Panna
Autor: CNC

10. září <<< 11. září >>> 12. září

Lidé narození 11. září jsou Panny.  


Svátek slaví Denisa

  • Mužský protějšek: Denis   
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Deniska, Denča, Deny, Denda
  • Původ: Jméno Denisa je řeckého původu. Stejně jako mužská varianta Denis je odvozeno od jména řeckého boha Dionýsa, který byl v řecké mytologii synem nejvyššího boha Dia a jeho milenky Semely. Dionýsos byl patronem vína a nespoutaného veselí, takže Denisa znamená v přeneseném slova smyslu „zasvěcená bohu vína“. Jméno se k nám dostalo zřejmě z francouzštiny. 
  • Povaha: Denisy jsou citlivé, skromné a obětavé. Jejich krásná tvář jim zajišťuje častý zájem opačného pohlaví. Ve vztazích však příliš štěstí nemají. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Lva, Střelce, VodnářeŠtíra a Kozoroha.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  

Teroristické útoky v New Yorku

11. září 2001 se nesmazatelně vrylo do historie. V ten den skupina 19 teroristů z Al-Káidy unesla čtyři letadla, kterými následně zaútočila na Budovy Světového obchodního centra v New Yorku a na Pentagon. Útoky, které si vyžádaly životy 2977 obětí a všech 19 atentátníků, zároveň rozpoutaly takzvanou válku s terorismem a mezi jejich důsledky byla i americká invaze do Afghánistánu.

Mezi teroristy byli i lidé, kteří žili v Evropě a osobně je vybral šéf Al-Káidy Osáma Bin Ládin. Čtyři unesená letadla měla ten den letět dlouhé vzdálenosti, teroristé si je vybrali kvůli tomu, že byla plná paliva.

Prvním zasaženým cílem se stala severní věž Světového obchodního centra, kterou zasáhl let 11 American Airlines. O 17 minut později vráží let 175 United Airlines do jižní věže. V tu chvíli jsou již na místě štáby řady televizí, které informují o tragédii první věže. Miliony diváků tak vidí náraz druhého letadla v přímém přenosu.

Další část útoku proběhla mimo pohled kamer. V 9:37 narazil let 77 American Airlines do západního křídla Pentagonu. V 10:03 pak poslední letadlo padá do polí v Pensylvánii. Později se ukázalo, že pasažéři letu se dozvěděli o dění v New Yorku a pokusili se získat zpátky kontrolu nad letadlem.

Mezitím v New Yorku minutu před desátou padá k zemi jižní věž Světového obchodního centra poté, co v jejích vrchních patrech 56 minut řádily plameny. Severní věž kolabuje dvě minuty před půl desátou. V troskách budov zahynulo 2606 lidí. Většina z nich byla z horních pater obou věží Světového obchodního centra. Dalších 246 obětí zabili teroristé na palubě letadel a 125 obětí bylo v Pentagonu.

Kdo se narodil 11. září

Svět

  • 1925 – Alan Bergman, americký textař
  • 1940 – Brian De Palma, americký filmový režisér a scenárista
  • 1954 – Reed Birney, americký herec
  • 1958 – Roxann Dawson, americká herečka, režisérka a producentka
  • 1965 – Moby, americký hudebník