Rusko má plán na ukončení syrské krize: USA návrh studují, říká Lavrov

Autor: ČTK, mb - 
10. 2. 2016
20:02

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (65) v rozhovoru s ruskými médii prozradil, že Rusko předložilo USA „konkrétní plán“ na ukončení syrské krize. Podle nejmenovaného západního zdroje agentury Reuters navrhlo Rusko na 1. března začátek příměří v Sýrii. Podle diplomata Spojené státy návrh nyní studují. Syrská opozice mezitím oznámila, že pojede na mírová jednání pouze v případě, když Rusko zastaví nálety v zemi a k civilistům v povstaleckých oblastech se dostane pomoc.

„Nabídli jsme jim (USA) naprosto konkrétní pán, který nyní studují,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že detaily prozradit nemůže. Zároveň si do Američanů rýpl: „Doufám, že Washingtonu nebude trvat moc dlouho, než jednoduchý návrh prozkoumá.“

Syrská opozice už ale dala najevo, že se zúčastní mírových jednání pouze v případě, jestli Rusko zastaví své letecké údery v zemi. Podle Reuters by mohlo příměří začít platit už 1. března. Jde prý o ruský návrh, informoval nejmenovaný západní zdroj.

V podobném duchu se vyjádřil i americký ministr zahraničí John Kerry (72): „Aktivity Ruska v Aleppu a celé oblasti ztěžují šance na to, aby strany zasedly ke stolu a začaly vážně jednat.“ Kerry tak narážel na postup syrské armády, která je podporována ruským letectvem. Aleppo je vnímáno jako bašta povstalců a Ankara už prohlásila, že „svým bratrům v Aleppu“ pomůže.

Hrozí humanitární katastrofa?

Jestliže bude postup syrské armády pokračovat, místní úřady odhadují, že by mohlo z Aleppa uprchnout 100 až 150 tisíc lidí.

Úvahy o možné humanitární katastrofě ale Sergej Lavrov odmítá jako falešné, poukázal na případ Madáji. „Mluvili o městě Madája, kde není dostatek jídla, léků a dalších nezbytností, protože je obleženo vládními jednotkami. Jenže ve stejnou dobu naprosto ignorovali osud 200 tisíc lidí v Deir ez-Zor, kteří byli obklíčeni Islámským státem,“ prohlásil ruský ministr.

V poslední době se množí zprávy o možné invazi Turecka a dalších států do Sýrie. Rusko má přitom v oblasti jen omezený počet jednotek, soustředí se především na bombardování pozic Islámského státu a dalších teroristických skupin. Vtrhnutí cizích mocností do Sýrie by však téměř jistě vedlo k eskalaci konfliktu.

Doporučujeme
honza54 ( 16. února 2016 11:21 )

když Zeman povolí blesku Lány měli by dávat k jeho článkům diskuze

tgbg ( 11. února 2016 11:24 )

Rusko má jediný plán. Vyhladit v Sýrii všechno živé a "dočasně" okupovat a drancovat Sýrii na věky věkův.

tgbg ( 11. února 2016 11:18 )

Bojová letadla USA zlikvidovala v syrské provincii Aleppo dva vlivné polní velitele teroristů. v okolí obce Kalav-Tahtani zlikvidován početný banditský útvar spolu s jeho velitelem Abu Maherem, který je rovněž znám jako Farid al-Mysri. Vivat USA!!!!

balika ( 11. února 2016 09:43 )

Zesílení rozporů mezi Tureckem a USA nabírá obrátky, vzhledem k tomu, jak USA nespěchají s vysvětlením americké pozice v kurdské otázce, píše The Voice of America.

balika ( 11. února 2016 09:39 )

Ruská bojová letadla zlikvidovala v syrské provincii Aleppo dva vlivné polní velitele teroristů. v okolí obce Kalav-Tahtani zlikvidován početný banditský útvar spolu s jeho velitelem Abu Maherem, který je rovněž znám jako Farid al-Mysri. Vivat Rusko, vivat Asad

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa