Rak
Autor: CNC

Lidé narození 30. června jsou Raci.  


29. červen <<< 30. červen >>> 1. červenec

Svátek slaví Šárka

  • Mužský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Šárinka, Šárina, Šári
  • Původ: Jméno Šárka nemá zcela jasný původ. Podle jedné teorie jde o uměle vytvořené jméno, které vzniklo podle skalnaté oblasti na okraji Prahy. O něm jsou zmínky v Kosmově kronice. Druhá teorie nachází původ v korsickém slově „sarra“, španělském „sierra“ nebo albánském „sharane“. Všechna slova znamenají „horský hřbet“, „skála“ nebo „návrší“. 
  • Povaha: Šárky jsou inteligentní a upřímné. Mají v sobě vnitřní neklid, ale přesto zůstávají realistkami, které si jdou za svými cíli. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znameníBerana, Lva, Býka a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den asteroidů

30. června 2015 jsme si poprvé připomínali Mezinárodní den asteroidů. Významný den připadl na výročí výbuchu na Sibiři, tzv. tunguskou explozi, nazývanou rovněž tunguskou záhadou. 30. června 1908 došlo v centrální Sibiři k výbuchu, který je připisován dopadu kosmického tělesa. Vědcům se nikdy nepodařilo najít kráter ani meteorit, proto se předpokládá, že těleso vybuchlo ještě před dopadem na zem. Exploze byla tak silná, že ji bylo slyšet tisíc kilometrů daleko a na ploše 200 000 hektarů vyvrátila šedesát milionů stromů.

Patronem Mezinárodního dne asteroidů je hnutí Asteroid Day, jež se snaží zvýšit povědomí o hrozbách z vesmíru. Organizace upozorňuje na nebezpečí kosmických těles pro Zemi a žádá zapojení nejnovějších technologií, abychom uhlídali bezpečnost naší planety. Meteority pohybující se v blízkosti Země by měly být lépe monitorovány a zaznamenány. Členy hnutí jsou mimo jiné významní astronauti: Jim Lovell z Apolla 13, Chris Hadfield nebo kosmonaut Alexej Leonov.

Naše planeta se nachází v nebezpečí kvůli srážce s vesmírným tělesem v podstatě nepřetržitě. Například v roce 2015 se Země vyhnula střetu s asteroidem 2004 BL86, který byl vzdálen jen 1,2 milionu kilometrů. V tomto případě už se jedná o tzv. blízký průlet. Dalším sledovaným asteroidem je Apophis, jenž se měl podle původních propočtů srazit se Zemí v roce 2036. Tento scénář zatím vyvrátili američtí odborníci a snížili pravděpodobnost střetu na minimum.