Král Karel III. jmenoval nového britského premiéra. Kdo je „neznámý“ Andy Burnham?

Aktualizováno -
20. července 2026
14:26
Autor: ČTK, Zpravodajové Blesku - 
20. července 2026
13:25

Britský král Karel III. dnes pověřil nového šéfa labouristů Andyho Burnhama sestavením vlády. Informoval o tom Buckinghamský palác. Očekává se, že Burnham, který v premiérském křesle vystřídal Keira Starmera, svůj kabinet jmenuje odpoledne, na úterý je již naplánováno první zasedání nové vlády. Burnham je za posledních deset let sedmým britským premiérem.

„Jeho veličenstvo přijalo na audienci ctihodného poslance Andrewa Burnhama a požádalo ho, aby sestavil novou vládu,“ uvedl Buckinghamský palác v prohlášení. Text následně potvrzuje, že Burnham královu nabídku přijal.

Britská média poukazují na formulaci, že Burnham během jmenování panovníkovi „políbil ruce“. List The Guardian poznamenal, že toto je idiomatické spojení, neboť noví premiéři v moderní éře již ruce britským monarchům nelíbají. Výraz o polibku nicméně odkazuje na tradici vyjádření věrnosti a oddanosti sloužit panovníkově vládě.

Král Karel III. jmenoval Andyho Burnhama britským premiérem (20.7.2026) Král Karel III. jmenoval Andyho Burnhama britským premiérem (20.7.2026) | ČTK / AP / Aaron Chown

Burnham je čtvrtým premiérem za vlády krále Karla III. Konzervativní političku Liz Trussovou v září 2022 dva dny před svou smrtí jmenovala premiérkou ještě Alžběta II., matka nynějšího panovníka. Karel III. pak do premiérských funkcí uvedl v říjnu 2022 konzervativce Rishiho Sunaka, v červenci 2024 Starmera a dnes Burnhama.

Starmerův konec

Starmer dnes ve svém posledním vystoupení v roli předsedy vlády prohlásil, že je pyšný na to, že Spojené království je nyní silnější než v době, kdy se řízení kabinetu před dvěma lety ujal. Starmer zároveň vyjádřil plnou podporu svému nástupci Burnhamovi.

Za Starmerem při jeho posledním projevu u premiérského sídla Downing Street stály desítky jeho přátel a spojenců včetně vicepremiéra Davida Lammyho či ministryně financí Rachel Reevesové.

Třiašedesátiletý Starmer se dva roky po vítězství v celostátních volbách stal jedním z nejméně populárních britských premiérů od doby, kdy se začalo s průzkumy. Stalo se tak poté, co politické zvraty, skandály a obvinění z nerozhodnosti zhatily realizaci změny, kterou Britům slíbil. Starmerovu pozici také výrazně oslabilo jeho rozhodnutí jmenovat Petera Mandelsona velvyslancem ve Spojených státech navzdory jeho známým vazbám na zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Novinář i starosta Manchesteru

Andrew Murray Burnham se narodil 7. ledna 1970 v Liverpoolu v rodině technika a recepční, vyrostl v Culchethu. K labouristům se přidal už ve 14 letech. Vystudoval angličtinu na prestižní Cambridgeské univerzitě. Zkusil si práci novináře v odborných časopisech, než se mu v roce 1994 naskytla velká příležitost v politice v podobě pozice odborného asistenta labouristické ministryně Tessy Jowellové. V letech 1998 až 2001 působil jako poradce ministra kultury Chrise Smithe.

Burnham, který se řadí k levému křídlu labouristů, byl od roku 2017 do svého opětovného zvolení poslancem v polovině letošního června starostou Manchasteru. V britské sněmovně předtím zasedal 16 let (2001 až 2017). Za labouristických vlád pod vedením Tonyho Blaira a Gordona Browna zastával několik funkcí v kabinetu, od ledna 2008 byl krátce ministrem kultury, médií a sportu, od roku 2009 rovněž krátce ministrem zdravotnictví. Předtím působil od června 2007 jako náměstek ministra financí.

Burnham přináší uvolněnější styl vedení než poněkud strohý Starmer a je považován za jednoho z nejlepších komunikátorů Labouristické strany. Během svého uchazečství o vedení strany a britské vlády však poskytl jen několik málo rozhovorů, a tak do Downing Street dorazí jako osoba, která je voličům mimo Manchester v podstatě neznámá, podotýká agentura AP.

Podle Observeru je Burnham zastáncem aktivnější a asertivnější role státu. V loňském roce varoval před „riziky pro demokracii“, která podle něj plynou mimo jiné z dezinformací na platformách, jako je X. Naznačil, že by mohl zvýšit nejvyšší sazbu daně z příjmu na 50 procent, a slíbil uvolnění fiskálních pravidel. Podporuje reformu daňového systému, která by kladla větší důraz na majetek než na příjem.

Také hovoří o nutnosti reformy sociálního systému, podle něj je třeba přijmout další opatření, aby se dětem omezil přístup k sociálním sítím. Burnham hlasoval pro válku v Iráku, což si vyčítá. Tvrdí, že chce bojovat proti rozdělování společnosti. Jeden z bývalých ministrů vlády podle Observeru uvedl: „Andy se pokládá za sjednotitele, bude tedy potřebovat spojence ve středu, nejen na levém křídle strany.“

Žena z Nizozemska

V roce 2000 se Burnham oženil s Holanďankou Marií-France Van Heelovou, znají se už od studií. Mají syna a dvě dcery.

Burnham byl vychován v katolické víře. Prohlásil, že „není nijak zvlášť věřící“, ale katolická výchova spolu se Labouristickou stranou pomohly utvářet jeho hodnoty a smysl pro sociální spravedlnost. Má rád ragby, byl talentovaným juniorským hráčem kriketu a nadšeným fotbalistou, v obou sportech reprezentoval univerzitu.

V březnu 2023 dostal Burnham podle informací serveru BBC News pokutu bezmála 2000 liber a šest trestných bodů za to, že v červenci předchozího roku jel po dálnici rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině v úseku, kde platilo dočasné omezení na zhruba 64 kilometrů za hodinu. Burnham tehdy uvedl, že přehlédl světelné značení, protože kvůli uzavřenému sjezdu z dálnice zmateně hledal objížďku.

Zobrazit celý článek

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi