Býk
Autor: CNC

Lidé narození 15. května jsou Býci.  


Svátek slaví Žofie

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Žofinka, Žofka, Žofík, Žofi
  • Původ: Jméno Žofie je řeckého původu. Vychází ze jména Sofie, které znamená „moudrá“, neboť slovo „sofia“ se překládá jako „moudrost“.
  • Povaha: Žofie jsou inteligentní a učenlivé. Chybí jim však klid a trpělivost. Díky vrozené empatii se uplatní při práci s lidmi.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení VodnářePannyVah a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den rodiny

Tisíce rodin celého světa každý rok slaví 15. květen jako svůj mezinárodní svátek. Připomínají si společně, že rodina je přirozeným základním pilířem společenství lidí, na kterém stojí domov, zázemí, bezpečí, vztahy, prostor pro růst a vzdělání dětí a celkově šťastný život všech jejích členů. 

Je nedílnou součástí společnosti, protože právě v rodině se výchovou formuje osobnost člověka, která je důležitá pro další generace a stát a národ jako takový.

Na oslavách a akcích, které se každý rok u příležitosti Dne rodiny konají, se zdůrazňuje významná role výchovy dětí, probíhají diskuze a fóra, kde se řeší otázky rodinných vztahů a funkce rodiny ve společnosti, což v dnešní složité době není úplně samozřejmostí. 

Ne každá rodina si může dovolit dát svým dětem to, co by potřebovali, zázemím počínaje a vzděláním konče. Proto mnoho organizací a spolků se v rámci pomoci a podpoře rodin zaměřuje právě na tíživé životní situace a snaží se vždy podat pomocnou ruku. Nabízejí prostor pro seberealizaci všech členů rodiny a profesionální přístup ve všech sociálních oblastech.

Světový den boje proti mozkové mrtvici

Světový den boje proti mozkové mrtvici byl vyhlášen evropskou institucí EUSI v roce 1999. Cílem je upozornit na prevenci a připomenout příčiny této nemoci. Mozková mrtvice patří mezi nejčastější důvody postižení nebo úmrtí především u starých lidí. Věk postižených touto nemocí však dlouhodobě klesá a výjimkou již nejsou ani 40letí pacienti. Onemocnění souvisí s neschopností tepen v mozku zajistit jeho prokrvení a výživu. Velký podíl na tom má také životní styl. V České republice postihne tato nemoc každý rok okolo 30 000 lidí.


Psalo se 15. května před rokem: