Panna
Autor: CNC

11. září <<< 12. září >>> 13. září

Lidé narození 12. září jsou Panny.  


Svátek slaví Marie

  • Mužský protějšek: Marián
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Maruška, Mařenka, Mařka, Máňa, Mánička
  • Původ: Jméno Marie pochází z hebrejštiny. Dle některých teorií má egyptský původ. Spojováno je s hebrejským slovem „mara“, které znamená „drsný“ nebo „hořký“. Může také pocházet z aramejštiny, kde jméno Marjam má význam „kapka moře“ nebo také „krásná“ či „paní“. V případě egyptského původu se odvozuje z výrazu  „meri Amun“, který znamená „milovaná Bohem“. V Bibli se objevuje v řecké verzi Maria.
  • Povaha: Marie jsou inteligentní, citlivé a učenlivé. Často se obětují pro ostatní. Jsou také velmi pracovité a ke všemu přistupují se snahou o dokonalost. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Raka, Ryb, Vodnáře, Štíra a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  

První Afroameričanka ve vesmíru

12. září 1992 se stalo dnem, kdy se do vesmíru podívala Mae Jemisonová, která se tak stala první Afroameričankou. Její cesta ji zařadila do exkluzivního klubu. Stala se jednou z necelých 600 lidí, kteří se podívali do vesmíru. Její cesta zároveň přispěla k počtu více než 300 Američanů, kteří opustili naší planetu.

V tomto počtu ovšem Afroameričané představují zatím jen čtrnáct lidí. Jemisonová se v roce 1992 na palubě raketoplánu Endeavour stala teprve pátým Afroameričanem a první ženou tmavé barvy pleti na oběžné dráze. Její čin následovaly zatím jen dvě další Afroameričanky. Jde tak o méně než procento všech amerických astronautů.

Prvním Afroameričanem ve vesmíru se přitom stal Guion Bluford už v roce 1983. Ještě před Jeminsovou se do vesmíru podívalo 19 žen. Mezi nimi byla například Anna Lee Fisherová, která se stala první matkou, která opustila Zemi, nebo Jan Davisová, která společně se svým manželem Markem C. Lee tvořila první manželský pár, který společně vyletěl na orbitu.

To, jak složité může být dostat se do vesmíru, přitom ukazuje i případ Jeanette Eppsové. Ta se měla v roce 2018 stát čtvrtou Afroameričankou ve vesmíru a první Afroameričankou, která by byla součástí posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na začátku roku 2018 ovšem Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že Eppsovou na misi nahradí její kolegyně Serena M. Auñón-Chancellorová.

Tento krok vyvolal kontroverzi. Bratr Eppsové totiž čtyři dny po oznámení na svém facebookovém profilu zveřejnil rozhořčený status, kde NASA vinil z toho, že za rozhodnutím nevyslat Eppsovou na ISS stál rasismus a misogynie v organizaci. Sama Eppsová ovšem domněnku, že by za rozhodnutím mohl stát rasismus, popřela během svého vystoupení na Tech Open Air festivalu.

Kdo se narodil 12. září

Svět

  • 1897 – Irène Joliot-Curie, francouzská vědkyně, dcera Marie a Pierra Curie, nositelka Nobelovy ceny za chemii († 17. března 1956)
  • 1957 – Hans Zimmer, německý autor filmových soundtracků
  • 1973 – Paul Walker, americký herec († 30. listopadu 2013)
  • 1974 – Jennifer Nettles, americká zpěvačka
  • 1978 – Benjamin McKenzie, americký herec a producent
  • 1986 – Emmy Rossum, americká herečka
  • 1987 – Jaroslava Švedovová, ruská tenistka