Vodnář
Autor: CNC

10. únor <<< 11. únor >>> 12. únor

Lidé narození 11. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Božena

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Boženka, Božka, Bóža, Bobina, Bobi
  • Původ: Jméno Božena je slovanského původu. Vychází z latinských jmen Beatrix, Benedikta či Theodora. Význam je „bohem milovaná“ nebo „bohem obdařená“.
  • Povaha: Boženy jsou moudré a duševně vyzrálé díky mnoha životním zkušenostem. Mívají umělecké nadání
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Raka, Blíženců a Vodnáře.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den nemocných

11. únor je dnem věnovaným všem nemocným. Vyhlášen byl papežem Janem Pavlem II. v roce 1993.

Světový den nemocných připadá ne náhodou na svátek Panny Marie Lurdské. Podle legendy došlo v roce 1858 v jeskyni poblíž Lurd ve Francii k uzdravení mladé dívky Bernadette Soubirousové poté, co se jí několikrát zjevila Panna Marie. Z jeskyně se časem stalo poutní místo, za kterým míří každoročně řada nemocných doufajíce v zázračné uzdravení. V místě zázraku se nyní nachází údajně léčivý pramen. 

V tento den se scházejí lidé k modlitbám nejen za ty, kteří trpí nemocemi, ale jak papež Jan Pavel II. zmínil i za ty, kteří se o nemocné starají. Oceňují tak práci všech zdravotníků, lékařů, ošetřovatelů i vědců a badatelů, v neposlední řadě i dobrovolníků a nemocničních kaplanů. 

Papež tento den určil rok poté, co mu byla zjištěna Parkinsonova choroba. Datum 11. února zvolil pro oznámení své rezignace papež Benedikt XVI. Pro datum se rozhodl z toho důvodu, že příčinou jeho rezignace byl zhoršující se zdravotní stav a s ním spojený úbytek sil. Rezignace papeže je výjimečná záležitost, před Benediktem XVI. rezignoval naposledy Řehoř XII. v roce 1415. 

2017: Smrt královny folklóru Jarmily Šulákové

11. února 2017 ve věku 87 let v nemocnici ve Vsetíně zemřela tamní rodačka Jarmila Šuláková, jedna z nejvýznamnějších interpretek lidových písní v České republice. Právem získal přezdívku Valašská královna lidové písně.

Vydala desítky alb. Jmenujme například Jarmila Šuláková (1979), Fleret & Jarmila Šuláková (1995), Okolo Súče (2001), Kyčera, Kyčera (2014), Jarmila Šuláková - My zme Valaši (2014) nebo Jak si nemám zazpívat (2015). Indies Happy Trails se jmenuje 2CD z její práce z let 1929 až 2017.

Před kamerou se Jarmila Šuláková objevila především v televizních pořadech, mimo jiné Chvilka u cimbálu, Bolkoviny, Nikdo není dokonalý, Zpívání na Frgálu, Všechnopárty, Uvolněte se, prosím či Vínečko, ne voda.

V roli zpěvačky se Jarmila Šuláková předvedla v komedii Ještě svatba nebyla... (1954). Ve snímku Všichni mají talent (1984) si zahrála stařenku.

In memoriam dostala Šuláková Zvláštní cenu města Vsetína a medalii Za zásluhy, již z rukou 3. prezidenta ČR Miloše Zemana 28. října 2017 převzala její dcera Zuzany Pavlůsková, která se vydala ve šlépějích své slavné matky - stala se folklórní pěvkyní.

Kdo se narodil 11. února

Svět