Blíženci
Autor: CNC

Lidé narození 21. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Alois

  • Ženský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Lojza, Lojzík, Lojzíček, Lojzek
  • Původ: Jméno Alois je buď francouzského, nebo německého původu. Pochází buď (stejně jako jméno Ludvík) z francouzského jména Lois , které označovalo přívržence krále Ludvíka, nebo ze staroněmeckého jména Hlúdwig, jehož význam je „slavný bojovník“.
  • Povaha: Aloisové jsou velmi citliví a svým emocím často podléhají. Ke spokojenosti a vnitřní harmonii potřebují pevné rodinné zázemí. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znameníŠtíra a Střelce.

 


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den hudby

Od roku 2014 si každý rok 21. června připomínáme Mezinárodní den jógy. Milovníci tohoto několik tisíc let starého indického cvičení, které harmonizuje tělo, mysl i duši, se scházejí po celém světě, aby si společně zacvičili. V tento den by se měli spojit všechny školy a směry jógy na světě a připomenout si prospěšnost cvičení jógy.

V současné době existuje několik desítek směrů jógy, u nás patří k nejoblíbenějším pět typů. Power jóga si získala svoji oblíbenost u těch, kteří se józe vyhýbali, protože se jedná o pomalé, meditativní cvičení. Power jóga se naopak cvičí v dynamickém tempu a je zaměřena na protažení a posílení svalů. Vinyasa jóga navazuje na power jógu a klade důraz na plynulé provedení pohybu v souladu s dechem. Hatha jóga se nejvíce blíží klasické józe, během lekce se prochází jednotlivé ásany (pozice), přičemž cílem je výdrž v pozici a zklidnění. Hormonální jóga se soustředí na vyladění ženské energie. Hot jóga nebo Bikram jóga se cvičí v místnosti vytopené na přibližně 40 °C, což zlepšuje prokrvení a protažení svalů.

Jóga není jen fyzické cvičení, ale měli bychom ji vnímat jako celostní přístup k životu. K józe patří vědomé dýchání, meditace a relaxace, které pomáhají najít člověku energii a štěstí uvnitř sebe sama a žít v harmonii se společností.

Evropský den hudby

O Evropský den hudby se zasloužil francouzský ministr kultury Jack Lang v roce 1981. K podpoře hudby ho vedla nespokojenost s tím, jakým způsobem tráví mladí lidé volný čas a vůbec se nevěnují umění. V tento den se ve většině evropských zemí konají různé hudební akce na veřejně přístupných místech. 

Psalo se 21. června před rokem: