UNESCO vyhlásilo 21 nových památek. Kvůli biblickému městu Izrael zuří

Autor: ČTK, Mii - 
12. července 2017
18:15

Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO se rozrostl o 21 nových položek a dalších pět bylo výrazně upraveno. Odehrálo se to během jednání Výboru světového dědictví UNESCO, které ve středu skončilo v Krakově. Výbor v jihopolském městě zasedal od 2. července. Mezi 33 nominovanými lokalitami tentokráte žádné české památky nebyly.

Na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly nově zařazeny například starověké jeskyně v Bádensko-Württembersku na západě Německa, kde se našla 40 tisíc let stará soška ženy jako nejstarší známé zobrazení člověka na světě, opuštěné stříbrné doly v Tarnovských horách na jihu Polska nebo národní park Lake District na severozápadě Anglie, kde tamní jezerní oblast inspirovala mnohé umělce a spisovatele.

První položku na seznamu mohla oslavit Angola, na jejímž území se nyní nachází někdejší konžské hlavní město Mbanza Kongo, a Eritrea, která uspěla se svou metropolí Asmarou.

Izrael: Je to snaha přepsat historii

Spory vyvolalo rozhodnutí zařadit na seznam hebronské staré město jako palestinskou památku a současně je uznat za památku ohroženou. Izrael, který část palestinského Hebronu okupuje, označil rozhodnutí UNESCO za přepisování historie, protože označením místa jako palestinského se podle něj Židům upírá jejich role v této části dnešního Západního břehu Jordánu.

Palestinská samospráva naopak označila hlasování výboru UNESCO za vítězství své diplomacie.

Podle judaismu jsou v Hebronu pohřbeni biblický Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy. Místo je posvátné i pro muslimy a v minulosti bylo dějištěm krvavých střetů. V roce 1994 zde židovský fanatik postřílel 29 modlících se Palestinců.

Výbor sdružuje 21 států a více než 170 pozorovatelských zemí včetně Česka a řadu nevládních organizací.

Česko má na seznamu nemovitých památek UNESCO 12 zápisů a letos požádalo o přidání města Žatec. Podle mluvčí ministerstva kultury však o něm může výbor po složitém nominačním procesu jednat nejdříve na zasedání v příštím roce.

Podívejte se na nejlepší památky Pardubického kraje

Video  Které památky Pardubického kraje stojí rozhodně za vidění?  - NPU Pardubice

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud