Býk
Autor: CNC

14. květen <<< 15. květen >>> 16. květen

Lidé narození 15. května jsou Býci.  


Svátek slaví Žofie

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Žofinka, Žofka, Žofík, Žofi
  • Původ: Jméno Žofie je řeckého původu. Vychází ze jména Sofie, které znamená „moudrá“, neboť slovo „sofia“ se překládá jako „moudrost“.
  • Povaha: Žofie jsou inteligentní a učenlivé. Chybí jim však klid a trpělivost. Díky vrozené empatii se uplatní při práci s lidmi.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení VodnářePannyVah a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den rodiny

Tisíce rodin celého světa každý rok slaví 15. květen jako svůj mezinárodní svátek. Připomínají si společně, že rodina je přirozeným základním pilířem společenství lidí, na kterém stojí domov, zázemí, bezpečí, vztahy, prostor pro růst a vzdělání dětí a celkově šťastný život všech jejích členů. 

Je nedílnou součástí společnosti, protože právě v rodině se výchovou formuje osobnost člověka, která je důležitá pro další generace a stát a národ jako takový.

Na oslavách a akcích, které se každý rok u příležitosti Dne rodiny konají, se zdůrazňuje významná role výchovy dětí, probíhají diskuze a fóra, kde se řeší otázky rodinných vztahů a funkce rodiny ve společnosti, což v dnešní složité době není úplně samozřejmostí. 

Ne každá rodina si může dovolit dát svým dětem to, co by potřebovali, zázemím počínaje a vzděláním konče. Proto mnoho organizací a spolků se v rámci pomoci a podpoře rodin zaměřuje právě na tíživé životní situace a snaží se vždy podat pomocnou ruku. Nabízejí prostor pro seberealizaci všech členů rodiny a profesionální přístup ve všech sociálních oblastech.

Světový den boje proti mozkové mrtvici

15. květen byl Světovým dnem boje proti mozkové mrtvici vyhlášen v roce 1999. Cílem je upozornit na prevenci a připomenout příčiny této nemoci. Onemocnění souvisí s neschopností tepen v mozku zajistit jeho prokrvení a výživu.

Podle stupně a rozsahu postižení určitých částí mozku mohou být příznaky mozkové mrtvice neboli cévní mozkové příhody (CMP) různé. Zpravidla dochází ke ztrátě funkce nervových buněk zabezpečujících pohyb končetin. Člověk může ztratit vědomí, může kolabovat, a pokud mu nebude dostatečně rychle poskytnuta odborná lékařská pomoc, může i zemřít.

Mozková mrtvice patří mezi nejčastější důvody postižení nebo úmrtí. V poslední době se již netýká především seniorů, jako tomu bylo dřív. Věk postižených touto nemocí totiž dlouhodobě klesá a výjimkou již nejsou ani čtyřicetiletí pacienti. Velký podíl na tom má také životní styl.

Dle slov profesora Jaroslava Michálka, vedoucího lékař brněnské kliniky Cellthera, v České republice mozková mrtvice postihuje přibližně 47 tisíc lidí ročně. V průměru na světě každých jedenáct minut na tuto nemoc zemře jeden člověk.

Kdo se narodil 15. května

Svět

  • 1938 – Mireille Darc, francouzská herečka, zpěvačka, scenáristka, spisovatelka a fotografka († 28. srpna 2017)
  • 1953 – Mike Oldfield, anglický multiinstrumentalista a skladatel
  • 1987 – Andy Murray, skotský tenista