Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je nyní v Egyptě přes 3000 českých turistů, týdně tam odletí z ČR zhruba sedm letadel. Asociace očekává, že letos zemi navštíví 260 000 až 280 000 Čechů.

„Cestovní kanceláře hlásí, že pár jednotlivců zájezdy do Egypta stornovalo, ale jde skutečně o nízký počet lidí, spíše se lidé dotazují na bezpečnost v letoviscích,“ řekl Blesk.cz Jan Papež.

V souvislosti s incidentem v Egyptě CK i CA zaznamenávají obecně dotazy klientů k bezpečnostní situaci v destinaci a v naprosté většině pouze informativní dotazy ke storno podmínkám. K uplatnění storna CK přistupují dle storno podmínek ve všeobecných smluvních podmínkách. V některých případech se klienti dotazovali na možnost změny destinace,“ uvedla Tereza Picková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Ruší jen ti, co nemají zaplaceno

„Máme obecné dotazy na bezpečnost v místě, možnost změny destinace i možnosti storna. Zatím jsme dnes vyřídili několik storno požadavků, ale to byli klienti, kteří váhali s nákupem a neměli ještě zaplaceno. U klientů, kteří mají zájezd zaplacený, zatím žádné storno neproběhlo. Měli jsme pár požadavků na změnu destinace, ty se vyřizují většinou bezplatně, tam odhaduji, že půjde nakonec o desítky změn,“ uvedl Michal Tůma ze společnosti Invia a dodal: „K celkovému počtu námi prodaných (a ještě neodjetých) zájezdů do Egypta, aktuálně 10 377 osob, se jedná zatím o mizivé procento.“

Češi do Hurghady letí i po útoku na turisty. Odradit se nenechali:

Video
délka: 01:32

Češi do Hurghady letí i po útoku na turisty. Odradit se nenechali. Blesk - Karel Kopáček


Zájezdy se stále prodávají

„V průběhu víkendu a dnešního dne jsme odbavili zhruba dvě desítky telefonátů na téma Egypt a Hurghada. Klienti se informují zejména na situaci v místě. Zatím došlo ke dvěma případům změny cílové destinace,“ uvedl Václav Nekvapil z CK Blue Style.

Podle marketingového ředitele CK Exim Tours Stanislava Zímy je situace v porovnání s dřívějšími událostmi v Egyptě, Paříži či Londýně klidnější. Jeden klient Čedoku zájezd stornoval. „I přes víkend, po tom incidentu, se zájezdy do Egypta prodávaly,“ dodal ředitel Čedoku Jan Koláčný.


„Přes víkend se na naše call centrum obrátily pouze jednotky klientů s dotazem na aktuální situaci. Nezaznamenali jsme ale, že by lidé chtěli zájezdy do Egypta rušit. Stejně tak se žádný z klientů nechtěl z Egypta předčasně vrátit,“ dodal mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka:

Video
délka: 00:41

Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

Ministerstvo nabádá k opatrnosti

Guvernér egyptské provincie Rudé moře Ahmad Abdalláh dnes omezil využívání pláží u hotelů v letoviscích výhradně na hotelové hosty. Zakázal tak využívat pláže i k jednodenní rekreaci náhodným návštěvníkům, jak tomu bylo dosud. Útočník se v pátek na pláž podle všeho dostal tak, že si koupil vstupenku k jednodennímu využití.

České ministerstvo zahraničí na své stránce nezměnilo doporučení týkající se cest do Egypta. Materiál s poznámkou, že platí i dnes, nabádá ke zvýšené opatrnosti a vyhýbání se větším shromážděním. Naopak situace v letoviscích, mezi nimiž je jmenována i Hurghada, se popisuje jako klidná. Individuální cestování mimo organizované výlety se nedoporučuje.

Vše o útoku čtěte zde

Fotogalerie
23 fotografií