Spojené státy opouštějí organizaci UNESCO. Je prý protiizraelská

Autor: ČTK - 
12. 10. 2017
15:50

Spojené státy opustí na konci roku 2018 Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V prohlášení to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Podle agentury AP krok souvisí s několika rezolucemi, jež organizace v minulosti přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské.

„Toto rozhodnutí nebylo lehké,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí, podle kterého k němu vedla mimo jiné „nutnost zásadní reformy organizace“, ale i její „zaujatost vůči Izraeli“. Spojené státy se budou nadále snažit podílet se na činnosti organizace jako pozorovatelský stát, aby mohly přispívat svými „názory, stanovisky a odbornými posudky“, dodala americká diplomacie.

UNESCO už potvrdilo, že od Spojených států dostalo oficiální oznámení o odchodu z organizace, která mimo jiné rozhoduje o zápisu kulturních a přírodních památek na seznam světového dědictví.

Šéfka organizace Irina Bokovová uvedla, že rozhodnutí Washingtonu organizace „hluboce lituje“, a označila jej za ztrátu pro „rodinu Spojených národů“. Univerzalita je základním předpokladem pro plnění poslání UNESCO budovat mír a mezinárodní bezpečnost tváří v tvář nenávisti a násilí, bránit lidská práva a lidskou důstojnost, uvedla Bokovová.

Místo židovských jen arabské názvy

Spojené státy přestaly už v roce 2011 posílat organizaci UNESCO příspěvky poté, co se jejím členem stala Palestina. Ke stejnému kroku tehdy přistoupil i Izrael.

Letos v květnu vyzvala vládu k pozastavení placení členských příspěvků také česká Poslanecká sněmovna. Důvodem bylo přijetí rezoluce, která kritizovala Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označila je za porušení mezinárodního práva. Podle Izraele popírala židovské vazby na Chrámovou horu, která je jedním z nejposvátnějších míst v Jeruzalémě.

Už loni přijalo UNESCO na návrh arabských zemí rezoluci, ve které používalo pro místa v jeruzalémském historickém jádru pouze arabské názvy. Podle Izraele dokument opomíjel tisíciletý vztah Židů k Jeruzalému.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967, později jej v rozporu s mezinárodním právem připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Dohody z 90. let přitom počítaly s tím, že východní Jeruzalém bude hlavním městem palestinského státu.

VIDEO: Jednou z památek UNESCO je i město Český Krumlov. Takhle vypadá od svítání do soumraku

Video Český Krumlov od svítání do soumraku - CzechTourism
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
1912 ( 13. října 2017 06:45 )

v US rozhodují a řídí tento stát jen židé tak co můžete čekat !!!

carmin ( 12. října 2017 18:17 )

A TADY máme heilující katolické faráře, SSáčky co nám vládnou i dnes : kryje je tento zrůdný klerofašistický režim http://www.blisty.cz/art/66298.html věnujme minutu ticha za stamiliony obětí kapitalismu ve válkách které tento zrůdný systém vyvolal ..dvě světové války, stovky lokálních válek, desítky občanských válek, a stovky miliony obětí v chudobě kterou tento zločinecký systém korporátního fašismu lživě nazývaný demokracie způsobuje po celém světě faktem je, že demokrati (kapitalisti) založili NSDAP, neonacismus, fašismus, kapitalismus, islámský terorismus,otroctví, imperialismus,kolonialismus, vynalezli koncentrační tábory , kapitalisti spáchali stonásobně více zločinů jak komunisti ,zcela logicky demokrati ( kapitalističtí vyvrhelové ) vyvolaly dvě světové války a stovky lokálních válek, jen ve válkách povraždili stamilion lidí + oběti hladomorů a chudoby způsobených kapitalisty viz somálsko(opakované kapitalistické hladomory) ,India ( 100 milionů obětí) ,irský hladomor, somáské hladomory, 200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek http://www.novarepublika.cz/2015/08/200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam_52.html Zločiny kapitalizmu ,mučení ,otroctví, vykořistování, stovky válek , https://www.youtube.com/watch?v=nDr4buQ9qjg masakr dětí v USA Kent state Ohio 4.5 1970 fašistická diktatura USA masakruje děti

papik ( 12. října 2017 16:53 )

Jo tak to ještě bude prča.

fotrpjotr ( 12. října 2017 16:32 )

Spojené státy by měli hlavně opustit veškeré vojenské základny na tomto kontinentu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa