UNESCO vyhlásilo 21 nových památek. Kvůli biblickému městu Izrael zuří

Autor: ČTK, Mii - 
12. 7. 2017
18:15

Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO se rozrostl o 21 nových položek a dalších pět bylo výrazně upraveno. Odehrálo se to během jednání Výboru světového dědictví UNESCO, které ve středu skončilo v Krakově. Výbor v jihopolském městě zasedal od 2. července. Mezi 33 nominovanými lokalitami tentokráte žádné české památky nebyly.

Na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly nově zařazeny například starověké jeskyně v Bádensko-Württembersku na západě Německa, kde se našla 40 tisíc let stará soška ženy jako nejstarší známé zobrazení člověka na světě, opuštěné stříbrné doly v Tarnovských horách na jihu Polska nebo národní park Lake District na severozápadě Anglie, kde tamní jezerní oblast inspirovala mnohé umělce a spisovatele.

První položku na seznamu mohla oslavit Angola, na jejímž území se nyní nachází někdejší konžské hlavní město Mbanza Kongo, a Eritrea, která uspěla se svou metropolí Asmarou.

Izrael: Je to snaha přepsat historii

Spory vyvolalo rozhodnutí zařadit na seznam hebronské staré město jako palestinskou památku a současně je uznat za památku ohroženou. Izrael, který část palestinského Hebronu okupuje, označil rozhodnutí UNESCO za přepisování historie, protože označením místa jako palestinského se podle něj Židům upírá jejich role v této části dnešního Západního břehu Jordánu.

Palestinská samospráva naopak označila hlasování výboru UNESCO za vítězství své diplomacie.

Podle judaismu jsou v Hebronu pohřbeni biblický Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy. Místo je posvátné i pro muslimy a v minulosti bylo dějištěm krvavých střetů. V roce 1994 zde židovský fanatik postřílel 29 modlících se Palestinců.

Výbor sdružuje 21 států a více než 170 pozorovatelských zemí včetně Česka a řadu nevládních organizací.

Česko má na seznamu nemovitých památek UNESCO 12 zápisů a letos požádalo o přidání města Žatec. Podle mluvčí ministerstva kultury však o něm může výbor po složitém nominačním procesu jednat nejdříve na zasedání v příštím roce.

Podívejte se na nejlepší památky Pardubického kraje

Video Které památky Pardubického kraje stojí rozhodně za vidění? - NPU Pardubice

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa