Rúhání sice zdůraznil, že prioritou je zachování dohody z roku 2015, rovněž ale uvedl, že obnovení íránského jaderného programu by bylo možné i do několika hodin.

"Prezidentovo tvrzení nebylo nepodložené," řekl dnes ředitel íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí. "Pokud se rozhodneme, budeme schopni docílit 20procentního obohacení uranu do pěti dnů," dodal s tím, že v první řadě se však Írán bude snažit o zachování dohody z roku 2015.

Írán markantně snížil počet centrifug k obohacování uranu v podzemním jaderném pracovišti Fordo. Ponechal si jich pouze 1000, které slouží k výzkumu. Podle dohody z roku 2015 se uran v příštích 15 letech ve Fordo obohacovat nesmí.

Zatímco mírně obohacený uran se využívá zejména v jaderných elektrárnách, vysoce obohacený uran může sloužit k výrobě jaderných zbraní. Írán tvrdí, že jeho jaderný program neslouží k výrobě zbraní.

Americký prezident Trump při své předvolební kampani označoval dohodu z roku 2015 za nejhorší, jaká byla kdy podepsána, a hrozil, že ji nechá zrušit. Nakonec jeho administrativa oznámila, že dohodu rušit nebude, ale že zavede sankce kvůli balistickému programu a aktivitám Íránu na Blízkém východě.

Teherán stejně jako Rusko podporuje vládu v Damašku, má také velký vliv na vládu v Bagdádu a pomáhá jemenským šíitským povstalcům.