Rak
Autor: CNC

Lidé narození 1. července jsou Raci.  


Svátek slaví Jaroslava

  • Mužský protějšek: Jaroslav 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Jaruška, Jarka, Jarča, Jaruna, Jára, Slávka
  • Původ: Jméno Jaroslava je slovanského původu. Vzniklo ze slova „jaryj“, které znamená „prudký“,„silný“ nebo „bujarý“. Jméno se tak vykládá jako „slavná svoji silou“ nebo „slavná svoji bujarostí“.  
  • Povaha: Jaroslavy jsou manipulátorky. Mají vůdcovské schopnosti, ale při prosazování svých cílů stojí v pozadí a dění ovlivňují intrikami.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Lva, Kozoroha, Vodnáře a Vah.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


První mezinárodní let ČSA

1. července 1930 byl uskutečněn první mezinárodní let československého leteckého dopravce ČSA na trase Praha - Záhřeb.  Letadlo odstartovala krátce po 10 hodině ráno z ranveje kbelského letiště a letělo se v jednoplošníku Ford Tri-Motor. Let měl na starost zkušený pilot Albert Kocián, který bezpečně přepravil všech 11 účastníků letu.

Po tomto letu ČSA linku rozšířily i na zbylé letní měsíce. Do té doby se běžně k moři jezdilo vlakem. Let si ale mohli dovolit pouze bohatí, v roce 1930 se cena letenky do Záhřebu pohybovala kolem neuvěřitelných 1000 Kčs, které se tehdy rovnaly průměrnému měsíčnímu platu.

Československé státní aerolinie byla založena 6. října 1923 československou vládou. Jejich prvním ředitelem se stal Karel Huppner, velitel československého letectva.  Provoz byl zřízen na kbelském letišti. Společnost prvních sedm let činnosti provozovala pouze vnitrostátní lety. Nejprve na trase Praha – Bratislava, o rok později přibyly i lety do Brna, Košic, Ostravy, Mariánských lázní a Karlových Varů. ČSA se staly pro Československo velkou prestiží, a byly proto velmi dotované od Ministerstva veřejných prací. První roky působení zisk nedosáhl ani 1 procenta nákladů. Dva roky se létalo stroji Aero A-14 a Aero A-10, později je nahradili britské modernější typy De Haviljand DH 50 a Farman F 60 Goliath.

Psalo se 1. července před rokem: