Beran
Autor: CNC

31. březen <<< 1. duben >>> 2. duben

Lidé narození 1. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Hugo

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Hugouš, Hugoušek, Hugounek, Hugy
  • Původ: Jméno Hugo je germánského původu. Základ jména „hugu“ znamená „mysl“ nebo „duch“ a je součástí mnoha německých jmen začínající na „Hug“ jako například Hugubald, Hugubert nebo Huguwin.
  • Povaha: Hugové jsou inteligentní a mají smysl pro humor. Oblíbení jsou pro svoji spolehlivost, upřímnost a laskavost. Jejich chování imponuje ženám. Přesto se občas musí poprat s nepřízní osudu.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení BeranaLva, StřelceKozoroha

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Apríl

1. dubna se v mnoha evropských zemích, ale i v zámoří, slaví Apríl (Den všech bláznů). Je to den, kdy každý vtipkuje a vymýšlí různé žertíky a zlomyslnosti na které chce nachystat své okolí. Význam tohoto dne je již natolik známý, že překročil hranice vtipkování pouze mezi známými a dostal se i mezi novináře, firmy a instituce. Mnoho z nich vypustí mezi své zaměstnance nebo do širokého okolí vtipné články, tiskové zprávy nebo videa.

Název Apríl pochází z latiny. Původ svátku ale není jednoznačný. Jediné, co s jistotou víme, je to, že se nejedná o český svátek. Existuje mnoho studií o tom, kde a jak svátek vznikl. Někdo hledá kořeny v Íránu a jejich svátku Sízdah be-dar, jehož autorem je mýtický král Jamšíd. Někdo přisuzuje vznik svátku počasí. Duben je měsíc, kdy chvíli prší, chvíli svítí slunce a tak si z nás celý měsíc počasí utahuje. Někdo tvrdí, že se v tento den narodil Jidáš, zrádce Ježíše, takže se nemá nikomu věřit. Někdo zase tvrdí, že v dubnu má svátek pohanský bůžek smíchu. Další možný původ je datován do doby vlády císaře Konstantina. Za jeho vlády prý skupina dvorních šašků řekla, že by uměla vládnout lépe než císař. Ten tedy jednoho šaška vybral a svěřil mu vládu na jeden den, 1. dubna. Šašek řekl, že tento den již bude vždy dnem absurdností a tak vznikl Apríl. 

První zmínky o Aprílu v české zemi jsou datovány kolem roku 1690. Jistě se ale tento den slavil i před tímto datem. Koncem 18. století již najdeme v literatuře mnoho důkazů o oslavách. 

V mnoha zemích si lze z ostatních utahovat pouze do oběda. Pak už je ten, kdo si utahuje, blázen sám. Ve Francii lepí děti ostatním na záda papírové ryby a čekají, až si toho všimnou. V Norsku, Dánsku nebo Švédsku vždy tištěná média otisknou jeden falešný článek. Dnešní podoba tohoto svátku je někdy až neuvěřitelně uvěřitelná


Mezinárodní den ptactva

Mezinárodní den ptactva se slaví již od roku 1906. Vyhlášen byl na památku podpisu mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Česká republika se k ní přidala v roce 1924. Cílem konvence je upozornit veřejnost na ohrožené druhy ptáků na celém světě a nutnost chránit je i jejich stanoviště. 

Kdo se narodil 1. dubna

Svět

  • 1697 – Antoine François Prévost, francouzský spisovatel († 23. prosince 1763)
  • 1982 – Róbert Vittek, slovenský fotbalista