„Zeman o nás šíří nebezpečné nepravdy.“ Lídr muslimů z Bosny se čertí kvůli spojení s ISIS

Autor: ČTK, vr, simao - 
29. 8. 2017
12:15

Arabisté tvrdí, že pokud bude tzv. Islámský stát (IS) poražen v Sýrii a Iráku, začnou se jeho lidé přesouvat do Evropy. A podle prezidenta Miloše Zemana (72) je nešťastným adeptem na takovou základnu teroristů právě Bosna. Právě z ní však přišlo v úterý důrazné odsouzení Zemanových slov.

Zeman o Bosně jako evropské líhni teroristů promluvil v pravidelném pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. „Kdyby se podařilo – a kéž by tomu tak bylo – teritoriálně porazit IS v Iráku a v Sýrii, tak kromě toho, že se islamisté přesunou do Afghánistánu, hrozí nebezpečí, že si u nás vytvoří jakousi teroristickou evropskou základnu,“ řekl moderátorovi Davidu Vaníčkovi (33).

Video  Miloš Zeman o přesunu Islámského státu do Evropy  - Blesk TV

„Já se obávám, že takovou základnou může být Bosna, a to jednak vzhledem k národnostnímu složení v této zemi (51 procent obyvatel jsou muslimové – pozn. red.) a jednak vzhledem k tomu, že už dnes v řadě bosenských měst a vesnic vlají vlajky Islámského státu,“ tvrdí Zeman.

Zprávu ihned převzaly velké bosenské, chorvatské i srbské zpravodajské servery. Zeman chce dokonce danou problematiku řešit na Radě Evropy. „Shodou okolností tam budu asi za měsíc nebo za dva mluvit ve Štrasburku, takže určitě i tuto poznámku do svého projevu zakomponuji,“ slíbil.

Video  Dívkám bych burkiny strhl, baculky ať se zahalují: Miloš Zeman promluvil o burkinách.  - Blesk TV

Balkánský sud prachu

Zemanova slova potvrzuje i odborník na bezpečnost Ándor Šándor s tím, že hlava státu nevypíchla žádnou novinku.

„Tyto věci jsou v bývalé Jugoslávii patrné dlouho. Nejde jen o Bosnu a Hercegovinu, ale i o Kosovo či část Makedonie. Vlastně všude, kde je silný muslimský vliv, například ze Saúdské Arábie. Protože se tam teď viditelně neválčí, příliš se o to nezajímáme. A najednou přicházíme s novinkou, že je na Balkáně sud prachu,“ okomentoval pro Blesk.

Zeman čelí kritice z Bosny

Názor českého prezidenta však odmítl člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović. Nesouhlasí, že Bosna by kvůli svému národnostnímu složení mohla být základnou Islámského státu v Evropě.

Izetbegović v tříčlenné bosenské kolektivní hlavě státu zastupuje Bosňáky (dříve Muslimové), kteří vyznávají islámskou víru. Důrazně se proti Zemanovu vyjádření ohradil.

Zeman „bez jakéhokoli důvodu a podkladu šíří nebezpečné nepravdy o Bosně a Hercegovině a zejména o Bosňácích, Muslimech, jež se podobají dřívějším prohlášením chorvatské prezidentky Kolindy Grabarové Kitarovičové a rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze“, citovala Izetbegovičovo vyjádření regionální televizní stanice N1, která kryje události v Bosně, Chorvatsku a Srbsku.

Izetbegović podle N1 v této souvislosti prohlásil, že se jedná o „xenofobní, islamofobní kampaň oficiálních činitelů některých středoevropských států“. Cílem těchto prohlášení je „otrávit“ evropskou veřejnost lživou představou o Bosně, zejména o jejích občanech muslimské víry, a o údajné bezpečnostní hrozbě pro Evropu.

Co se děje v Bosně?

Stát bývalé Jugoslávie, dnes Bosna a Hercegovina (BiH), má na severozápadní hranici nepřístupné zóny, kde se soustřeďují militantní muslimové, už nyní. Žijí v souladu s právem šaría a dle Europolu tam trénují na výkon hrůzných činů i dál.

Jsou v ideální lokalitě u hranice s Chorvatskem, a jako by čekali, kdy se i ono začlení do schengenského prostoru volného pohybu a usnadní jim pohyb směrem do EU.

Bosenské ministerstvo vnitra navíc zjistilo, že v případě mnoha evropských teroristických útoků, třeba na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, byla použita munice pocházející právě z tohoto teritoria.

Bosna se stala v 90. letech dějištěm krvavé občanské války, kdy v boji proti Srbům přijely tamním muslimům pomáhat tisíce bojovníků z arabských zemí a severní Afriky. Dědictví tohoto rozhodnutí je dle expertů patrné dodnes. Z BiH například s výjimkou Belgie odjelo „trénovat“ k islamistům nejvíce lidí z celé Evropy. A postupně se vrací domů. Stát se proti těmto navrátilcům snaží bojovat tak, že zpřísnil zákony a hrozí jim až 10 let basy.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

1912 ( 10. prosince 2017 05:16 )

jo pravdu nechtějí slyšet od P.Zemana !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

oxygene.p ( 29. srpna 2017 12:48 )

Islám je horší jak nacismus a podle toho by s tou verbeží mělo být naloženo.

sores ( 29. srpna 2017 12:32 )

Černí čmoudi na sebe vzájemně vystrkují pr.dele!!! Co když někdo neudrží smr.adlavý pr.d? No potěš koště, ta rasa je šílená, hlavně nepracující,fuj h.nu.s.

Zobrazit celou diskusi
Další videa