznámení příměří

    Dalším neobvyklým krokem je i oznámení příměří v bojích na 8. a 9. května proti Ukrajině i návrh krátkodobého příměří na období kolem 9. května. Kritici upozorňují, že jeho cílem může být především zajištění klidného průběhu oslav, nikoli skutečný posun směrem k ukončení války. Vyplývá to ze sdělení ruského ministerstva obrany, které dále na platformě Telegram v případě narušení oslav pohrozilo masivním vzdušným útokem na Kyjev. 

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně na síti X vyhlásil klid zbraní od půlnoci na středu 6. května. „V čase, který do tohoto okamžiku zbývá, je realistické zajistit, aby klid (zbraní) začal platit,“ uvedl Zelenskyj. Ukrajina poté podle něj bude jednat recipročně.

    „Je načase, aby ruští vůdci podnikli reálné kroky k ukončení své války. Zejména pokud ruské ministerstvo obrany věří, že nemůže uspořádat (vojenskou) přehlídku v Moskvě bez dobré vůle Ukrajiny,“ napsal na sociální síti ukrajinský prezident. Do kdy má jím vyhlášený klid zbraní platit, není ze sdělení na sociálních sítích jasné.

    19:30
    Dnes

    Vítěz nedávných bulharských parlamentních voleb Rumen Radev dnes získal mandát k sestavení nové vlády, uvedla agentura Reuters. Ihned poté předložil bulharské prezidentce Ilianě Jotovové svůj seznam ministrů, o kterém bude v pátek hlasovat parlament.

    Jotovová dnes Radevovi nabídla funkci předsedy vlády poté, co ho nominovala jeho strana Progresivní Bulharsko. Ta minulý měsíc se 44,6 procenta hlasů zvítězila v parlamentních volbách, které byly v zemi již sedmými za posledních pět let.

    Radev stane v čele první bulharské vlády tvořené jednou stranou za téměř tři desetiletí. To by podle Reuters mohlo posílit politickou stabilitu. Euroskeptik a bývalý stíhací pilot Radev, který se staví proti vojenské podpoře Ukrajiny bránící se ruské vojenské agresi, v lednu odstoupil z prezidentské funkce, aby mohl kandidovat v parlamentních volbách. Ty následovaly poté, co masové protesty loni v prosinci donutily předchozí vládu k demisi.

    19:27
    Dnes

    Kvůli ruským útokům hoří les v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny, informuje agentura DPA s odvoláním na státní podnik Ukrajinské lesy. Požár je v místě nedaleko hranic s Ruskem a kvůli špatné bezpečnostní situaci k němu lesníci nemohou.

    Plameny zachvátily plochu o rozloze 2400 hektarů. Hoří mezi obcemi Jelyne a Tychonovyči. Lesníci se snaží dělat v porostu průseky, aby zabránili šíření ohně, ale neustále jsou ve vzduchu ruské drony. Ukrajinská protivzdušná obrana se je snaží zneškodňovat pomocí rušiček, přesto není možné použít většinu hasicí techniky, která je k dispozici.

    19:23
    Dnes

    Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov přijel do amerického města Miami na schůzku se zmocněnci amerického prezidenta Donalda Trumpa pro jednání o ukončení ruské války proti Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že schůzka se uskuteční dnes a Umerov bude s americkými představiteli mluvit o humanitárních otázkách nebo o diplomatických jednáních.

    Zelenskyj doufá, že se po dnešním jednání podaří uskutečnit další výměnu válečných zajatců s Ruskem. Ukrajina chce také oživit diplomatický proces. „Jsme v neustálém kontaktu s americkou stranou a víme o jednáních našich partnerů s ruskou stranou,“ uvedl Zelenskyj.

    Zobrazit celý online
    Video  Monumentální vojenská přehlídka v Moskvě! Putin slavil 75. let vítězství nad Hitlerem (2020).  - Reuters
    Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa