Rak
Autor: CNC

Lidé narození 13. července jsou Raci.  


Svátek slaví Markéta 

  • Mužský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Markétka, Markét, Markytka, Maky 
  • Původ: Jméno Markéta je indického původu. Pochází ze staroindického slova „mandžárí“, jehož význam je „perla“ nebo „pupen“. Toto slovo přešlo do řečtiny jako „margarites“ a do latiny jako „margarita“. Markéta tedy znamená „perla“. 
  • Povaha: Markéty jsou obětavé. Realizují se v sociální sféře. Mají smysl pro rodinu. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení:Raka, Ryb, Kozoroha a Vodnáře.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Nalezení Věstonické Venuše

13. července 1925 byla objevena Věstonická Venuše, náš nejznámější archeologický nález. Objevena byla mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi, kde jí uprostřed velkého popeliště na tzv. sídlišti lovců mamutů, objevil tým Karla Absolona.

Profesor Karel Absolon byl známý badatel v archeologii a speleologii. U samotného objevu však nebyl přítomen, v té době se nacházel na studijní cestě ve Francii.

Soška Venuše je černošedá figurka vysoká 11,5 cm, vypálená z cihlářské hlíny, její stáří se odhaduje na 29 až 25 tisíc let před naším letopočtem a spadá do starší doby kamenné. Zajímavá je také tím, že se tehdy sošky zhotovovaly především z kostí nebo kamene.

Soška byla nalezena v popelu pravěkého ohniště, rozlomená na dva kusy. Symbolizuje plodnost a je stylizovaná do ženské postavy s plnými tvary, hlavně výraznými prsy a boky, v tehdejší době pravděpodobně ideál ženy. Na hlavě sošky byly také objeveny 4 vpichy, u kterých se vědci domnívají, že pocházejí od ptačích per, kterými soška mohla být zdobená.

Soška Venuše je důležitý objev, který se proslavil i za hranicemi České republiky. Replika Věstonické Venuše a další nálezy z vykopávek jsou umístěny v archeologické expozici v Dolních Věstonicích. Originál sošky je uložen v trezoru Moravském zemském muzeu v Brně. Avšak prohlédnout si jí návštěvníci mohou pouze při zvláštních příležitostech.

V roce 2004 byla soška podrobena důkladným průzkumům, např. i tomografem. Bylo zjištěno, že je zhotovena z jemné hlíny smíchané s vodou, obsahuje ale také i malá bílá zrnka, kterou může být vápenec, ale i malé úlomky kostí a mamutoviny. Údajně je na hýždi zachován otisk dítěte.

Obdobné sošky byly objeveny také i u Pavlova, Předmostí u Přerova, na vrchu Landek u Ostravy, ale i v Rakousku. Věstonická Venuše je však z nich nejznámější a historicky nejdůležitejší.