Lev
Autor: CNC

1. srpen <<< 2. srpen >>> 3. srpen

Lidé narození 2. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Gustav

  • Ženský protějšek: Gustava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Gusta, Gustík, Gustávek, Gusi
  • Původ: Jméno Gustav je švédského původu. Vzniklo ze slova „Godstawer“, které znamená „opora Gótů“ nebo „sloup Gotlanďanů“. Gótové byli švédským kmenem obývajícím ostrov Gotland. Přenesený význam jména je „sloup“ nebo „záštita“. 
  • Povaha: Gustavové jsou introverti. I přes své snílkovství a naivitu si jdou za svými cíli. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znameníBýka, Kozoroha a Panny.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den suchého zipu

Den suchého zipu oslavuje tento “vynález“ určený pro širokou veřejnost. Suchý zip navrhl švýcarský elektroinženýr Georges de Mestral v roce 1948. Inspirovaly ho hlavičky rostlin, které se zachytávaly na jeho kabátě a také na srsti jeho psa. Po prozkoumání částí rostlin pod mikroskopem se rozhodl vyrobit podobné „miniháčky“ uměle. V 60. letech 20. století se suchý zip využíval v interiéru kosmických lodí pro přichytávání různých předmětů ke stěnám lodi nebo ke skafandrům. V textilním průmyslu našel uplatnění od 80. let 20. století. Stal se také součástí bot, tašek, stanů a dalších užitkových věcí. Jeho výroba je snadná a levná. 

Den, kdy zemřel Karel Lamač

2. srpna 1952 zemřel režisér, herec a producent Karel Lamač. Byl prvním „dvorním režisérem“ Vlasty Buriana, se kterým natočil filmy jako C. a k. polní maršálek, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, U pokladny stál a další.

Řadu filmů natočil i se svou dlouhodobou partnerkou Anny Ondrákovou, se kterou dokonce založil filmovou spolčenost Ondra – Lamač Film. Filmy s Ondrákovou se dostal do povědomí veřejnosti už v době němého filmu, skutečnou slávu mu však přinesly až snímky s králem českých komiků Vlastou Burianem.

Kromě toho, že byl výborným režisérem, byl Karel Lamač i velkým svůdníkem. Ve své biografii na něj tak vzpomínala například herečka Lída Baarová, kterou společně s Vlastou Burianem obsadil do filmu Lelíček ve službách Sherlocka Holmese. Baarová s Lamačem totiž přišla o panenství. „Bylo mi sotva osmnáct let a on to s takovými mláďaty uměl,“ popsala v biografii herečka. „Každý muž, jenž se zamiloval do některé herečky, stejně dříve nebo později zjistil, že už je přinejmenším druhý. První byl vždycky Lamač,“ popsala zálibu režiséra v mladých herečkách Baarová.

Na konci 30. let ovšem emigroval před nacistickou hrozbou nejprve do Nizozemska, následně do Francie a nakonec skončil ve Velké Británii. Nikde se přitom nepustil filmového řemesla. Zejména v Británii sám natáčel dokumenty o českém boji s Německem a zároveň jich řadu nadaboval, přitom stihl natočit i několik hraných filmů.

Po válce se v Československu dlouho nezdržel a opět emigroval, tentokrát kvůli hrozícímu komunistickému puči. Následně pracoval ve Francii a USA, než se přestěhoval do Německa. Zde si na něm vybralo daň vysoké zdravotní tempo. 2. srpna 1952, ve věku pouhých 55 let, zemřel na nemoc ledvin.

Kdo se narodil 2. srpna

Svět

  • 1932 – Peter O'Toole, irský herec († 14. prosince 2013)
  • 1951 – Joe Lynn Turner, americký zpěvák (Deep Purple)
  • 1956 – Isabel Pantoja, španělská zpěvačka romského původu
  • 1977 – Edward Furlong, americký herec