O spolupráci informoval Sadr spolu s šéfem aliance Fatah Hádím Amírím v úterý. Sadrova skupina tak spolu s aliancí Fatah má v parlamentu 101 křesel, k sestavení vlády jich ale potřebuje většinu, tedy alespoň 165. Sadr a Amírí proto vyzvali další strany, aby se ke koalici přidaly.

Iráčané v květnu volili parlament poprvé od porážky radikálního hnutí Islámský stát (IS), které tři roky až do loňského prosince okupovalo sever Iráku. Poprvé byl použit elektronický volební systém, který voliče identifikuje podle biometrických znaků a který měl umožnit rychlejší a přesnější sečtení hlasů. Z mnoha volebních okrsků ale přišly stížnosti na podvody a nefunkční volební zařízení.

Parlament minulou středu schválil zákon, který nařizuje ruční přepočtení hlasů a někteří ze Sadrových spolupracovníků události kolem volebních výsledků následně označili za pokus sabotovat Sadrovo vítězství.

Skupina kolem Sadra musí sestavit koalici, což by mohlo trvat i několik měsíců. Sadr sám nekandidoval, premiérem se tedy stát nemůže; ocitl se ale v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo usedne do premiérského křesla.