Do Zemana se pustil premiér Bosny: Žádné vlajky ISIS u nás nevlají

Autor: ČTK,Mii - 
14. 9. 2017
19:00

Nad domy bosenských vesnic a měst opravdu nevlají vlajky teroristické organizace Islámský stát (ISIS). Po jednání bezpečnostních složek státu to řekl bosenský premiér Denis Zvizdić. Zároveň popřel tvrzení, že radikální muslimové mezi Bosňáky (dříve Muslimové) představují pro Evropu teroristickou hrozbu. Zvizdić tak reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana, který v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech označil Bosnu za potenciální hrozbu. Podobně mluvili i další evropští politici.

Zeman minulý měsíc v pořadu mimo jiné uvedl, že v případě teritoriální porážky ISIS v Iráku a v Sýrii hrozí nebezpečí, že si islamisté vytvoří evropskou teroristickou základnu.

„Já se obávám, že takovou základnou může být Bosna. A to jednak vzhledem k národnostnímu složení v této zemi a jednak vzhledem k tomu, že už dnes v řadě bosenských měst a vesnic vlají vlajky Islámského státu,“ řekl český prezident.

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová zase varovala před „tisícovkami bojovníků, kteří se vraceli do Bosny ze Sýrie a Iráku“. Chorvatský časopis Globus minulý týden odhadl počet zradikalizovaných bosenských Muslimů na pět až deset tisícovek.

VIDEO: Miloš Zeman o přesunu Islámského státu do Evropy

Video Miloš Zeman o přesunu Islámského státu do Evropy - Blesk TV
1080p 720p 360p

Hrozby v Bosně? Převážně vnější

Ani s jedním tvrzením nebyl premiér Zvizdić spokojený. Podle něj jsou podobné komentáře neopodstatněné, politicky motivované a mohly by poškodit Bosnu v očích investorů a turistů.  

„V Bosně nevlají vlajky ISIS,“ řekl Zvizdić novinářům po poradě s ministry a šéfy bezpečnostních složek. „Nemáme žádné odjezdy do válečných zón v cizině, nemáme žádný incident, který by se dal označit za teroristický čin, a pracujeme na prevenci, abychom zabránili možnosti, že k takovému incidentu dojde,“ dodal s odvoláním na poslední dva roky, během nichž v Evropě došlo k několika teroristickým útokům.

Bosenské bezpečnostní složky tvrdí, že od roku 2012 zemi s cílem přidat se k IS opustilo celkem 240 bosenských občanů. Z nich 116 na Blízkém východě zůstalo a ze 44 navrátilců bylo 23 uvězněno.

Bosenský ministr bezpečnosti Dragan Mektić uvedl, že teroristické hrozby v Bosně jsou převážně vnější a že bezpečnostní a zpravodajské agentury minulý měsíc zabránily vstoupit do země osobě, která mohla mít vazby na teroristy. V roce 2015 byli v Bosně zabiti dva vojáci a policista při dvou různých útocích. Nenašly se žádné stopy svědčící o napojení na větší uskupení.

Radikální islám „odkoukali“ ze zahraničí

Zemanův názor, že Bosna by se mohla stát základnou IS v Evropě, již dříve odmítl člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović, který v tříčlenné bosenské kolektivní hlavě státu zastupuje Bosňáky, hlásící se k islámu.

Bosenští Muslimové obecně praktikují umírněnou formu islámu, někteří však přijali radikální výklad od zahraničních bojovníků, kteří přišli do balkánské země během občanské války v letech 1992–1995 a bojovali po boku muslimů proti pravoslavným Srbům a katolickým Chorvatům.

Někteří Bosňáci se připojili k Islámskému státu v Sýrii a v Iráku, bosenská policie ale tvrdí, že odjezdy těchto adeptů svaté války v posledních 18 měsících úplně ustaly a více než polovina těch, kteří se z války vrátili, byla uvězněna podle zákona zakazujícího válčit v cizině.

Doporučujeme
vaber ( 15. září 2017 08:58 )

 celá historie islámu je jen rozpínání se na východ a západ do Evropy. Víc než tisíc let se Evropa musela nájezdům bránit . Byli až u Vídně . Jak by to vypadalo dnes kdyby je tehdy nevyhnali naši předkové. Nyní je sem dobrovolně pouštíme a někteří je vítají , zvou a pomáhají . Je to sebevražda Evropy , světa a naší kultury , ale to bude zřejmé až bude pozdě. Kdysi se říkalo poturčenec horší turka a to platí dodnes.

salto ( 15. září 2017 08:06 )

Je otázka času, kdy vlajky začnou vlát a to, že podhoubí ISIS tam radostně bují pravda bohužel je

1912 ( 15. září 2017 06:38 )

drakulina ( 14. září 2017 21:27 )

Zeman má samozřejmě pravdu, protože podle zdelení aguntur, opravdu tady začíná tato banda dělat svoji základnu...

carmin ( 14. září 2017 20:13 )

islamisti = teroristi společně s USA a NATO vyvolali krvavé občanské války v Jugoslávii ,k tomu chorvatští fašisti sami od sebe za podpory usa a nato vyhlásili nezávislost což je zajímavé protože občanům doněcka luhansku zrůdy z USA a NATO nezávislost upřeli další islámsští albánci vyvolali válku v Srbsku spojenci USA a NATO viz krádež Kosova USA a západ jsou fašistické zlo , a západ to jsou budoucí islámské státy od nichž bychom se měli držet hoodně daleko Na bývalé Jugoslávii si NATO vyzkoušelo vojenský experiment http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/na-byvale-jugoslavii-si-nato-vyzkou selo-vojensky-experiment/ dělostřelecký útok na Sarajevské tržiště použilo NATO jako záminku pro své bombardování Srbska ......šlo o vylhanou záminku ,teroristickoé organizace nato norimberský proces s fašistickými bestiemi USA a NATO ,vyvolaly občanské války v Jugoslávii přiznává exagent CIA http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9567-senzacni-odhaleni-byvaly-agent-cia-odkryva-jugoslavie-ze-vseho -jsme-obvinili-srby USA jsou teroristický režim zla, klaboranti s USA = kolaboranti s hitlerem fašistická diktatura USA založila islámský terorismus už v roce 1979 dávali miliardu dolarů ročně islámským mujahedinům v Afganistánu (tajná operace CYCLONE) ,založili státní terorismus GLADIO ,v něm vláda USA páchala teroristické útoky proti občanům západní Evropy.,11 září 2001 spáchala vláda USA jako zá,minku k okupacím dalších států (stejně jako hitler Gliwice před útokem na Polsko),200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek http://olser.cz/9947/200-let/ USA jsou obludný fašistický zločinný režim, světový okupant a zakladatel desítek teroristických organizací, Učk- kosovská islámská teroristická organizace CIA , Contras, teroristi USA, Ujguři - islámští teroristé v Číně, vedení sídlí v USA , banderovští náckové CIA,čečenští islamisti USA fašistická diktatura zla USA 200

Zobrazit celou diskusi
Další videa