Čeští lékaři porazili rakovinu: Poprvé použili nový lék na leukémii

Autor: Iva Dvořáková - 
23. 7. 2014
17:54

V Ústavu hematologie a krevní transfuze lékaři vyléčili mladého muže (27) s akutní lymfoblastovou leukemií. Před léčbou se jeho šance na přežití přitom počítaly v týdnech.

Pokud onemocní akutní lymfoblastovou leukémií dospělý člověk, léčba je složitá a maximálně ve 40 až 50 procentech úspěšná. Někdy se nemoc vrátí. Takto nemocní pacienti měli až do dnešní doby špatné vyhlídky na uzdravení. Nyní se ale testuje nový lék, který dokáže nemoc v některých případech i porazit. Jak? Na to odpověděl Blesku pacientův ošetřující lékař MUDr. Cyril Šálek.

Co je to akutní lymfoblastová leukémie?
„Jde o velmi závažné onkologické onemocnění krvetvorby, které neléčené vede brzy k úmrtí. Je nejčastějším nádorovým onemocněním dětí, kde představuje 25 % všech nádorových onemocnění a 80 % leukémií. V dospělosti je toto onemocnění vzácnější. U nás je s touto chorobu ročně diagnostikováno 70 dětí a přibližně poloviční počet dospělých."


Jak se běžně léčí?
„Onemocnění se běžně léčí opakovanými chemoterapiemi nebo se chemoterapie kombinuje s transplantací kostní dřeně. Zatímco pediatři jsou schopni vyléčit téměř 90 % pacientů, úspěšnost u dospělých pacientů je horší (jen 40 až 50 %).


A co nový lék?
„Nový lék není chemoterapie, ale protilátka, která se vyznačuje tzv. dvojí specifitou. To znamená, že dokáže jedním koncem navázat cílovou (např. nádorovou) buňku a druhým koncem zachytí tělu vlastí imunitní buňky, tzv. zabíječe. Tím, že se obě buňky dostanou do blízkého kontaktu, může zabíječ vytvořit otvor v povrchu nádorové buňky a vpustit do ní látky, které ji zabijí. Revoluční na této metodě je, že nezabíjí chemie, ale tělu vlastní mechanismus. Velkou výhodou je, že se podává formou 28denní infuze, kterou pacient dostává doma přes pumpu, kterou má zavěšenou za páskem či v brašně přes rameno, a nemusí tedy ležet dlouhé týdny v nemocnici.“


Už je lék běžně dostupný?
„Lék je v současné době dostupný pouze v rámci klinických studií, které jsou přísně kontrolované. Zařazovat můžeme jen pacienty, u nichž selhala minimálně dvojí chemoterapie, a pacienty, jimž se leukémie vrátila. Při použití nového léku se dosáhlo úspěšnosti až 69 % a onemocnění ve velkém procentu mizí zcela.“

Doporučujeme
erika66 ( 17. listopadu 2014 20:18 )

Bohůžel musím říct že tento lék neexistuje. Vím to z vlastní zkušenosti! Je to výmysl..

hops.1 ( 24. července 2014 00:52 )

nedávno jsem slyšel názor, že se vědci nesnaží vyléčit rakovinu, protože léky podávané dlouhodobě jsou mnohem lepší byznys. já i přesto věřím, že vědci pořád hledají nejlepší lék na rakovinu

daisies ( 23. července 2014 20:48 )

http://www.novinky.cz/domaci/342992-novy-lek-na-leukemii-zachranil-v-cesku-prvniho-pacienta.html origoš

daisies ( 23. července 2014 20:47 )

takové zprávy těší

daisies ( 23. července 2014 20:42 )

No a my tady už v červenci http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/profesni-aktuality/nejvetsi-studii-lecby-akutni-leukemie-u-deti-ve dli-cesi-473972 .... a mnohé ještě dříve. Ty pako!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa