Do Zemana se pustil premiér Bosny: Žádné vlajky ISIS u nás nevlají

Autor: ČTK,Mii - 
14. 9. 2017
19:00

Nad domy bosenských vesnic a měst opravdu nevlají vlajky teroristické organizace Islámský stát (ISIS). Po jednání bezpečnostních složek státu to řekl bosenský premiér Denis Zvizdić. Zároveň popřel tvrzení, že radikální muslimové mezi Bosňáky (dříve Muslimové) představují pro Evropu teroristickou hrozbu. Zvizdić tak reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana, který v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech označil Bosnu za potenciální hrozbu. Podobně mluvili i další evropští politici.

Zeman minulý měsíc v pořadu mimo jiné uvedl, že v případě teritoriální porážky ISIS v Iráku a v Sýrii hrozí nebezpečí, že si islamisté vytvoří evropskou teroristickou základnu.

„Já se obávám, že takovou základnou může být Bosna. A to jednak vzhledem k národnostnímu složení v této zemi a jednak vzhledem k tomu, že už dnes v řadě bosenských měst a vesnic vlají vlajky Islámského státu,“ řekl český prezident.

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová zase varovala před „tisícovkami bojovníků, kteří se vraceli do Bosny ze Sýrie a Iráku“. Chorvatský časopis Globus minulý týden odhadl počet zradikalizovaných bosenských Muslimů na pět až deset tisícovek.

VIDEO: Miloš Zeman o přesunu Islámského státu do Evropy

Video Miloš Zeman o přesunu Islámského státu do Evropy - Blesk TV
1080p 720p 360p

Hrozby v Bosně? Převážně vnější

Ani s jedním tvrzením nebyl premiér Zvizdić spokojený. Podle něj jsou podobné komentáře neopodstatněné, politicky motivované a mohly by poškodit Bosnu v očích investorů a turistů.  

„V Bosně nevlají vlajky ISIS,“ řekl Zvizdić novinářům po poradě s ministry a šéfy bezpečnostních složek. „Nemáme žádné odjezdy do válečných zón v cizině, nemáme žádný incident, který by se dal označit za teroristický čin, a pracujeme na prevenci, abychom zabránili možnosti, že k takovému incidentu dojde,“ dodal s odvoláním na poslední dva roky, během nichž v Evropě došlo k několika teroristickým útokům.

Bosenské bezpečnostní složky tvrdí, že od roku 2012 zemi s cílem přidat se k IS opustilo celkem 240 bosenských občanů. Z nich 116 na Blízkém východě zůstalo a ze 44 navrátilců bylo 23 uvězněno.

Bosenský ministr bezpečnosti Dragan Mektić uvedl, že teroristické hrozby v Bosně jsou převážně vnější a že bezpečnostní a zpravodajské agentury minulý měsíc zabránily vstoupit do země osobě, která mohla mít vazby na teroristy. V roce 2015 byli v Bosně zabiti dva vojáci a policista při dvou různých útocích. Nenašly se žádné stopy svědčící o napojení na větší uskupení.

Radikální islám „odkoukali“ ze zahraničí

Zemanův názor, že Bosna by se mohla stát základnou IS v Evropě, již dříve odmítl člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović, který v tříčlenné bosenské kolektivní hlavě státu zastupuje Bosňáky, hlásící se k islámu.

Bosenští Muslimové obecně praktikují umírněnou formu islámu, někteří však přijali radikální výklad od zahraničních bojovníků, kteří přišli do balkánské země během občanské války v letech 1992–1995 a bojovali po boku muslimů proti pravoslavným Srbům a katolickým Chorvatům.

Někteří Bosňáci se připojili k Islámskému státu v Sýrii a v Iráku, bosenská policie ale tvrdí, že odjezdy těchto adeptů svaté války v posledních 18 měsících úplně ustaly a více než polovina těch, kteří se z války vrátili, byla uvězněna podle zákona zakazujícího válčit v cizině.

Doporučujeme
vaber ( 15. září 2017 08:58 )

 celá historie islámu je jen rozpínání se na východ a západ do Evropy. Víc než tisíc let se Evropa musela nájezdům bránit . Byli až u Vídně . Jak by to vypadalo dnes kdyby je tehdy nevyhnali naši předkové. Nyní je sem dobrovolně pouštíme a někteří je vítají , zvou a pomáhají . Je to sebevražda Evropy , světa a naší kultury , ale to bude zřejmé až bude pozdě. Kdysi se říkalo poturčenec horší turka a to platí dodnes.

salto ( 15. září 2017 08:06 )

Je otázka času, kdy vlajky začnou vlát a to, že podhoubí ISIS tam radostně bují pravda bohužel je

1912 ( 15. září 2017 06:38 )

drakulina ( 14. září 2017 21:27 )

Zeman má samozřejmě pravdu, protože podle zdelení aguntur, opravdu tady začíná tato banda dělat svoji základnu...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa