Panna

Lidé narození 13. září jsou Panny.  


Svátek slaví Lubor

  • Ženský protějšek: Lubora 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Luborek, Lubča, Luba, Lubek
  • Původ: Jméno Lubor je slovanského původu. Spojené je se staroslovanským slovem „lub“ (ljub), které znamená „hezký“, „příjemný“ nebo „líbivý“.  
  • Povaha: Luborové jsou svobodomyslní a neklidní. Díky své otevřenosti a nadhledu si nedělají s ničím žádné velké starosti. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Raka, Ryb, Berana, Lva, Kozoroha a Panny.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


 

Roald Dahl

13. září 1916 se narodil spisovatel Roald Dahl. Čechům se populární autor dětských knih představil především díky jejich zfilmování. Byl autorem knihy Karlík a továrna na čokoládu, kterou v roce 2005 převedl na filmové plátno režisér Tim Burton a v jedné z hlavních rolí se představil Johnny Depp. Dalším populárním filmem podle předlohy Roalda Dahla se stal Fantastický pan Lišák, který v roce 2009 natočil Wes Anderson a kde postavy namluvili takové hvězdy jako George Clooney, Meryl Streep nebo Bill Murray.

Kromě toho byl Dahl populární i mezi dospělými. Ty bavil svými válečnými příhodami nebo strašidelnými příběhy, které byly plné nečekaných zvratů. I jeho první publikovaná povídka byla konec konců o létání. Dahl totiž během druhé světové války sloužil u britského letectva a díky tomu, že dosáhl pěti sestřelů splnil oficiální podmínku pro získání titulu letecké eso.

I jeho první knížka pro děti byla ovlivněná jeho válečnou kariérou. Psal v ní o gremlinech, smyšlených postavičkách, kterým letci s oblibou přisuzovali problémy s letadly, pro které neměli vysvětlení. Jinak byly jeho dětské příběhy inspirovány především jeho vyrůstáním.

Například často zmiňovaná čokoláda a sladkosti mají základ v Dahlově pobytu v internátní škole nedaleko továrny britského výrobce cukrovinek Cadbury. Z továrny totiž do školy občas do školy poslali bednu s novými příchutěmi, aby je žáci otestovali. Malý Roald Dahl tak toužil po tom, aby jednou vynalezl vlastní příchuť, kterou by v továrně začali vyrábět.


 

Psalo se 13. září 2016: