Martina míří do Egypta, pyramidy ze strachu z teroru oželí. A co další Češi?

Autor: bud - 
13. 4. 2017
05:30

Do Egypta by letos mohlo odcestovat na dovolenou až 150 tisíc Čechů, odhadují cestovní kanceláře. Zájem o cenově výhodnou dovolenou zřejmě nijak neovlivnily ani víkendové teroristické útoky na kostely, při kterých zemřelo nejméně 45 lidí. Egypt nebo třeba Turecko proto letos zažívají rostoucí poptávku českých turistů. Velmi oblíbené jsou ale i dovolené v Řecku a Španělsku, kde už začínají docházet hotely.

Novinářka Martina (29) tento týden odlétá na dovolenou do egyptského letoviska Marsa Alam. Místo je od Káhiry, kde před pár dny teroristé útočili na křesťany, vzdáleno několik stovek kilometrů. Přesto je Martina z cesty nervózní. „Zřejmě vůbec nebudu opouštět hotel. Chtěla jsem vidět památky, ale kvůli té situaci to asi oželím,“ míní s tím, že na pyramidy u Káhiry se rozhodně nechystá. A to přesto, že do Egypta letí poprvé. „Nemám z toho dobrý pocit,“ dodala.

Původně dokonce chtěla zájezd zrušit a vybrat si jinou destinaci. U cestovní agentury ale nepochodila. „Volala jsem do Invie, když izraelská tajná služba před nedávnem varovala před útoky v Egyptě. Ale řekli mi, že se bát nemusím. Nebylo možné změnit destinaci, byť jsem chtěla. V případě storna by vrátili jen 30 procent částky,“ vzpomíná novinářka.

Podívejte se, jak to vypadá v Marsa Alam:

Video Marsa Alam - Adam Jaroš
720p 480p 360p 240p

Čechy obecně terorismus neděsí

Podle cestovních kanceláří jsou ale lidé jako Martina, kteří chtějí zaplacený zájezd změnit nebo zrušit, spíše výjimkou. Například na víkendové teroristické útoky v Egyptě prakticky nereagovali. „Doposud jsme zaznamenali jeden až dva telefonáty ze strany klientů, kteří se spíše informovali, zda nedošlo k nějakým zvláštním opatřením v letoviscích,“ uvedl pro Blesk.cz Martin Slaný z Blue Style. Podobné zkušenosti mají i další cestovní kanceláře.

„Ukazuje se, že terorismus se stal, bohužel, nedílnou součástí našich životů a že si stále více lidí uvědomuje, že terorismus nezná hranice a může udeřit kdekoliv,“ uvedl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Podle něj není příliš vhodné dělit destinace na bezpečné a nebezpečné.

Cestovní kanceláře podle něj vozí zákazníky jen do míst, o kterých jsou přesvědčeny, že jsou dostatečně bezpečné. „Nic nás nestojí tolik peněz jako repatriace klientů z nebezpečných míst nebo starost o klienty v místech, kde se děje něco nepatřičného. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom taková rizika dobrovolně podstupovali,“ dodal Papež.

Možná i proto je mezi Čechy o Egypt velký zájem, letos tam podle odhadů zamíří až 150 tisíc Čechů. „Egypt letos zažívá výrazný nárůst zájmu českých turistů, oproti loňsku jde o stovky procent,“ říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer. Podobné renesanci zájmu se těší také Turecko, které nabízí velmi nízké ceny.

V Řecku mizí volné pokoje

Nejvíce lidí ale zamíří do Evropy, vedle tradičního Chorvatska je pro letošní léto velký zájem hlavně o Řecko a Španělsko. „Hitem letošního léta bude Řecko, o které byl v předprodejích enormní zájem. Velmi žádané bylo také Španělsko nebo Bulharsko,“ potvrzuje Bezděk.

Na jih Evropy ve velkém zamíří nejen Češi, ale i turisté z dalších evropských zemí. I z toho důvodu začíná být problémem kapacita tamních hotelů. „Letos máme obavy o kapacity především v Řecku, kam jsme už prodali o 78 procent více zájezdů než loni ve stejném období. Některé hotely již hlásí stop stav,“ uvedl pro Blesk.cz Michal Tůma z Invie. Podle něj letos Češi hojně vyrazí i do vzdálenějších míst, jako jsou Spojené arabské emiráty nebo Kapverdské ostrovy.

České ministerstvo zahraničí považuje Egypt, Turecko i Tunisko za dostatečné bezpečné pro dovolenou. Třeba v Turecku ale doporučuje neopouštět hotelový komplex, v Tunisku pak vyhýbat se velkým davům lidí. Ani v případě Egypta není potřeba zbytečné paniky. „Bezpečnostní situace v turistických letoviscích, jako jsou v Hurghada, Marsa Alam či Šarm aš-Šajcha, je v současné době klidná,“ uvádí resort s tím, že nedoporučuje cestování mimo výlety organizované turistickými kancelářemi.

Doporučujeme
dandova ( 13. dubna 2017 13:43 )

fenmetrak ( 13. dubna 2017 08:47 )

i

fenmetrak ( 13. dubna 2017 08:44 )

v Hurghadě a Marsa Alam není odliv turistů nijak znát. Nejvíce utrpělo letovisko Šarm aš-Šajch na Sinaji (zde je ale opravdu nádherně), tam skutečně někteří obchodníci musely svoje krámky zavřít a některé hotely jsou uzavřené.

fenmetrak ( 13. dubna 2017 08:41 )

Vždyť je celkem hezká i v těch brejlích

jany ( 13. dubna 2017 07:26 )

ja jsem slysela, ze egyptska letoviska zeji prazdnotou a drive plne hotely a dalso podniky jsou ja ve meste duchu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa